reklama

Užila si surf na Bali. Samkovou netrápí ani vypadávání ramen

Česká snowboardistka Eva Samková při surfování na Bali. Česká snowboardistka Eva Samková při surfování na Bali. autor: Archiv Evy Samkové
Česká snowboardistka si užila léto a najíždí do ostré přípravy na olympijské hry v Soči. Z nich chce přivést medaili.

Praha - V létě tvrdě trénovala na Novém Zélandu, užila si sluníčko a milované surfování na Bali a teď už zase objíždí hory a sjíždí ledovce na prkně. 

Česká snowboardista Eva Samková se před novou sezonou rozhodně nenudí. A je plná očekávání. Vrcholem sezony totiž budou olympijské hry v Soči, z nichž chce sympatická reprezentantka ve snowboardcrossu přivést medaili.

"Proč by ne, je to závod jako každý jiný," říká bezstarostně dvacetiletá dívka v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Jak jste si užila léto? Byl to hlavně odpočinek, nebo už jste rozjela přípravu na olympijské hry v Soči?

Léto bylo krátké, ale i tak sem si to užila. Byla jsem šest týdnů na Novém Zélandu, kde jsme pěkně potrénovali. Takže léto jsem moc neměla, ale ze Zélandu jsem se na dva týdny zastavila na Bali trochu posurfovat a užít si posledního letního sluníčka. Bylo to skvělý, opravdu jsem si to užila.

Na Vašem facebookovém profilu se objevilo hodně fotek z pobytu na Bali. Co jste tam dělala kromě surfování a jak moc Vás baví tenhle sport?

Hlavní náplní bylo zrelaxovat sportem. Surfovala jsem jednou až dvakrát denně, jak zrovna byly vlny a chodila do posilovny, běhala a trochu i výletovala a šnorchlovala. Surfing mě hodně baví, hlavně i kvůli tomu že se dostanu na surf tak jednou do roka, ale je to skvělý pocit když chytnete vlnu a svezete se po ní!

U surfingu prý hrozně dlouho trvá, než člověk udělá nějaké pokroky a zvládne se vůbec ve vodě postavit na prkno. V jaké jste fázi, jak dlouho to děláte a jak Vám to jde?

Podle mě jsem dohromady surfovala tak dva měsíce za celý život. Poprvé před třemi lety, to nebylo nic moc, ale nějakou pěnu jsem sjela. A teď naposledy mě trvalo tak týden, než jsem se otrkala a poslední den jsem chytila asi tři malé vlny. Ale já moc jezdit neumím, spíš je to štěstí, když něco chytím a sjedu, ale o to mám potom větší radost.

Pojďme ke snowboardcrossu. Jaký je Váš program v následujících týdnech a měsících?

Po návratu ze Zélandu a Bali jsem byla asi jen dva dny v Čechách a už jsem zase jela na ledovec do Švýcarska. Celý podzim bude probíhat tak že budu střídat Čechy a ledovce v Rakousku a Švýcarsku. Pak pojedeme jestě na SBX kemp do Finska a první světák je na začátku prosince v Rakousku.

Samozřejmým vrcholem sezony budou olympijské hry v Soči. Máte kromě nich letos ještě nějaký vrchol?

Olympiáda je ted jediné téma který se řeší. Ale určitě mi jde i o celkové umístění ve Světovém poháru a ještě je tento rok universiáda.

Jaké ambice budete mít na olympijských hrách?

Na ambice na olympiádu se mě ptají všichni, ale tak pokud to všechno vyjde tak bychom chtěli do nejlepší trojky. Medaile je vysoký cíl, ale na druhou stranu je to závod jako každý jiný.

Jste připravena na boj s velkým psychickým tlakem? Olympiáda je jednou za čtyři roky, každá chyba může znamenat konec nadějí na dobrý výsledek.

Já doufám, že jsem. Říkám si, že když to nevyjde tak co, svět se nezhroutí a je to moje první olympiáda, takže času mám dost. Doufám, že jsem se z chyb z minulé sezony už poučila.

V nedávné anketě Král bílé stopy jste skončila na druhém místě za skokanem Maturou. Co to pro Vás znamená?

Já jsem byla hodně překvapená, protože jsem byla v tu dobu na Bali a koukla jsem na to o den později.  Vůbec jsem nečekala, že budu takhle vysoko a jsem za to ráda. Je to nejvýš, co jsem kdy byla v nějaké anketě vyhlášená, takže super.

V přípravě děláte vše pro úspěch. Vyměnila jste prkno, sháněla jste profesionálního servismana, který by Vám pomáhal s mazáním. Už jste sehnala a jak Vám tyhle změny případně pomáhají?

Servisman vypadá nadějně a myslím že s námi bude jezdit, ale vše je ještě v řešení. Na prknech se cítím skvěle, takže vše jde podle plánu. Zdravotně jsem taky v pořádku, takže jedině spokojenost.

Dá se správné namazání považovat za jeden z nejdůležitějších faktorů při závodech? Jak moc může ovlivnit závod?

Já jsem zastánce toho názoru, že když úplně nepromažeme, tak je to v pohodě. U nás holek to nemá takový význam jako u kluků, ale určitě to má velkou váhu. Já se snažím se na to nesoustředit a nesvalovat na to vinu. Většinou si za neúspěch můžu sama a snažím se hlavně zlepšovat v ježdění, protože to je nejdůležitější.

Jak to vypadá s Vaším zdravím. Operované koleno drží a nijak neomezuje?

Koleno už vůbec neřešíme. Vůbec na to nemyslím, což je dobré znamení.

Máte často kvůli vrozené hypermobilitě problémy s vypadáváním ramenních kloubů. Kolikrát se Vám to stalo a jak moc je to nepříjemné?

Jo, to je pravda, Poprvé mi rameno vypadlo před třemi roky a od té doby ani nevím kolikrát, moc to nepočítám. Je to jen trochu nepříjemné, ale pokud se to stane, tak jsem pořád schopná závodit, v den závodu je to horší, ale když mi to vypadne pár dní před závodem, tak je to úplně v pohodě.

Jsou způsoby, jak tomu zamezit?

Obě ramena tejpujeme pevným tejpem na každé ježdění a k tomu cvičím s naší fyzioterapeutkou Hankou, aby mi to udržely svaly. Jde to pomalu, ale doufám, že jednou už to nebude problém.

reklama