reklama

Senzace. Basketbalistky USK vyhrály Euroligu!

Podívejte se na fotogalerii z finálového dne Final Four v Praze Podívejte se na fotogalerii z finálového dne Final Four v Praze Foto: Milan Kammermayer
Basketbalistky USK Praha porazily ve finále Final Four favorizovaný ruský Jekatěrinburg.

Praha - Basketbalistky USK Praha dovedly svoji cestu Euroligou k senzačnímu titulu, když v dnešním finále Final Four v Praze porazily favorizovaný Jekatěrinburg těsně 72:68. Třetí skončilo Dynamo Kursk, jež v boji o bronz zdolalo Fenerbahce Istanbul 67:58.

Vyhrát nejlepší evropskou soutěž se dosud z českých klubů povedlo jen v roce 2006 Brnu, v roce 1976 pak ještě v Poháru mistrů evropských zemí slavila Sparta.

Nejužitečnější hráčkou turnaje byla zvolena pivotka USK Kia Vaughnová, která k triumfu pomohla 18 body a 12 doskoky. "Je to neuvěřitelné. Jsem strašně šťastná. Věřila jsem už před turnajem, i když jsme byly outsider. A samozřejmě o to je to vítězství lepší," prohlásila Vaughnová.

Nepomohlo ani 500 fanoušků z Ruska

Pražanky v semifinále překvapivě přehrály jiného favorita, Fenerbahce, proti Jekatěrinburgu jim však věřil málokdo. Ruskému gigantovi sice chyběla hlavní hvězda Diana Taurasiová, ovšem i bez ní přivezl do Prahy na Final Four hned devět hráček, které ve svých reprezentacích hrají důležitou roli.

A to i díky jednoznačně nejvyššímu rozpočtu v soutěži. Ruský klub si dokonce mohl dovolit vynaložit několik milionů korun na to, aby s sebou do Prahy vzal zhruba 500 fanoušků.

Hráčky USK však ukázaly, že v současné formě jsou schopné hrát i s absolutní elitou. Znovu předváděly skvělou obranu, když za prvních 13 minut dovolily soupeři jen 12 bodů a samy zásluhou přesné střelby z dálky získaly náskok devíti bodů.

Jekatěrinburg se pak sice rozehrál a hlavně zásluhou francouzské pivotky Sandrine Grudaové nebezpečně snižoval, ovšem Sonja Petrovičová se postarala o to, že si USK odnesl na poločasovou přestávku vedení 32:28.

Infarktové drama rozhodla Veselá

USK navíc skvěle vyšel vstup do druhé půle, zejména rychlonohé Danielle Robinsonové, a výsledkem bylo odskočení už na 12 bodů. Robinsonová nadále ničila soupeře rychlými protiútoky a za třetí čtvrtinu dala deset bodů, zatímco Jekatěrinburg se na každý koš velmi nadřel.

"Danielle zahrála skvěle. Zápas zlomila svými brejky," pochválila spoluhráčku Vaughnová. "Byl to určitě jeden z nejlepších zápasů mé kariéry," řekla Robinsonová.

Do poslední části si tak USK přenesl náskok deseti bodů. Jekatěrinburg se pokusila trojkou pozvednout nejlepší hráčka Evropy za minulý rok Alba Torrensová, ale domácím udržovaly náskok Američanky Robinsonová s Kiou Vaughnovou. Navíc důležitou trojku dala Petrovičová.

Veselá: Tohle jsem pos... nemohla

Pražanky podávaly heroický výkon, a ačkoli odehrály poslední čtvrtinu v podstatě bez střídání, dovedly zápas k senzačnímu triumfu. Klíčové trestné hody v závěru dala česká reprezentantka Jana Veselá, která stejně jako v semifinále patřila k hlavním oporám.

"Šla jsem na ně s tím, že to prostě musím dát. Nebyla jiná možnost. Říkala jsem si: tohle nemůžu pos... Je pravda, že na tréninku se mi teď šestky docela daří, takže jsem sebevědomí měla," oddechla si Veselá, která získala už třetí titul.

"Je to můj pátý titul a určitě jeden z nejpřekvapivějších. Jsem hrozně šťastná. Sen se stal skutečností. Hráčky do toho daly všechno a byly za to odměněny. Věřily jsme, že můžeme dokázat zázrak, a to se povedlo," prohlásila trenérka Natália Hejková.

Triumf českého týmu potěšil i hvězdu tuzemského mužského basketbalu Tomáše Satoranského.

Vložený objekt externí kód

Finálový turnaj Evropské ligy basketbalistek v Praze:

Finále:

ZVVZ USK Praha - Jekatěrinburg 72:68 (17:12, 32:28, 50:40)

Nejvíce bodů: Robinsonová 24, Vaughnová 18, Petrovičová 13, Veselá 11 - Parkerová 27, Grudaová 19, Torrensová 12. Fauly: 22:17. Trestné hody: 8/5 - 20/15. Trojky: 5:1. Doskoky: 34:41.

O 3. místo:

Dynamo Kursk - Fenerbahce Istanbul 67:58 (18:12, 30:26, 48:42)

Nejvíce bodů: Oqwumikeová 21, Milovanovičová 16, Augustusová 13 - Charlesová 23, Zellousová 15, Canitezová 6. Fauly: 16:13. Trestné hody: 10/7 - 14/6. Trojky: 4:2. Doskoky: 47:48.

reklama