V Utkání hvězd NBA znovu vyhrál Východ

ČTK
20. 2. 2006 9:44
Houston - Druhou výhru za sebou získali v 55. ročníku prestižního Utkání hvězd NBA basketbalisté z Východní konference. V neděli v Houstonu dokázali v dramatickém duelu porazit "Západ" 122:120 díky obratu ve druhém poločase a polepšili si i v celkové bilanci, v níž mají na svém kontě už 35 vítězství.

Basketbalová slavnost, která přitahuje pozornost díky řadě exhibičních kousků největších hvězd současnosti, nabídla jeden z nejnapínavějších duelů za poslední roky. Domácí v průběhu utkání vedli až o 21 bodů hlavně díky bodovému příspěvku Tracyho McGradyho, který měl před domácím publikem o motivaci postaráno, ale pak nestačili reagovat na drtivý nástup soupeře ve druhém poločase.

Obrat v utkání pomohl režírovat především talentovaný LeBron James. Jednadvacetiletá opora Clevelandu dnes dohromady nastřílela 29 bodů a po zápase se mohla těšit poprvé v kariéře z ceny pro nejužitečnějšího hráče All Star Game. Postaral se tím ve své krátké hvězdné kariéře o další rekord, protože mladšího majitele ocenění dosud exhibiční víkend nezažil. James předčil Oscara Robertsona, který v roce 1961 převzal titul MVP jako dvaadvacetiletý.

"Dělal jsem jen to, co umím díky talentu, a přineslo nám to další vítězství," řekl James. "Víc než trofej mě dostává to, že jsme dokázali zvrátit takové manko a vyhrát," dodal už dvojnásobný účastník exhibice.

Hráči z Východní konference během třetí čtvrtiny především díky zlepšené střelbě takřka vymazali hrozivé manko, James jen v této části dal 15 bodů, a jeho tým měl navrch i v úplném závěru. Kobe Bryant z Los Angeles Lakers sice v poslední minutě efektní smečí a dalším pokusem z pole vyrovnal na 120:120, ale 16 vteřin před koncem přesně zacílil kanonýr Miami Dwayne Wade a rozhodl o těsné výhře svého týmu.

Smutný byl po zápase McGrady. Přiznal, že toužil získat před domácím publikem ocenění MVP. Poděkoval spoluhráčům, že pro to udělali maximum tím, že mu často přihrávali. "Na tom byla postavená naše strategie. Kdyby se vyhrálo, tak jsem to měl," řekl McGrady.

Západ - Východ 120:122 (28:28, 70:53, 97:94)
Nejvíce bodů: McGrady 36, Duncan 15, Marion 14, Brand 12, Nowitzki 10 - James 29, Wade 20, O'Neal 17, Billups 15, Iverson 12. Nejužitečnější hráč: James (Východ/Cleveland Cavaliers).