USA smetly Írán. Ve volejbalu

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2006 12:40
Nagano - Sportovní soupeření týmů USA a Íránu vyvolává vždy pozornost, neboť mezi oběma zeměmi reálně hrozí válka.
Na MS ve volejbalu končí zápasy ve skupinách. Na snímku jsou v akci Tunisané a Rusové.
Na MS ve volejbalu končí zápasy ve skupinách. Na snímku jsou v akci Tunisané a Rusové. | Foto: ČTK/AP

Dnes se na MS v Japonsku utkali volejbalisté. Zápas skupiny C, v níž hrají i čeští volejbalisté, byl jednoznačnou záležitostí Američanů. Zvítězili 3:0

Tradičně šlo však spíše o politickou než sportovní událost.

Mimořádný zápas. Hlavně pro Írán

Přestože ani v Íránu, ani v USA nepatří volejbal mezi nejoblíbenější a příliš sledované sporty, jméno soupeře tentokrát přece jenom vzedmulo hladinu zájmu.

Oba státy přerušily diplomatické vztahy v roce 1979 poté, co nové íránské vedení po islámské revoluci nechalo obsadit americké velvyslanectví v Teheránu a přesně 444 dní drželo diplomaty v zajetí.

Íránský tým.
Íránský tým. | Foto: Aktuálně.cz

Nepřátelství trvá dodnes. Washington považuje islámskou republiku za největšího "sponzora" terorismu ve světě a naopak íránský režim obviňuje USA ze snahy o mocenskou hegemonii na celém světě a Blízkém východě zvláště.

Ve stínu konfliktu

Teď je navíc ve hře íránský jaderný program. Američané požadují jeho zastavení, protože se obávají, že Írán chce vyrobit atomovou bombu.

Ve vzduchu je hrozba ekonomických sankcí vůči Íránu, případně dokonce amerického vojenského úderu na íránská jaderná zařízení.

V této atmosféře se američtí a íránští volejbalisté dnes postavili pod síť v hale v Naganu.

Japonská policie nepočítala, že by přímo v hale mělo dojít k neočekávaným událostem, ale přesto v dějišti zimních olympijských her v roce 1998 posílila bezpečnostní opatření.

Íránci vzpomínají na Lyon 1998

Zápas bude více prožíván v Íránu, stejně tak jako tomu bylo v případě utkání na fotbalovém Mistrovství světa ve Francii v roce 1998.

Společné foto íránských (v červených dresech) a amerických fotbalistů na Mistrovství světa ve Francii. Íránci v Lyonu zvítězili 2:1.
Společné foto íránských (v červených dresech) a amerických fotbalistů na Mistrovství světa ve Francii. Íránci v Lyonu zvítězili 2:1. | Foto: BBC

Památný souboj se tehdy odehrál ve velmi přátelské atmosféře, oba týmy si dokonce udělaly společnou fotografii. Íránci zvítězili 2:1 poté, co Američané spálili velké množství šancí (k postupu ze skupiny to ale Íránu v konkurenci Německa a Jugoslávie stejně nepomohlo).

Po celém Íránu pak propukly mohutné celonoční oslavy.

Většina Íránců ovšem podle průzkumů nechovala vůči Spojeným státům nenávist. Podle tehdejšího průzkumu téměř dvě třetiny Íránců byly pro obnovení diplomatických vztahů s USA a pro normální kontakt se zemí, kterou vůdce islámské revoluce ajatolláh Chomejní nazval "Velkým Satanem".

Na zápas v Lyonu vzpomíná také jeho rozhodčí, Švýcar Urs Meier.

"Bylo to výjimečné utkání díky politickému kontextu. Velmi explozivní utkání. Já byl neutrální hned dvakrát: jako rozhodčí a také jako Švýcar. Měl jsem velké obavy z toho, co se může stát, jak se mohou chovat diváci. Co se stane, když zápas zůstane nedohrán. Další podobné myšlenky se mi honily hlavou. Ale nakonec to byl skvělý zápas ve výborné atmosféře," tvrdí Meier.

Osa zla přerušila zápasy

Tehdy však mezi USA a Íránem nastávalo jisté tání, dnes jsou vztahy opět velmi špatné.

Ukázalo se to v roce 2002.

Americký tým zrušil účast na mistrovství světa v řeckořímském zápase v Íránu. Z bezpečnostních důvodů.

Schylovalo se totiž k válce v Iráku a předtím americký prezident George Bush zařadil ve svém legendárním projevu Írán spolu s Irákem a Severní Koreou do takzvané osy zla.

Předtím se týmy pravidelně čtyři roky navštěvovaly a když přijela americká výprava do Teheránu poprvé v únoru 1998, bouřlivě ji vítalo v hale třináct tisíc diváků.

Fanynka Íránu na letošním fotbalovém šampionátu v Německu.
Fanynka Íránu na letošním fotbalovém šampionátu v Německu. | Foto: Reuters

Od roku 2002 však výměnné zájezdy ustaly. Neopakuje se tak historie ping-pongové diplomacie, která na začátku sedmdesátých let vedla k navázání vztahů mezi USA a komunistickou Čínou.

Čínský vůdce Mao Ce-tung nejprve pozval v roce 1971 do Pekingu americké stolní tenisty. Ti se tam objevili jako první Američané od převzetí moci komunisty v roce 1949.

Rok poté přiletěl na senzační návštěvu do té doby nepřátelské Číny prezident Richard Nixon.

George Bush se do Teheránu určitě nechystá a američtí a íránští sportovci se v následujících měsících budou zřejmě setkávat, jen pokud je dohromady svede los.

S Izraelci ani na olympiádě či v Poháru UEFA

Vůči izraelským sportovcům je ale Írán mnohem nekompromisnější. Jakýkoliv kontakt odmítá. I když to může znamenat ztrátu medailí.

Když byl íránský judista Araš Miresmaeli nalosován na Olympijských hrách v Átenách v roce 2004 proti Izraelci Ehudu Vaksovi, raději odstoupil.

"Politikou naší země je vyhýbat se zástupcům sionistického režimu i ve sportu," sdělil v oficiálním komuniké Íránský olympijský výbor.

Podobně postupují i íránští fotbalisté, působící ve službách západoevropských klubů. Pokud některý z nich musí cestovat k zápasům Poháru UEFA či Ligy mistrů do Izraele, íránští hráči zůstávají doma.

 

Právě se děje

Další zprávy