reklama

V Liberci začali stavět lyžařský areál

Liberec - V okrajové části Liberce ve Vesci začala v pátek výstavba běžeckého areálu pro mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskuteční pod Ještědem v únoru 2009.

Stavbaři mají na zakázku za 220 milionů korun čas jen 11 měsíců. Manažer běžecké části šampionátu Jakub Vodrážka v pátek řekl, že do října 2007 musí být areál dokončen.

"Příprava výstavby a získání všech potřebných povolení trvalo déle než jsme předpokládali," přiznal. Ve Vesci se bude pracovat na šesti stavbách současně - na systému zasněžování s čerpací stanicí, na operační budově, stadionu, tratích, na parkovacích plochách a příjezdových komunikacích od hlavního tahu na Prahu.

"Věříme, že alespoň měsíc nám počasí dovolí stavět. Investovat chceme letos alespoň 100 milionů korun," upřesnil Vodrážka. Areál nebude kvůli stavebním pracím sloužit veřejnosti jako v minulém roce.

Ve Vesci vyrostou celkem dva okruhy o délce 3,75 kilometru, na kterých půjde vytyčit celkem devět tras. Areál pojme 15 až 20 tisíc lidí, mobilní tribuny u stadion budou pro 8500 diváků.

Vesec leží na jihovýchodním okraji Liberce v nadmořské výšce zhruba 400 až 460 metrů. Není tam obvykle zdaleka tolik sněhu jako v chladnějším okolí Bedřichova, kde se s tratěmi pro MS původně počítalo.

Kvůli střetům s ekology se však pořadatelé rozhodli je přemístit. Snazší a rychlejší bude při sdruženářském sprintu také přesun závodníků do Vesce od skokanských můstků na Ještědu.

Šampionát se v Liberci uskuteční od 18. února do 1. března 2009. Na Ještědu se začalo stavět již v srpnu. Vyroste tam šestipodlažní multifunkční budova, věže rozhodčích, přístupová cesta a kanalizace.

První velké soutěže by se na obou sportovištích měly konat v roce 2008, a to v podobě závodů Světového poháru ve všech třech disciplínách, které jsou součástí šampionátu - skoku, běhu a severské kombinaci.

Výstavba všech objektů přijde zhruba na 750 milionů korun. Vláda podpoří šampionát 569 miliony, 150 milionů přidá krajský úřad a zbytek město. Organizátoři předpokládají, že na šampionát přijede 500 sportovců, asi 10.000 akreditovaných hostů a 330.000 diváků.

reklama