reklama

V Super Bowlu si zahrají New England a New York Giants

Matthew Slater (vlevo) a Kyle Arrington se radují z postupu New England Patriots do Super Bowlu Matthew Slater (vlevo) a Kyle Arrington se radují z postupu New England Patriots do Super Bowlu autor: Reuters
Půjde o reprízu finále z roku 2008

New York - V šestačtyřicátém Super Bowlu si o titul šampiona zámořské ligy amerického fotbalu NFL zahrají mužstva New York Giants a New England Patriots.

O složení finále soutěže v nejpopulárnějším americkém sportu, které se uskuteční 5. února v Indianapolis, rozhodly nedělní finálové zápasy obou konferencí.

Závěrečný duel sezony bude reprízou finále z roku 2008, kdy Giants dokázali porazit favorizované Patriots, kteří předtím prošli celou soutěží bez jediné prohry.

Patrioti postoupili i přes drtivý nápor soupeře

V neděli si nejprve hráči New England poradili ve finále Americké konference s Baltimorem 23:20.

Patriots přečkali závěrečný nápor hostí, kteří v posledních sekundách nedokázali proměnit pokus o touchdown ani následný kop z 30 metrů, jímž by vyrovnali.

Quarterback Tom Brady, jenž hraje za New England celou kariéru, dotáhl tým již popáté do finále a vyrovnal se legendárnímu Johnu Elwayovi z Denveru.

Čtěte také:
Super Bowl po čtrnácti letech ovládli Green Bay Packers
Popkulturním vítězem Super Bowlu je rapper Eminem
Na Super Bowlu se ukázal Jack Sparrow i Transformeři

Se svým nedělním výkonem však spokojen nebyl.

"Dneska se mi vůbec nedařilo, naštěstí obrana nás zachránila. Jsem hrdý na náš tým a doufám, že ve finále podám lepší výkon," prohlásil čtyřiatřicetiletý Brady, jenž poprvé v kariéře v play off nepřihrál na touchdown.

O postupu Obrů rozhodla hrubka San Franciska v závěru

Finále Národní konference lépe zvládli hosté z New Yorku, kteří až v prodloužení přetlačili překvapení sezony San Francisco 20:17.

New York Giants (Super Bowl) Spencer Paysinger (vpravo) a Jacquian Williams oslavují postup New Yorku Giants Foto: Reuters

Vyrovnané utkání, kterému vévodily obrany, rozhodla chyba domácího Kyla Williamse, jenž upustil jednoduchý míč a nabídl hostům šanci rozhodnout. Giants příležitost díky závěrečnému třicetimetrovému kopu Lawrence Tynese využili.

Hrdinou utkání byl quarterback Eli Manning, jenž se zapsal do historie, když jako první v kariéře vyhrál pět venkovních zápasů v play off.

"Věděli jsme, že dneska může proti jejich výborné obraně rozhodnout jediná chyba. Naštěstí jsme se jí nedopustili a dokázali tohle drama vyhrát," pochvaloval si mladší bratr dalšího hvězdného quarterbacka Peytona Manninga z Indianapolis.

reklama