reklama

Trenér Železný: Šílený den, ale Bára si to zasloužila vyhrát

Jan Železný gratuluje vítězce Barboře Špotákové Jan Železný gratuluje vítězce Barboře Špotákové autor: ČTK
Den, na který jen tak nezapomene, prožil ve čtvrtek na atletickém mistrovství Evropy v Curychu trenér Jan Železný.

Curych - Den, na který jen tak nezapomene, prožil ve čtvrtek na atletickém mistrovství Evropy v Curychu trenér Jan Železný.

Nejprve si prožil martyrium se šťastným koncem pro Vítězslava Veselého při první kvalifikaci oštěpařů, pak zklamání z výkonu Petra Frydrycha i Jakuba Vadlejcha ve druhé skupině. A ve finále absolutní nervy z boje Barbory Špotákové, která po nevídaném zmrtvýchvstání získala titul, na který on nikdy nedosáhl.

"Šílený," hlesl krátce po finále Špotákové. A hned musel jít ze stadionu pryč a dal si pivo. "Jsem hotovej," prohlásil.

Uznal, že Špotáková je závodník, který nemá obdoby. I když se jí nedařilo, dokázala se zvednout. "Tohle bylo hodně vydřený. Byl to mrtvý den, musela ze sebe dostat všechno," prohlásil Železný.

Málem ho braly mrákoty, když Špotáková čtvrtý pokus hodila jen jako tréninkový. Ale pak uznal, že jí pomohl stejně jako daleký hod Srbky Tatjany Jelačové. "To byl důležitý moment," tvrdil. "To přeci není holka, která by měla Báru v tuhle chvíli porazit," prohlásil.

Řekla si to i Špotáková. "Musela se strašně vydat ze sil, nahecovat se. Rozběžiště je takové tupější, bylo vidět, že to není ono, že jí to nejede," všiml si.

Měl velký strach, že se některá ze soupeřek utrhne a hodí přes 66 metrů. "Bojovalo se tam na malých metrech, bál jsem se, aby to někomu neuletělo, to by byl průšvih," připustil. "Ale zvládla to, zaslouží si to. Jinak jsem si říkal, že by to byl podělanej den," hlesl.

Ale hned si to rozmyslel. "Moje dcera má dneska narozeniny, takže vlastně by nebyl podělaný," usmál se nakonec.

reklama