reklama

Turínskou olympiádu lemují zranění

Sestriere - Turínská olympiáda se zdá být pořádně nebezpečnou. Zraněných rychle přibývá zvláště mezi sjezdaři a sáňkaři, pozadu zřejmě nezůstanou ani vyhlášení hazardéři, závodníci snowboardcrossu.

Zrádné sjezdovky si už i v pondělních trénincích vyžádaly zranění Carole Montilletové-Carlesové, olympijské vítězky ze sjezdu v Salt Lake City, a Američanky Lindseye Kildowové. Kanaďanka Allison Forsythová musí po zranění šest měsíců odpočívat.

Pády na ledových kopcích a v ledových korytech

Své ví o náročných tratích v Sestriere i český reprezentant Filip Trejbal, jenž v úterý vyděsil diváky hrůzostrašně vypadajícím pádem při sjezdu do kombinace. Naštěstí vyvázl jen potlučený a olympiáda pro něj možná ještě neskončila.

Pády na sjezdovkách jsou o to bolestivější, že místo sněhové pokrývky čeká závodníky spíše kluziště. "Nechápu, proč to udělali takhle ledovaté. Je to nesmysl. Při každém sjezdu téměř odrovnám jeden pár lyží," stěžuje si norský lyžař Aksel Lund Svindal.

Ošklivé karamboly se nevyhnuly ani sáňkařům. Dvaapadesátiletá Anne Abernathyová z Panenských ostrovů, známá jako "Sáňkující babička", si v neděli zlomila zápěstí. Zranila se i Američanka Samantha Retrosiová a favorizovaná Italka s ruskými kořeny Anastasia Oberstolz-Antonovová.

Hazardéři ze snowboardcrossu

Snowboardcross má svou olympijskou premiéru až ve čtvrtek, ale již stačil zaznamenat první "oběti" - americký jezdec Jayson Hale si zranil koleno, rakouská medailová naděje Manuela Rieglerová je mimo hru poté, co si pochroumala kotník.

Snowboard na ZOH v Turíně Foto: Reuters

V "boardercrossu", jak se jejich disciplína také nazývá, jezdí bok po boku čtyři závodníci úzkou a příkrou trasou plnou skoků. Ošklivé pády a srážky jsou běžné, snowboardisté počítají s riziky.

Norka Line Ostvoldová zemřela roku 2004 po zranění hlavy, které utrpěla při tréninku na Světový pohár v Chile.

Rakušan Dieter Krassnig, jenž závodí ve čtvrteční soutěži mužů, si zlomil zápěstí při skoku na MS 2003 a musel podstoupit čtyři operace. Utrpěl také několik otřesů mozku a zlomeninu holenní kosti.

"Ano," bez váhání odpovídá Krassnig na otázku, zda je snowboardcross nebezpečný. "Ale v americkém fotbalu nebo ragby jsou také zranění," dodává.

Mezinárodní lyžařská federace tvrdí, že snowboardcross je tak bezpečný, jak to jen jde. "Samozřejmě jsou tu zranění jako jinde, ale domníváme se, že to není nebezpečnější sport než ostatní," prohlašuje Chris Wagner, koordinátor boardercrossu z FIS.

Jedna z favoritek ženského pátečního závodu v této disciplíně, Američanka Lindsey Jacobellisová, shrnula své pocity před závodem ve snowboardcrossu takto: "Mám příšerné svírání v žaludku. Jsou to nervy, ale také adrenalin!"

reklama