Benešová (CZE) - Vaidišová (CZE) 7:6(2), 6:1
Nicole Vaidišová prohrála popáté za sebou.
Nicole Vaidišová prohrála popáté za sebou. | Foto: Reuters

Paříž - Hned čtyři české tenistky zasáhly do bojů úvodního dne druhého Grand Slamu sezony - antukového French Open v Paříži. Dvě se dokonce střetly spolu. Nicole Vaidišová a Iveta Benešová otevřely nedělní program na kurtu číslo jedna.

Fedcupová reprezentantka Benešová postoupila do hlavní soutěže z kvalifikace a v prvním kole vyzvala svou kamarádku Vaidišovou. Česká jednička se v poslední době potýká s velkým poklesem formy, a proto se dal očekávat vyrovnaný duel.

To se také potvrdilo v prvním setu. Nasazená patnáctka sice Benešové hned na začátku sebrala podání, mostecká rodačka však záhy oplácela stejnou mincí a vyrovnala stav na 3:3. V dalším průběhu nervózního utkání pak měla mírně navrch.

Depresi nemám, hlásí Vaidišová po další porážce
Pád Vaidišové se nezastavuje. Může za to i Štěpánek?

Vaidišová musela odvracet tři setboly, ale první sadu nakonec dotáhla alespoň do tie-breaku. Ve zkrácené hře však už znovu tahala za kratší konec a ztratila ji 2:7.

Zlepšení nenastalo ani ve druhém setu. Loňská čtvrtfinalistka Roland Garros prohrála svůj servis hned třikrát a po výsledku 6:7, 1:6 si připsala už pátou prohru v prvním kole turnaje v řadě. Pařížská prohra ji bude stát značný propad na žebříčku WTA.

Naopak velmi se dařilo české dvojce Lucii Šafářové. Ta v prvním kole nedala šanci Němce Sandře Kloeselové a s přehledem vyhrála dvakrát 6:1.

Jednadvacetiletá tenistka v utkání jasně dominovala a svou soupeřku vyprovodila z kurtu za pouhých pětapadesát minut. Ve druhém kole ji čeká nasazená dvojka Ana Ivanovičová ze Srbska.

Čtvrtá česká zástupkyně Klára Zakopalová nastoupila do zapasu proti domácí Virginii Razzanové na kurtu Suzanne Lenglenové. V odpoledním zápase byla pražská rodačka proti 24. nasazené mírnou outsiderkou, ale tyto předpoklady vzaly brzy za své.

První sadu sice získala Francouzka poměrem 6:4, potom však začala úřadovat Zakopalová. V dalším průběhu duelu proměnila šest brejkbolů a sety vyhrála v poměru 6:3 a 6:2.

Nedělní program ve stínu loučení Kuertena

Mezi muži se hodně očekával zápas Novaka Djokoviče s Denisem Gremelmayerem. Outsïder světovou trojku trápil, vyhrál první sadu, ale Srb další sety vyhrál, nedopustil překvapení a postoupil do druhého kola.

S hlavní soutěží se naopak hned na úvod turnaje loučil zkušený Carlos Moya. Šestnáctý nasazený španělský tenista prohrál pětisetovou bitvu s Argentincem Schwankem, jemuž patří 75. místo v ATP žebříčku.

Gustavo Kuerten se loučí s Paříží
Gustavo Kuerten se loučí s Paříží | Foto: Reuters

Problémy měl také Andy Murray. Britského reprezentanta vyzval domácí Eysseric, jenž ještě neoslavil ani osmnácté narozeniny. Zkušenějšího Murraye však pořádně provětral, vedl 2:1 na sety, ale nadějně rozehraný duel nedotáhl do konce.

Velkou událostí nedělního programu však byl poslední zápas Gustavo Kuertena.

Legendární Brazilec hrál v Paříži po třech letech a oznámil, že French Open je jeho poslední akcí mezi profesionály. Pořadatelé turnaje se s ním rozloučili se ctí - trojnásobný vítěz Roland Garros dostal pamětní trofej.

Kuerten nestačil na domácího Mathieuho, uhrál pouze devět gamů, ale přesto se dočkal na centrkurtu ovací vestoje.