V pražském půlmaratonu padaly rekordy, běžel i Nedvěd

31. 3. 2012 14:55
Etiopan zaběhl v Praze čas 58:47
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Pražský půlmaraton vyhrál etiopský běžec Atsedu Tsegay v nejlepším letošním čase a pátém výkonu historie 58:47 minuty. Útok na světový rekord Zersenaye Tadeseho z Eritrey, který má hodnotu 58:23, dnes zhatil vítr. Traťový rekord byl výrazně překonán i v závodě žen zásluhou Keňanky Joyce Chepkiruiové, která zvítězila za 1:07:02.

Nejlepší z českých vytrvalců Jan Kreisinger obsadil patnácté místo v čase 1:05:42. Mezi ženami byla Ivana Sekyrová jedenáctá za 1:16:50.

"Nebýt větru, tak bych světový rekord překonal," uvedl po doběhu v rozhovoru pro Českou televizi dvacetiletý Tsegay, který si vylepšil osobní rekord o téměř dvě a půl minuty. Za rekord závodu a vítězství obdržel dohromady 9000 eur, dalších 25.000 dostal za čas po 59 minut. Za světový rekord byla vypsána prémie 100.000 eur.

Rychlejší než Tsegay byli v minulosti jen tři běžci - rekordman Tadese a Keňané Wanjiru (58:33) s Kisoriem (58:46). Loňský pražský výkon Keňana Philemona Kimeliho Lima překonal etiopský mladík o 43 sekund. Druhého Henryho Kiplagata z Keni porazil s velkým náskok jedné minuty a 14 sekund. Obhájce prvenství Limo doběhl třetí o další dvě sekundy zpět.

Tsegay se vzdálil keňským soupeřům po patnáctém kilometru a navzdory větrnému počasí udržel vysoké tempo až do cíle.

Třiadvacetiletá Chepkiruiová vyhrála před loňskou vítězkou a krajankou Lydií Cheromeiovou, jejíž traťový rekord vylepšila o 31 sekund.

Na světový rekord měl původně v Praze útočit Keňan Leonard Patrick Komon, ale kvůli onemocnění malárií na startu nakonec chyběl.

Ani jednomu z českých běžců se nepovedlo splnit limit pro účast na mistrovství světa v půlmaratonu. Kreisinger si na něj brousil zuby, ale nakonec za požadovaným výkonem 1:04:30 zaostal. "Ještě na šestnáctém kilometru jsem to měl pěkně rozběhnuté, ale pak další tři kilometry foukal pořád vítr proti a bylo to hrozně náročný," uvedl závodník AK Kroměříž, jenž absolvoval téměř celou trať sám. Jeho hlavním cílem je květnový Pražský maraton, na kterém se chce kvalifikovat na olympijské hry.

V rámci půlmaratonu, jímž odstartoval seriál Runczech.com, se v ulicích Prahy objevilo rekordních jedenáct tisíc běžců včetně bývalé fotbalové hvězdy Pavla Nedvěda. Držitel Zlatého míče za rok 2003 zvládl trať v čase 1:43:44, přesně o tři minuty rychleji než při své předloňské premiéře.

Pražský půlmaraton:

Muži: 1. Tsegay (Et.) 58:47, 2. H. Kiplagat 1:00:01, 3. Limo 1:00:03, 4. Bett (všichni Keňa) 1:01:01, 5. S. Merga (Et.) 1:01:02, 6. Kipkemoi (Keňa) 1:01:24, ...15. Kreisinger 1:05:42, 19. Frei (oba AK Kroměříž) 1:10:32, 22. Čivrný (Severští psi) 1:12:01.

Ženy: 1. Chepkiruiová 1:07:02, 2. Cheromeiová 1:07:25, 3. Cheronová 1:08:17, 4. Chelimová (všechny Keňa) 1:11:35, 5. Gamerová 1:12:15, 6. Kovalenková (obě Ukr.) 1:13:34, ...11. Sekyrová (AK Sokolov) 1:16:50, 12. Pastorová (MK Seitl Ostrava) 1:17:17, 14. Kamínková (AC Olomouc) 1:19:26.