reklama

Třetí triumf v sezoně! Češky opět deklasovaly zbytek světa

Veronika Vítková, finišmanka české štafety. Veronika Vítková, finišmanka české štafety. autor: (C) Český biatlon, Michal Červený
Česká štafeta ve složení Puskarčíková, Soukalová, Landová, Vítková nenašla v Oslu přemožitelky.

Praha/Oslo - Pátá biatlonová štafeta sezony přinesla už třetí český triumf! Biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová, Veronika Vítková nenašly v Oslu na slavném Holmenkollenu přemožitelky a v klání Světového poháru jasně deklasovaly zbytek světa. Druhá skončila Itálie a třetí Francie.

Mužům v dobře rozběhnutém závodě medaile nakonec unikla a kvarteto Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Michal Šlesingr, Ondřej Moravec obsadilo čtvrté místo se ztrátou 40 vteřin na medaili. Přesto zaznamenali nejlepší výsledek v sezoně.

"Pět dobíjení na celou štafetu, co k tomu říct. Perfektní výsledek. Holky navíc předvedly, že na to mají v běhu," řekl po závodě pro Českou televizi trenér ženského družstva Zdeněk Vítek.

Český tým upevnil jasné vedení v boji o malý křišťálový glóbus, poslední štafeta sezony se pojede na MS v Kontiolahti, kde budou Češky jednoznačnými favoritkami na zlato.

České biatlonistky totiž prožívají ve štafetách parádní zimu. Na stupních vítězů stály ve všech štafetách. V Hochfilzenu dojely třetí, pak v Oberhofu štafetu v SP poprvé po více než 17 letech vyhrály, v Ruhpoldingu vítězství zopakovaly a v Anterselvě byly druhé.

Puskarčíková i Soukalová shodně jednou dobíjely vleže, ale vestoje mířily přesně a v polovině závodu držely české barvy na druhém místě. První část štafety vyhrály těsně Italky, Soukalová předávala Landové před Němkami.

Výborně zajela Landová. Na třetím úseku střílela čistě vleže i vestoje a posunula české kvarteto do čela před Němky i Italky. Finišmanka Vítková vyrazila na trať s náskokem 18,5 vteřiny před Němkou Laurou Dahlmeierovou.

První dvě rány vleže Vítková minula a musela korigovat mířidla. Terče pak složila a díky skvělé běžecké formě si držela skoro půlminutový náskok. Vestoje dobíjela Vítková jen jednou a poslední kolo už kroužila jako jistá vítězka. Celou cílovou rovinku mohla mávat fanouškům a skončila v objetí se svými kolegyněmi.

Na medailové umístění útočili i muži, kteří měli závod velmi dobře rozjetý. Michal Krčmář a Jaroslav Soukup na prvních dvou úsecích nemuseli ani jednou dobíjet a drželi se v čelní skupině.

Problém české štafety přišel na třetím úseku. Šlesingr nejprve vleže jako první z Čechů dnes minul, ale dvakrát úspěšně dobil a udržel se v nejlepší čtveřici. Vestoje však nejzkušenějšímu členovi českého výběru nestačily ani tři náboje navíc a musel na dva trestné okruhy. Moravcovi tak předával jako osmý. Český finišman předvedl spolehlivý výkon a probojoval se na konečnou čtvrtou pozici.

Závody SP v biatlonu v Oslu - štafety:

Ženy (4x6 km): 1. ČR (Puskarčíková, Soukalová, Landova, Vítková) 1:11:10,6 (0 tr. okruhů+5 dobíjení), 2. Itálie (Wiererová, Gontierová, Sanfilippová, Oberhoferová) -28,3 (0+2), 3. Francie (Bescondová, Latuilliereová, Varcinová, Dorinová-Habertová) -45,9 (0+5), 4. Německo -1:02,3 (0+6), 5. Rusko -1:23,4 (0+6), 6. Ukrajina -1:50,9 (1+12).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. ČR 282, 2. Německo 242, 3. Bělorusko 226.

Muži (4x7,5 km): 1. Rusko (Garaničev, Cvetkov, Malyško, Šipulin) 1:16:16,6 (1 tr. okruh+5 dobíjení), 2. Německo (Lesser, Birnbacher, Peiffer, Schempp) -0,2 (0+6), 3. Rakousko (Mesotitsch, Eder, Grossegger, Landertinger) -50,9 (0+6), 4. ČR (Krčmář, Soukup, Šlesingr, Moravec) -1:29,1 (2+5), 5. Kanada -1:35,8 (0+6), 6. Francie -1:42,8 (1+9).

Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Rusko 268, 2. Norsko 254, 3. Německo 245, ...8. ČR 155.

reklama