Trenér házenkářek: Postup se teď už od nás bude očekávat

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 12. 2012 10:00
Osm let nebylo ve světě o české ženské házené prakticky vůbec slyšet, o to větší poprask však národní tým vzbudil svým vystoupením na mistrovství Evropy v Srbsku.
České házenkářky by se chtěly mezi světovou elitou udržet i v příštích letech
České házenkářky by se chtěly mezi světovou elitou udržet i v příštích letech | Foto: ČTK

Bělehrad (od zvláštního zpravodaje) - Osm let nebylo ve světě o české ženské házené prakticky vůbec slyšet, o to větší poprask však národní tým vzbudil svým vystoupením na mistrovství Evropy v Srbsku.

Češky totiž jako největší outsiderky šampionátu postoupily do čtvrtfinálové fáze šampionátu na úkor silných Ukrajinek, více než padesát minut si navíc uchovávaly šanci na výhru nad jednoznačnými královnami současné házené z Norska.

Mužstvo trenéra Jana Bašného však tento úspěch bude do příštích let zavazovat. Tentokrát se totiž od něj bude postup na evropský či světový šampionát už čekat.

"Ten tým už není tak mladý, aby si teď mohl říct, že bude stačit postoupit na mistrovství Evropy až za další čtyři roky. I ostatní výpravy už totiž o nás začínají mluvit trošku jinak, nikdo od nás nic neočekával, takže ten zájem o nás určitě potěší. Je to pro nás velká satisfakce," řekl v rozhovoru s Aktuálně.cz přímo v místě dějiště šampionátu Bašný.

"Gratulovali nám, i když jsme prohráli"

"Nejsem překvapený z toho, jak tu holky hrajou, protože vím, že toho jsou schopny. Nebylo to totiž poprvé, co jsme takhle zahráli, akorát to nikdo neví. Rozhodující je vždycky už ten první zápas, který holky zvládly perfektně, i když tu u nich žádná zkušenost s podobným zápasem prakticky nebyla," dodal devětačtyřicetiletý český kouč.

Podobně vidí dosavadní tažení českého týmu i největší opora českého týmu na šampionátu - brankářka Barbora Raníková, která svými zákroky přiváděla hráčky Ukrajiny a Norska místy k zoufalství.

"Užíváme si to, je na nás vidět velká radost, i když jsme hráli s Norkami, tak jsme hráli s úsměvem. Dřív, když jsme hráli s někým stejně silným, tak jsme si to vůbec neužívali. Střídačka tím taky žila, holky, které nebyly na hřišti, nám tleskaly. Bavíme se i mimo házenou, srandu máme i na hotelu," řekla Aktuálně.cz Raníková.

"I když jsou fanoušci u nás hodně kritičtí, hodně vás potěší, že vás všichni chválí za to, jak jste hráli, i když jsme třeba s těmi Norkami prohráli. To možná jiní sportovci nazažijou," dodala sedmadvacetiletá brankářka Zory Olomouc.

"Tak silné týmy normálně nepotkáte"

I když i v závěrečném zápase skupiny s domácími Srbkami měly Češky nakročeno k překvapivé výhře, protože o poločase vyhrávaly o tři body, nakonec po nejhorším poločase na šampionátu prohrály a do skupiny se silným triem Dánsko, Francie, Švédsko tak půjdou bez bodu. I proti třem špičkovým světovým týmům však budou chtít Češky překvapit. 

"Jsme rádi, že se ještě utkáme s tak silnými týmy jako Dánsko (pondělí), Francie (úterý) a Švédsko (čtvrtek, vždy od 16:15), na turnaj je totiž nedostanete a přátelák si s vámi taky nezahrajou. Až v zápasech jako s Norkami a těmito týmy se dají nabrat zkušenosti," konstatoval Bašný.

"V momentě, až budeme jezdit na mistrovství pravidelně, tak bude mít ty zkušenosti a i ty koncovky zápasů budeme zvládat lépe. Máme teď po Norkách možnost hrát s Dánkama, Švédkama a Norkama, což je nejlepší čtyřka na světě," doplnila je Raníková.

"Jsme strašně rádi už jen za to, že tu jsme, je to pro nás strašná zkušenost. Na šampionátu jsme kromě Peti Vítkové všichni poprvé, posílí nás to nejenom psychicky, ale i výkonnostně půjdeme nahoru. Až se vrátíme do Čech, tak to bude znát, budeme někde jinde. A i na té evropské a světové scéně se na nás teď budou dívat jinak," dodala.

