reklama

Ústup ze slávy. Basketbalistky mají o čem přemýšlet

Jan Veverka nedovedl tým k úspěchu Jan Veverka nedovedl tým k úspěchu autor: Václav Rojík
České basketbalistky v Lotyšsku propadly

Riga - Tak to byl propadák. Poprvé po osmi letech se české basketbalistky neprobojovaly do čtvrtfinále velké soutěže, na právě púrobíhajícím mistrovství Evropy skončily v osmifinálové skupině.

Naposledy se jim to přihodilo na ME v roce 2001, kde skončily deváté.

Největší vrchol přišel v letech 2003 a 2005, kdy na evropských šampionátech skončily Češky druhé a poté dokonce vybojovaly v Turecku zlato.

Předloni následovalo páté místo v Itálii, a zažil úspěšná vystoupení na olympijských hrách v Aténách (5.) a Pekingu (7.) stejně jako na mistrovství světa 2006 v Brazílii (7.).

Čtěte také: České basketbalistky se rozloučily s ME vítězstvím

Momentální ústup ze slávy je do značné míry dán změnou situace po loňské olympiádě.

Kouče Jana Bobrovského nahradil jeho dlouholetý spolupracovník Milan Veverka. Souvísí ale také se změnami v hráčském kádru, protože z celku evropských šampionek zanechaly činnosti Michaela Ferančíková, Eva Němcová a Zuzana Klimešová.

Kvůli zdravotním problémům s achilovkou navíc chyběla Ivana Večeřová a přestávku po náročných sezonách si vybrala další opora týmu Hana Machová-Horáková.

Ze zlatého týmu zbyly Veverkovi Eva Vítečková, Jana Veselá a Petra Kulichová. Další tři hráčky současného kádru Irena Borecká, Markéta Bednářová a Michala Hartigová odehrály při triumfu v Turecku dohromady pouze 67 minut.

Cíl splněn, hlásí kouč

Na týmu pak bylo znát, že mu chybí kvalitní basketbalové podhoubí, z jakého vzešla současná generace, která získala v roce 2001 v Brně titul mistryň světa v kategorii do dvaceti let.

V české nejvyšší soutěži a Evropské lize v případě hlavních zásobitelů národního týmu z Gambrinusu Brno a USK Praha dostávají v konkurenci cizinek méně prostoru další potencionální reprezentantky.

Čtěte také: Basketbalistky padly i s Řeckem. Postup je ztracen

Omlazený celek proto do Lotyšska přijel hlavně sbírat zkušenosti, které bude potřebovat příští rok, kdy Česká republika pořádá mistrovství světa.

"Dali jsme si za cíl postoupit ze skupiny a ten jsme splnili. Se šampionátem jsme se rozloučili výhrou nad Polskem a dobrý výkon jsme odvedli i v prvním poločase proti domácímu Lotyšsku. Propadli jsme ale v zápase s Řeckem," zhodnotil Veverka účinkování týmu na šampionátu.

Veverka neměl po Bobrovského éře snadnou výchozí pozici. Vedle nepředpokládaných absencí Ferančíkové a Machové-Horákové s Večeřovou měl také vzhledem k červnovému termínu méně času na přípravu.

"Bylo by pouze spekulací zvažovat, jak by tým dopadl, kdyby některé opory v Lotyšsku byly. Beru situaci tak, jak nastala. Příležitost zahrát si na šampionátu mimořádně kvalitní zápasy dostaly další hráčky. Ty by při startu Horákové s Večeřovou zdaleka nedostaly tolik prostoru. Což jim zřejmě pomohlo v dalším vývoji," uvedl kouč.

U reprezentace má smlouvu do konce mistrovství světa, je ale otázkou, zda po červnové valné hromadě nesáhne nové vedení České basketbalové federace po změnách.

"Hlavně bude mnohem více prostoru na přípravu, neboť šampionát se bude hrát až v září 2010. Za tu dobu se toho dá hodně stihnout," dodal Veverka.

reklama