VIDEO Větrný Innsbruck ovládl Freitag, Koudelka desátý

Tomáš  Kubánek ČTK Tomáš Kubánek, ČTK
4. 1. 2015 15:29
Turné čtyř můstků: Třetí závod v Innsbrucku vyhrál Němec Richard Freitag, Roman Koudelka skončil desátý. Celkové pořadí Turné vede nadále Stefan Kraft.
Podívejte se na rekordní skok Michaela Hayböcka | Video: youtube.com

Innsbruck - Roman Koudelka ani v Innsbrucku nepotvrdil roli jednoho z favoritů, mezi než byl před začátkem Turné čtyř můstků řazen. Ve třetím podniku prestižního seriálu obsadil skoky desáté místo a v celkové klasifikaci Turné klesl z osmého na deváté místo o půl bodu za Poláka Kamila Stocha.

Koudelkův krajan Jan Matura skončil na 26. pozici, Jakub Janda do druhého kola nepostoupil.

Ve větrné loterii, kvůli níž se hned několikrát měnila nájezdová okna, si nejlépe vedl Němec Richard Freitag. Ten zvítězil s náskokem pěti bodů před druhým Rakušanem Stefanem Kraftem, který vede o 23,1 bodu celé Turné. O třetí místo se podělili Švýcar Simon Ammann s Japoncem Noriakim Kasaiem.

Koudelku zradil vítr

Koudelka se v sobotní kvalifikaci naladil čtvrtým místem, ale v závodě doplatil na proměnlivé podmínky. V prvním kole sice vůbec poprvé v tomto ročníku uspěl v k.o. duelu, když bez problémů porazil loňského vítěze innsbruckého závodu Fina Anssiho Koivurantu, ale točící se vítr po jeho skoku na konci startovní listiny změnil směr a většina ze zbytku startovního pole měla příznivý protivítr. Výkonem 124 metrů držel 12. místo.

Vítěz tří závodů z této sezony a předsoutěžní spolufavorit na celkový triumf v Turné neměl ani v druhém pokusu větší štěstí. Zatímco většině závodníků foukalo proti, Koudelka skákal takřka v bezvětří a 125,5 metru stačilo jen na drobné zlepšení. Celkově už na stupně vítězů ztrácí propastných 34,5 bodu. Ve Světovém poháru klesl na třetí místo o bod za Krafta.

"Skoky byly výborné, měl jsem z nich dobrý pocit, ale bohužel dneska mi podmínky absolutně nepřály," hodnotil Koudelka v rozhovoru pro Český rozhlas. "Když jsem viděl, co tam měli Freitag nebo Kraft, tak se ty metry skáčou hned lépe, než když člověk připočte dva body za vítr," upozornil na výhodu delšího skoku před připočtem bodů za vítr v zádech.

Na stupně vítězů mu dnes chybělo přitom pár metrů. "Ale to nebylo ovlivněné mnou, ale bohužel tím počasím. Byla to loterie, vítr se točil. Věřím tomu, že kdybych měl podmínky jako Freitag, tak bych těch 132 metrů skočil taky," ujistil. Po nevydařených dvou závodech v Německu ale dnes cítil výkonnostní posun. "Bylo vidět, že tam je velký pokrok, ale když nejsou podmínky, tak výš pomýšlet nejde," zopakoval.

Hned dva skokané v Innsbrucku překonali rekord můstku. Nejprve v prvním kole skočil 137 metrů lídr seriálu Kraft a ve druhém kole maximum ještě o metr vylepšil další domácí závodník Michael Hayböck, jenž si však pri dopadu hrábl rukou do sněhu, a unikly mu tak vyšší známky.

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Innsbrucku:

1. Freitag (Něm.) 278,5 b. (133,5+132 m), 2. Kraft (Rak.) 273,5 (137+127), 3. Kasai (Jap.) 263,7 (128,5+132) a Ammann (Švýc.) 263,7 (132+130,5), 5. Schlierenzauer 262,4 (127+129,5), 6. Hayböck (oba Rak.) 257,5 (125+138), 7. Stoch (Pol.) 252,8 (127+130), 8. Freund (Něm.) 249,4 (131+126,5), 9. Jacobsen (Nor.) 248,8 (133,5+124), 10. Koudelka 248,6 (124+125,5), ...26. Matura 208,2 (121,5+111), 46. Janda (všichni ČR) 96,3 (111,5).

Průběžné pořadí Turné (po 3 ze 4 závodů): 1. Kraft 835,4, 2. Hayböck 812,3, 3. Prevc (Slovin.) 806,0, 4. Kasai 797,7, 5. Freitag 791,7, 6. Jacobsen 789,5, ...9. Koudelka 771,0, 32. Matura 440,4, 46. Janda 198,7.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 32 závodů): 1. Hayböck 589, 2. Kraft 557, 3. Koudelka 556, 4. Fannemel (Nor.) 537, 5. Prevc 534, 6. Ammann 530, ...29. Matura 69, 49. Janda 15, 61. Hájek 7, 67. Hlava (oba ČR) 4.