"Máme šanci jezdit na ME pravidelně"

Podle Bašného, který už více než dvacet let žije v korsickém Ajacciu, kde trénoval převážně mužské týmy, dospěla většina členek týmu do ideálního házenkářského věku.

"Tým v posledních dvou letech vyspěl, měl dobré výsledky v kvalifikaci, navíc vyhrál akademické mistrovství světa, i když na naše poměry je to nic. Sice už není nejmladší věkově, protože v ženské házené je takový trend, že vrchol zažívají házenkářky v šestadvaceti letech, ale je mladý mentálně. To chlapi zažívají vrchol až kolem třicítky," přiznal rodák ze Zlína.

"Pokud tým vydrží ještě nějakou dobu pohromadě a hráčky se budou herně ještě zlepšovat, máme šanci jezdit na šampionáty pravidelně. Po hráčkách teď určitě bude poptávka, ale mám jistotu, že i když budou hrát v zahraničních, rády se budou do reprezentace vracet, protože v týmu teď vládne výborná atmosféra," doplnil Bašný.

Právě atmosféra v týmu je podle něj v ženském kolektivu nejdůležitější. "U ženského týmu musí být nejdříve parta a vzájemná důvěra, aby byly výsledky, kdežto u mužského týmu to je naopak. Tam se dá uhrát výsledek i s týmem, který nemá dobrou partu," upozornil.

"Dva roky, co jsme u týmu, se proto snažíme pracovat na tom, abychom hráčkám vytvořili dobré podmínky. Dobrou atmosféru ale nemůže udělat trenér, tu si dělají hráčky samy," prozradil Bašný.

"Beru jen senzační zahraniční nabídku"

Úspěch českých barev na šampionátu může pro některé hráčky znamenat možnost zisku zahraničního angažmá. Raníková by však i přes lukrativní nabídku zůstala v Olomouci, kde působí už desátou sezonu.

"Myslím si, že u nás jsou hráčky, které by rády měly tu zkušenost v zahraničí. Se mnou osobně je to ale těžké, já jsem teď tady začala pracovat, takže ještě nějakou chvilku chci v Čechách zůstat. Musela by přijít nějaká senzační nabídka, abych si rozmyslela to, co mám doma," uvedla rodačka z Písku.

Možnost přivydělat si v zahraničí je podle Bašného dvojsečná.

"Je to ošidné. Když se hráčka dostane do týmu, který hraje Ligu mistrů, nabere hodně zkušeností, ale vytvoří si také nové hodnoty, protože ji bude živit jen házená. Je to krok dopředu, protože velká většina hráček v týmu nehraje na profesionální úrovni," zmínil tu lepší variantu.

"Horší by to ale bylo tehdy, pokud by se hráčky dostaly do týmu, ve kterém by nehrály. Pro mladou hráčku to může být dobrý půl roku, rok, ale dlouhodobě to není dobré," upozornil Bašný.

"Jícha je ještě trošku vyšší level"

Raníková však věří v to, že úspěch českého týmu na šampionátu pomůže alespoň ve zpopularizování tohoto sportu u nás.

"Věříme, že by ty naše výkony proti nejlepším týmům na světě mohly diváky do haly přitáhnout, až budeme hrát kvalifikaci o mistrovství světa u nás doma," uvedla vysoká gólmanka.

"Udělat tady úspěch byl náš cíl, nejeli jsme sem jen na výlet. Chtěli jsme světu ukázat, že tu házenou umíme. A myslím, že jsme tu ostudu neudělali, i když tu jen sbíráme zkušenosti. Všichni jsme z té atmosféry nadšení, takže to budeme chtít zažívat znova," dodala Raníková.

Přiznala však, že nečekala, jaké nadšení její výkony na šampionátu v Česku spustí. "Je to poprask, po zápase s Norskem jsem nedělala nic jiného než vyřizovala zprávy do novin, ale užívám si to a baví mě to, protože v našem sportu to určitě není každý den," smála se.

"Jako Filip Jícha se ale necítím, to je trošku jiný level, než jsme my. Ale můžeme se mu aspoň malinko přiblížit. Může se teď o mně i o ostatních holkách mluvit víc," věří olomoucká brankářka.

 

Právě se děje

Další zprávy