Tři závody, tři triumfy. Nor Svendsen vládne biatlonovému MS

10. 2. 2013 14:15
Nor Emil Hegle Svendsen totiž vyhrál i třetí závod, do něhož v Novém Městě nastoupil. Po čtvrteční smíšené štafetě a sobotním sprintu triumfoval i v nedělním stíhacím závodě.
Emil Hegle Svendsen je na MS suverénní. Zlato získal ve smíšené štafetě, sprintu i stíhacím závodu. | Foto: Reuters

Nové Město na Moravě - Mistrovství světa v biatlonu v Novém Městě na Moravě našlo po čtyřech dnech svého hrdinu.

Ve finiši závodu na 12,5 kilometru porazil o špičku boty vedoucího muže průběžného pořadí Světového poháru a vítěze stíhacího závodu z posledních dvou šampionátů Francouze Martina Fourcada.

"Tím jsem si splnil svůj cíl. Chtěl jsem tady být jednou na stupních vítězů v individuálním závodu a teď už se můžu jen bavit. Ale jo, umím si představit, že tady získám šest zlatých..." uvedl Svendsen, který útočí na rekord krajana Oleho Einara Björndalena. Ten získal na dvou šampionátech čtyři zlaté medaile.

Svendsen získal desátou zlatou z MS

Fourcade se naopak stává smolařem mistrovství, protože už potřetí zaostal vždy jen za Svendsenem, a na kontě tak z Nového Města má tři stříbrné medaile.

Svendsen tak získal svou jubilejní desátou zlatou medaili z MS, Fourcade pak bere ze světového šampionátu desátou medaili.

Třetí místo získal ve stíhačce stejně jako loni Rus Anton Šipulin, který v dramatickém finiši sice nestačil na Svendsena s Fourcadem, v cílové rovince však předstihl alespoň krajana Dmitrije Malyška.

Šipulin, který udělal stejně jako Svendsen a Fourcade jen jednu chybu z dvaceti střel, přitom do závodu startoval až ze sedmé pozice.

Češi špatně stříleli, zlepšil se jen Moravec

Nejlepším z českých biatlonistů byl na 31. místě hrdina smíšené štafety Ondřej Moravec, který udělal na střelnici tři chyby a oproti startu si polepšil o čtyři příčky.

"Nebylo to dneska bůhví co, snažil jsem se bojovat, ale věděl jsem, že to nebude nic moc. S takovou střelbou se to nedá," řekl Moravec v cíli k tomu, že předvedl svůj nejhorší výsledek ve stíhačce v sezoně.

Naopak Jaroslav Soukup i Zdeněk Vítek si oproti sprintu kvůli špatné střelbě pohoršili. Soukup udělal šest chyb a klesl z 27. příčky na 42. místo. Vítek udělal dokonce sedm chyb a z 24. pozice klesl až na 46. příčku.

"Už při nástřelu před závodem to nebylo ono a tušil jsem, že ani v závodu to nebude dobré. Ondra ještě budiž, ale Vítek se Soukupem, to bylo na střelnici opravdu špatné," řekl novinářům trenér českého týmu Ondřej Rybář.

Do závodu vůbec nenastoupil Michal Šlesingr, který skončil ve sprintu 52., a rozhodl se tak šetřit síly, protože se potýká s dozvuky virózy.

1. Svendsen (Nor.) 32:35,5 (1 tr. okruh), 2. M. Fourcade (Fr.) -0,1 (2), 3. Šipulin -3,6 (1), 4. Malyško (oba Rus.) -5,4 (0), 5. Landertinger (Rak.) -20,4 (0), 6. Fak (Slovin.) -29,7 (1), 7. Lindström (Švéd.) -43,4 (1), 8. Boeuf (Fr.) -46,6 (2), 9. Ferry (Švéd.) -48,1 (0), 10. Björndalen (Nor.) -51,5 (4), ...31. Moravec -2:48,2 (3), 42. Soukup -4:24,3 (6), 46. Vítek -4:45,5 (7).

Průběžné pořadí SP (po 16 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 753 b., 2. Svendsen 703, 3. Malyško 544, 4. Fak 533, 5. Usťugov (Rus.) 532, 6. Šipulin 476, ...16. Moravec 312, 23. Šlesingr 246, 50. Soukup 79, 52. Vítek 67.