Třináctou etapu na Tour vyhrál po úniku Němec Haussler

ČTK, Red Spo
17. 7. 2009 17:59
Kreuziger dojel v hlavním poli jednačtyřicátý
Heinrich Haussler, promáčený deštěm i slzami štěstí, vjíždí do cíle 13. etapy.
Heinrich Haussler, promáčený deštěm i slzami štěstí, vjíždí do cíle 13. etapy. | Foto: Reuters

Colmar - Německý cyklista Heinrich Haussler vyhrál dnešní třináctou etapu Tour de France z Vittelu do Colmaru. V cíli měl po sólovém úniku více než čtyřminutový náskok.

Český jezdec Roman Kreuziger dojel v hlavním poli jednačtyřicátý společně s ostatními favority i držitelem žlutého trikotu Rinaldem Nocentinim.

Dvousetkilometrová etapa přichystala cyklistům hned pět vrchařských prémií včetně jednoho výstupu kategorie. Většinu času navíc skrápěl silnici déšť, a tak se peloton snažil vyvarovat především nepříjemných pádů.

Vstříc slávě vyrazili už po třech kilometrech Haussler a domácí Christophe Moreau, ke kterým se přidali i někteří další jezdci z dolních pozic průběžného pořadí.

Haussler bude od příštího roku reprezentovat Austrálii

Pětadvacetiletý Němec ze stáje Cerveló, jenž do dnešního dne vyhrál na velkých třítýdenních závodech pouze jednou etapu na Vueltě, utrhl při klesání z vrcholu Platzerwasel posledního soupeře Sylvaina Chavanela a jel vstříc prvenství.

Peloton během třinácté etapy Tour de France z Vittelu do Colmaru.
Peloton během třinácté etapy Tour de France z Vittelu do Colmaru. | Foto: Reuters

O čtyři minuty za ním dojel do cíle Španěl Amets Txurruka, třetí příčku obsadil vítěz sedmé etapy Brice Feillu.

"Určitě bych tu nevyhrál, kdyby bylo horko, přestože jsem vyrůstal v Austrálii. Věděl jsem, že bych tuhle etapu mohl vyhrát, je to území, kde trénuju," radoval se syn Němce a Australanky.

"Čím jsem starší, cítím se být víc Australanem. Příští rok už budu jezdit za tuto zemi," vysvětlil Haussler svou národní rozpolcenost.

Skupina největších favoritů včetně Kreuzigra dorazila se ztrátou šesti minut a 43 sekund. V průběžné klasifikaci se však v čele nic nezměnilo, český lídr se nicméně posunul na 13. příčku.

Důvodem bylo odstoupení Američana Leviho Leipheimera ze závodu kvůli zlomenině zápěstí.

13. etapa cyklistické Tour de France, Vittel - Colmar (200 km):

1. Haussler (Něm.) 4:56:26 hod., 2. Txurruka (Šp.) -4:11, 3. B. Feillu -6:13, 4. Sylvain Chavanel (oba Fr.) -6:31, 5. P. Velits (SR), 6. Hushovd (Nor.), 7. Jefimkin (Rus.), 8. Wiggins (Brit.), 9. Hincapie (USA), 10. A. Schleck (Luc.), ...41. Kreuziger (ČR) všichni -6:43.

Průběžné pořadí:

1. Nocentini (It.) 53:30:30, 2. Contador (Šp.) -6, 3. Armstrong (USA) -8, 4. Wiggins -46, 5. Klöden -54, 6. Martin (oba Něm.) -1:00, 7. Vande Velde (USA) -1:24, 8. A. Schleck -1:49, 9. Nibali (It.) -1:54, 10. L. Sánchez (Šp.) -2:16, ...13. Kreuziger -2:40.