reklama

Třetí etapu Gira vyhrál Goss, přes pád vede Phinney

Taylor Phinney Taylor Phinney autor: Reuters
Hromadná kolize poznamenala zhruba 15 jezdců

Horsens - Australský cyklista Matthew Goss vyhrál ve spurtu třetí etapu Giro d'Italia, jejíž dojezd poznamenal stejně jako v neděli hromadný pád. Na zemi skončili vítěz druhé etapy Brit Mark Cavendish a také lídr závodu Američan Taylor Phinney, který se dlouho nezvedal. Při kolizi, do níž se zapletlo zhruba 15 jezdců, si poranil pravou nohu a loket.

Čeští cyklisté Roman Kreuziger a Jan Bárta dojeli ve stejném čase jako vítěz na 33., respektive 72. pozici. Celkově si mírně pohoršili, Bárta je třicátý a Kreuziger hned za ním. Jejich ztráta na čelo zůstala stejná něco přes půl minuty.

Čtěte také:
Cavendish vyhrál ve spurtu druhou etapu Gira

Vicemistr světa Goss prolétl po 190 kilometrech cílem v dánském Horsens jako první následován Argentincem Juanem Josém Haedem a Američanem Tylerem Farrarem.

Cavendishe vyřadil z boje o další prvenství pád, který podle všeho zavinil Ital Roberto Ferrari. Britský světový šampion donesl do cíle kolo na odřeném rameni v potrhaném dresu. "Nevěděl jsem, kdo je za mnou. Jel jsem si sprint podle svého," konstatoval Ferrari.

Phinney vyhrál i přes pád

Phinney zůstal majitelem růžového trikotu s náskokem devíti sekund v čele průběžného pořadí před Britem Geraintem Thomasem, na slavnostní vyhlášení na stupních vítězů se přibelhal. "Na noze mám hlubokou ránu. Musel jsem při tom pádu na něco narazit. Snad to nebude nic vážného, ještěže je zítra volno," uvedl Phinney, jenž skončil v sanitce.

V první chvíli po karambolu nebylo jasné, zda bude schopen pokračovat. "Po pádu jsem byl v šoku a zmatený, ale už v ambulanci jsem se začal cítit lépe," řekl vítěz úvodní časovky.

Dnešní program zahájila minuta ticha za belgického jezdce Woutera Weylandta, jenž před rokem po pádu právě ve třetí etapě Gira tragicky zemřel.

V úterý mají cyklisté volný den, během kterého se účastníci závodu přesunou po trase dlouhé zhruba 1600 km do Verony. Tam se ve středu pojede časovka družstev.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 3. etapa Horsens - Horsens (190 km):
1. Goss (Austr.) 4:20:53, 2. Haedo (Arg.), 3. Farrar (USA), 4. Démare (Fr.), 5. Renshaw (Austr.), 6. Hushovd, 7. Kristoff (oba Nor.), 8. Feillu (Fr.), 9. Ferrari (It.), 10. Beppu (Jap.), ...33. Kreuziger, 72. Bárta (oba ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Phinney (USA) 9:24:31, 2. Thomas (Brit.) -9, 3. Rasmussen (Dán.) -13, 4. Boaro (It.) -15, 5. Navardauskas (Lit.) -18, 6. Larsson (Švéd.) -22, 7. Lancaster (Austr.), 8. Goss oba -23, 9. Pinotti (It.) -24, 10. Sergent (N. Zél.) -26, ...30. Bárta -34, 31. Kreuziger -36.

reklama