reklama

US Open se 16 Čechy? Jen když vyjde kvalifikace

Eva Birnerová je jednou z těch, které by si chtěly zahrát hlavní část US Open. Stejně jako dalších sedm českých tenistů a tenistek k tomu ale tento týden potřebuje porazit tři soupeře. Eva Birnerová je jednou z těch, které by si chtěly zahrát hlavní část US Open. Stejně jako dalších sedm českých tenistů a tenistek k tomu ale tento týden potřebuje porazit tři soupeře. autor: ČTK
Dnes začíná ve Flushing Meadows kvalifikace posledního grandslamového turnaje sezony. Kolik Čechů se z ní probojuje do hlavní části soutěže?

Praha - Až šestnáct českých tenistů a tenistek by si letos mohlo zahrát na posledním grandslamu sezony, US Open.

Jisté první kolo má ovšem jen devět z nich, krom kvarteta mužů ve složení Tomáš Berdych, Radek Štěpánek, Lukáš Rosol a Jiří Veselý se totiž do hlavní fáze přímo dostaly ještě Petra Kvitová, Klára Zakopalová, Lucie Šafářová, Karolína Plíšková a Lucie Hradecká.

Dalších osm českých tenistů a tenistek se chce prokousat do hlavní části turnaje přes tříkolovou kvalifikaci, která startuje v úterý. Najdeme mezi nimi tři muže a pět žen.

Muži mohou v kvalifikaci jen překvapit

V mužské části kvalifikace ještě dnes vyzve Jan Mertl Argentince Renzo Olivu, následovat jej zítra budou Jan Hernych a Dušan Lojda. Že by se ale některý z nich dostal až do hlavní fáze soutěže je nepravděpodobné.

Mertl (v žebříčku č. 178) se nikdy v kvalifikacích grandslamů nedostal přes druhé kolo a Lojda (251.) s Hernychem (202.) mohou tak maximálně těžit ze svých vzpomínek. První si zahrál v hlavní soutěži US Open jen jednou (2010) a Hernych dvakrát (2006, 2009).

Žádný z českého tria navíc není mezi nasazenými, a tak může čekat jen těžší soupeře.

Čtyři české ženy jsou nasazené

V dívčí čísti kvalifikace to vypadá o poznání nadějněji. Hned čtyři hráčky jsou totiž mezi nasazenými - Andrea Hlaváčková (3.), Barbora Záhlavová-Strýcová (5.), Eva Birnerová (11.) a Kristýna Plíšková (22.).

Těžší soupeřky by tak (teoreticky) měla potkávat jen Renata Voráčová, která si ve Flushing Meadows už třikrát zahrála první kolo (naposledy 2010).

Poslední čtyři roky nechyběla v hlavní části US Open ani čtvrtfinalistka z roku 2011 Andrea Hlaváčková, která už dnes začne kvalifikaci proti Argentince Florencii Molinerové.

Barbora Záhlavová-Strýcová na tomto turnaji za posledních deset let chyběla jen třikrát a o první kolo teď musí bojovat především kvůli bodovému výpadku za dopingový trest, který si musela odpykat.

Dojde na český duel?

Také Kristýna Plíšková by pak měla mít cestu do prvního kola relativně umetenou. Největší soupeřkou by jí mohla být ve finále kvalifikace Ukrajinka Naďa Kičenková, aktuální světová číslo 129.

Kvalifikace by ale mohla přinést i čistě český souboj. V něm by se mohly utkat Eva Birnerová, jež v kvalifikaci US Open už osmkrát prohrála (a dvakrát postoupila) , a již zmíněná Renata Voráčová.To za předokladu, že obě postoupí do finále kvalifikace.

Tím pádem (pokud by nedošlo na tzv. Lucky losery) může do prvního kola postoupit jen čtveřice z pěti českých tenistek.

Jak si čeští tenisté i tenistky povedou budeme celý týden pozorně sledovat na stránkách Aktuálně.cz. Speciální sekci věnovanou právě US Open najdete zde.

reklama