reklama

Unikát: Pardubické dostihy začnou kvůli vedru už v osm ráno

Josef Váňa (uprostřed v bílé čapce) bude v Pardubicích oběd středobodem pozornosti. Josef Váňa (uprostřed v bílé čapce) bude v Pardubicích oběd středobodem pozornosti. autor: CPA -Eduard Erben
Předpověď extrémních veder vystrašila závodiště natolik, že sáhlo k netradičnímu řešení. Přesunulo dostihy na brzké ráno.

Pardubice – Tak tohle tady ještě nebylo. Nedělní překážkové dostihy v Pardubicích začnou ve snaze vyhnout se extrémnímu vedru už od osmi hodin ráno.

S tahem, který nemá obdoby nejen v tuzemské, ale zřejmě ani evropské dostihové historii, přišel Dostihový spolek Pardubice na návrh trenéra a správce dráhy Jiřího Jandy.

"Opatřením vycházíme vstříc především koním, neboť odpoledne se čekají rekordní teploty,“ řekla mluvčí závodiště Kateřina Nohavová.

Pardubická iniciativa se v českých stájích setkala s pozitivními ohlasy, byť zejména pro trenéry a jezdce znamená nemalé logistické komplikace. Řada stájí bude muset naložit své koně do transportérů hluboko v noci, přivstat si budou muset i jezdci a diváci. Uzávěrka hlášení změn ve startovních listinách je stanovena na 7:00, kdy se závodiště otevře i návštěvníkům.

Váňa: Bude to super

Ve světě jsou obvyklé posuny dostihů kvůli tropickým teplotám na večerní hodiny, toto řešení ale pořadatelé zavrhli.

Tropické teploty se čekají ještě podvečer, naopak brzy ráno by měla být ve výrazně lepším stavu i samotná dráha, jejíž zavlažování je vzhledem k rozloze pardubického areálu složité.

"Samozřejmě je to super pro koně, odběhnou si to ještě za přijatelných podmínek,“ řekl serveru galopp-reporter.cz Josef Váňa, který tentokrát jede do Pardubic nejen v roli trenéra, ale tak trochu i spolupořadatele.

Hlavním dostihem totiž bude druhý díl Dostihový pohár Josefa Váni, což je třídílný seriál klasických steeplechase. Každá z nich je dotovaná milionem korun a koná se na jiném závodišti. První díl se běžel koncem srpna v Karlových Varech, po nedělních Pardubicích přijde na sklonku léta na řadu ještě severočeský Most.

"Osobně si myslím, že se tady ještě tak kvalitně obsazená steeplechase neběžela. Kamarádi v Itálii nebo Německu tak kvalitní koně nemají a pokud by přijeli Francouzi, už by museli sáhnout vysoko, aby měli šanci uspět," dodal Váňa.

Horkým favoritem bude vítěz prvního dílu i pardubického Zlatého poháru Khalshani, kterého ve Světlé Hoře u Bruntálu připravuje Čestmír Olehla pro stáj Charvátová. Mezi jeho soupeři nechybí další známá jména jako Budapest, Soros či Makléř.

Váňův pohár se poběží jako pátý dostih dne v 10:25, ale poslední dostihy se mají startovat mezi polednem a jednou hodinou, kdy se tropickému vedru už nevyhnou.

Precedens: Dostihy, pak koupání

Pardubické rozhodnutí, které padlo operativně ve čtvrtek a pořadatelé po něm museli obvolat všechny zúčastněné jezdce a trenéry, je přelomovým krokem.

Ačkoli česká závodiště investují do úprav svého zázemí stále větší peníze, ve srovnání s evropskými dostihovými velmocemi se jim zejména v horkých letních měsících stále nedaří připravit dráhu podle představ mnoha stájí a často bývají pod palbou kritiky.

Ne všude jsou k dispozici zavlažovací systémy, některé dráhy – zejména ty menší – navíc nemají na potřebné zavlažování dost peněz.

Dostihový spolek nyní vyslal důležitý signál, že zdraví koní musí být v dostihovém sportu na prvním místě. V zájmu bezpečnosti a komfortu přísných účastníků šel pořadatel svým způsobem proti svým vlastním ekonomickým zájmům, neboť v osm hodin ráno lze jen těžko čekat plnou tribunu.

Zmiňovaný Josef Váňa to ale nevidí tak černě. "Lidi, co přijdou na dostihy, budou moci odpoledne ještě vyrazit někam plovárnu a užít si letní odpoledne," konstatuje.

reklama