reklama

Útěcha pro lyžaře. Levné ubytování

Když máte silného tatínka, moc sněhu ani nepotřebujete. Špindlerův Mlýn. Když máte silného tatínka, moc sněhu ani nepotřebujete. Špindlerův Mlýn. autor: Ludvík Hradilek
Harrachov - Hoteliéři a provozovatelé penzionů v horských střediscích v Libereckém kraji si zoufají. Kvůli nedosttku sněhu zlevňují ubytování, a to dokonce až o polovinu.

První polovina ledna je v Jizerských horách a Krkonoších tradičně co do návštěvnosti slabší, penziony proto nabízejí ubytování levněji než o jarních prázdninách. Letos je ale ve střediscích ještě volněji než v jiných letech.

"Místo není problém sehnat, pobyty se snídaní se pohybují kolem 450 korun za noc, ale najdou se i levnější," řekla dnes Eva Zbrojová, majitelka agentury Harrachtour, která obsazuje kolem 1000 lůžek v západních Krkonoších a Jizerských horách.

V Harrachově například Pension Willkommen nabízí v týdnech od 20. ledna do 2. února pobyty v apartmánech a pokojích s až 40procentní slevou. Za noc tak klient na dvou- až třílůžkovém pokoji zaplatí 330 korun včetně lázeňského poplatku.

Boj o sníh v Krkonoších Na Horních Mísečkách v západních Krkonoších jen jinovatka připomíná, jak vypadá sníh Foto: Ludvík Hradilek

O 20 až 30 procent levněji přijde do konce ledna ubytování v Penzionu Bernardýn. O 15 procent zlevnily Apartmány Klondajk.

Sklář je levný

Čtyřhvězdičkový hotel zlevnil do konce ledna pobyty na polovinu a snížil ceny i dalších služeb - stravování o 30 procent, o deset procent relaxační pobyty.

"Běžně jsme v zimě obsazeni z 90 procent, nyní ale kvůli nedostatku sněhu klienti ruší pobyty a obsazenost je zhruba poloviční, proto jsme se rozhodli do jarních prázdnin výrazně zlevnit," řekl ředitel hotelu Petr Nešpůrek. Na období jarních prázdnin je podle něj hotel obsazen.

Ne všichni ale zlevňují. Například společnost Czech Inn Hotels, která provozuje hotely Karolina, Bellevue a Harrachov Inn, se snížit ceny pobytů nechystá.

Boj o sníh v Krkonoších Co příroda nenadělila, pokouší se dohnat člověk. Sněhová děla v horských střediscích chrlí na holé stráně tuny vody. Foto: Ludvík Hradilek

"Teď je sice zájem menší, ale už od posledního lednového týdnu jsme plně obsazeni," řekl dnes jednatel Jaroslav Svoboda.

Připustil, že zhruba deset procent klientů kvůli počasí pobyty ruší nebo si je přesouvá na pozdější období.

Harrachov: Fronty na vleku

V Harrachově je nedostatek sněhu stejně jako v celých Krkonoších a Jizerských horách.

V zimním středisku ho leží sotva 15 centimetrů. V areálu, který má téměř 7,5 kilometru sjezdových tratí, je v provozu jen 400 metrů dlouhý vlek vedle lanovky a upravená je dolní část červené sjezdovky.

"Je tu spousta turistů, kteří si chtějí zalyžovat za každou cenu. U vleku jsou až půlhodinové fronty," řekl Milan Goč ze sportovního areálu Harrachov. I v běžeckých stopách leží zatím málo sněhu, a proto je nemohla technika upravit.

reklama