reklama

Vadlejch vypadl po sporném přešlapu, jako kdysi Železný

Jakuv Vadlejch Jakuv Vadlejch autor: Reuters
Vadlejch v třetím pokusu při rozběhu škobrtl, po odhodu upadl a dostal se těsně na čáru. Podle arbitra se kolenem a prstem dotkl odhodové čáry.

Peking - Něco podobného se stalo jeho trenérovi Janu Železnému. Na mistrovství světa v Tokiu 1991 se musel slavný český oštěpař zachraňovat třetí pokusem v kvalifikaci, ale jeho hod za 85 m s dopadem do kliku rozhodčí posoudil jako přešlap. Jeho svěřenec Jakub Vadlejch si dnes prožil na MS v Pekingu stejnou situaci, jeho podobný přešlap posoudili rozhodčí jako chybu a český tým neuspěl ani s protestem.

Vadlejch v třetím pokusu při rozběhu škobrtl, po odhodu upadl a dostal se těsně na čáru. Podle arbitra se kolenem a prstem dotkl odhodové čáry. Český tým ale protestoval. "Tvrdili jsme, že prst se země nedotkl a koleno sice přes čáru bylo, ale nad ní, což lze," řekl šéf české atletiky Libor Varhaník. Jury jeho stížnost ale zamítla. Stejně jako před 24 lety protesty Železného, který byl za čarou horní polovinou těla a údajně se dotkl země dresem.

Potenciál Vadlejch cítil

Osmému muži světových tabulek Vadlejchovi se úvodní dva pokusy nepovedly. V prvním hodu se pořádně nerozběhl. "Jsem na tom dobře běžecky, ale nějak to dneska nešlo. Jako kdybych odhazoval osm metrů od čáry," uvedl. Druhý hod byl prý lepší. Ale vůbec jsem ho necítil, stejně to bylo 79 metrů. Tady jsem věděl, že tam je obrovský potenciál."

Dostal se tím ale do kritické situace. Jako velký talent už měl několikrát na to, aby bojoval o medaili, ale zatím na všech akcích od roku 2010 skončil v kvalifikaci. "Věřil jsem si, nepanikařil jsem," prohlásil Vadlejch. "Věřil jsem, že když hodím normálně, bude to 85 metrů. To se potvrdilo," prohlásil čtyřiadvacetiletý oštěpař.

Byl přes "jen vrškem"

Jenže problémem byl červený praporek rozhodčí. "Ta ženská viděla, že jsem byl přes vrškem, ale to podle pravidel můžeme. Nesmíme se dotknout té čáry," připomněl pravidla, které nevzali sudí v potaz právě v Tokiu při Železného hodu.

Vadlejch viděl, že jeho pokus letěl daleko. Chtěl proto, aby byl změřen. "Hlavní rozhodčí s tím souhlasil, abychom mohli protestovat. A povídal, že si je téměř jistý, že to přešlap nebyl," uvedl Vadlejch. "Věděl jsem, že jsem trochu před čárou při odhodu a v té rychlosti se mi lehce zvrtl levý kotník a to způsobilo pád. Snažil jsem se co nejvíc se tělem zastavit za čárou. Přijde mi, že se mi to povedlo, takový hororový scénář jsem tedy neplánoval," kroutil hlavou.

Po zpackané kvalifikaci si vzpomněl i na Železného stejný problém před lety. Byť ho zná jen z vyprávění a z televize, neboť mu v té době ještě nebyl ani rok. "Přesně tak, jemu to také neuznali, ačkoliv i teď po zpětném prozkoumání je vidět, že to přešlap nebyl," řekl smutně po dvou hodinách, když se dozvěděl, že ve finále nebude.

reklama