reklama

Klekněte si a nebudu se dívat. Trump hrozí bojkotem zápasů kvůli protestům při hymně

Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně. Hráči amerického fotbalu v NFL na protest bezpráví s rasistickým podtextem poklekali při hymně. autor: Reuters
Americký prezident Donald Trump pohrozil bojkotem zápasů ligy amerického fotbalu NFL i utkání fotbalové reprezentace, pokud budou mít hráči dovoleno klečet při hymně. Trump na twitteru uvedl, že v takovém případě už nebude jejich zápasy sledovat.

Prezident v minulosti ostře kritizoval hráče, kteří na protest proti sociálnímu bezpráví a policejní brutalitě s rasovým podtextem poklekali při hymně. Někdejšího quarterbacka San Francisca 49ers Colina Kaepernicka, který s tímto gestem začal, vulgárně urazil. Podle Trumpa tyto protesty znevažují americkou vlajku a armádu. Kaepernick od roku 2017 nenašel v NFL nového zaměstnavatele.

Po nedávné násilné smrti George Floyda při nepřiměřeném policejním zásahu, která vyvolala masové protesty nejen v USA, zaujaly k poklekání při hymně smířlivý postoj fotbalová federace USA i vedení NFL. Šéf zámořské ligy Roger Goodell uznal, že byla chyba hráčům, kteří upozorňovali na sociální nerovnost a rasismus, nenaslouchat.

reklama