České tenistky opět ovládly Fed Cup! Ruskám nepomohla ani Šarapovová

Zlatá tenisová horečka, díl čtvrtý. Tak křepčily Češky i celá aréna
Kralování českých tenistek ve Fed Cupu pokračuje i po víkendovém finále s týmem Ruska.
Češky potřetí v samostatné historii dokázaly obrátit stav 1:2 a získaly čtvrtý fedcupový titul za posledních pět let.
Předtím triumfovaly v letech 2011, 2012 a vloni.
V historických tabulkách jsou české tenistky s devíti triumfy (počítají se i výhry bývalého Československa) ve Fed Cupu druhé za USA.
Aktualizováno 15. 11. 2015 19:52
V souboji týmových jedniček porazila Ruska Maria Šarapovová Češku Petru Kvitovou 2:1 na sety. Karolína Plíšková pak ale odvrátila mečbol ruských tenistek, když ve dvou setech přehrála Pavljučenkovovou a o triumfu českých hráček ve finále Fed Cupu rozhodly Barbora Strýcová a Karolína Plíšková vítěznou čtyřhrou.

Praha - České tenistky ovládly počtvrté v posledních pěti letech slavný Fed Cup. O vítězství nad Ruskem doma v O2 areně v poměru 3:2 na zápasy rozhodla až dramatická závěrečná čtyřhra.

V neděli nejprve v souboji týmových jedniček a megahvězd světového tenisu Maria Šarapovová přetlačila Petru Kvitovou. Rodačka z Bílovce začala skvěle a ovládla první set, pak jí ale došly síly a Ruska duel otočila. Stav finále pak ale na 2:2 srovnala Karolína Plíšková, která ve dvou setech porazila Anastasii Pavljučenkovovou.

Beznadějně vyprodaná O2 aréna slaví titul:

Vítězství českých hráček pečetily Barbora Strýcová a Karolína Plíšková, které porazily pár Jelena Vesninová, Pavljučenkovová 4:6, 6:3, 6:2. Česko, potažmo Československo, získalo celkově devátý fedcupový titul historie.

Petra Kvitová a Lucie Šafářová se čtvrtým titulem vyrovnaly rekordmance Heleně Sukové, která triumfovala čtyřikrát v osmdesátých letech.

Nedělní program finále jsme sledovali ŽIVĚ

"Neskutečné, nemám slov, je to úžasný pocit. Dlouho jsem na to čekala a lepší to být nemůže. Děkujeme fanouškům, hnaly nás dopředu a my využívaly jejich energii. Byla to úžasná atmosfér," řekla po vítězné čtyřhře šťastná Strýcová.

Pála: Plíšková to zvládla fantasticky

"Neskutečně jsme si ten poslední zápas užily, jsme šťastné. Je to nejlepší konec sezony, jaký vůbec může být," dodala její spoluhráčka Plíšková.

"Jedna z mých největších výher v kariéře. Nikdy jsem nehrála před takovým publikem. Moc jsem si ten zápas užila a jsem moc ráda, že jsem vyhrála," řekla Plíšková v televizním rozhovoru na kurtu.

Mladou hráčku po vítězné čtyřhře pochválil i kapitán týmu Petr Pála: "Plíšková to dnes zvládla fantasticky, gratuluju jí i celému týmu. Jiná možnost sestavy ani nebyla, nikdo jiný nemohl hrát."

Po první nedělní dvouhře, po válce dvou tenisových megahvězd, to ale vypadalo lépe pro ruský tým. Maria Šarapovová totiž v průběhu zápasu otupila prvotní nadšení Petry Kvitová a zápas otočila.

"Mám smíšené pocity, nechala jsem na kurtu všechno, ale nestačilo to. Ona začala hrát lépe, nedělala pak tolik chyb. Mrzí mě to. V závěru druhého setu přišly klíčové momenty, tam jsem ty šance nevyužila a to možná rozhodlo. Po druhém setu jsem se už necítila úplně dobře. Budeme teď držet palce Karolíně, ale ať to dopadne, jak to dopadne, jsme tým a držíme spolu," řekla Kvitová po utkání v rozhovoru pro Českou televizi.

"Na začátku hrála Petra extrémně dobře, já jen čekala na příležitost a ta přišla na konci druhého setu. Byl to poslední zápas sezony, takže jsem ze sebe vydala všechno. Hrál se světový tenis, fanoušci byli skvělí a plní respektu," podotkla šťastná vítězka Šarapovová.

Kvitová začala ve velkém stylu

Kvitová vyhrála nad Šarapovovou předchozí dva vzájemné zápasy, naposledy na konci října v semifinále Turnaje mistryň a ve velkém stylu začala i dnes. Agresivním pojetím na hranici rizika od úvodu dostala Rusku do defenzivy a hned v prvním gamu jí sebrala podání.

Domácí hráčce sice nešel první servis, přesto při svém podání v úvodním setu ani jednou neztratila víc než fiftýn. Šarapovová si za stavu 3:5 vybrala další slabší chvíli a čistou hrou přišla o servis i celou sadu.

V druhém setu předvedly obě hráčky skvělý tenis. V páté hře udělala Kvitová při svém podání pár chyb a za stavu 15:40 vyhodila lehký forhend za základní čáru. Vzápětí ale Šarapovová domácí hráčce doslova darovala vyrovnání, když pokazila dva kraťasy a čistou hrou ztratila servis.

V sedmém gamu, který trval přes jedenáct minut, promarnila Ruska dvě brejkové šance a pak přišly klíčové chvíle. Kvitová nevyužila brejkbol na 5:3, pak vedla při svém podání 40:15, ale zbrzdily ji dvě dvojchyby. Šarapovová zahrála dobrý return a šla do vedení 5:4. Brejk bez problémů potvrdila a poslala zápas do třetí sady.

Poté na chvíli zamířila do útrob haly, ale v rozhodujícím setu jí už viditelně docházely síly a nestíhala dobíhat k míčům. Za stavu 2:2 přišla o servis a fyzicky odpadla. Prohrála posledních pět her a ve Fed Cupu utrpěla první porážku od dubna 2013.

Plíšková nedala soupeřce šanci

Plíšková stejně jako v sobotu dostala přednost před Lucií Šafářovou, která měla v týdnu zdravotní problémy. Kapitán Petr Pála ji nasadil možná i proto, že s Pavljučenkovovou vyhrála jediný předešlý zápas.

Česká dvojka za nepříznivého stavu nastoupila k teprve druhému fedcupovému utkání před domácím publikem, ale nervozitu si vůbec nepřipouštěla a vedla si lépe než v sobotním prohraném duelu s Šarapovovou. Dobře podávala, a tak jí k vedení 1:0 na sety stačil jediný brejk v osmém gamu.

"Velmi mi pomohl včerejší zápas. Oťukala jsem si to, poznala jsem atmosféru. Cítila jsem se mnohem lépe než včera a podala jsem lepší výkon," uvedla Plíšková.

Na startu druhé sady si obě hráčky vzaly servis a jako klíčový se pak ukázal game za stavu 3:4, v němž Plíšková odvrátila dva brejkboly. Vzápětí totiž vzala 28. hráčce světa servis a pak už zápas dopodávala k vítězství, byť musela čelit ještě jednomu brejkbolu.

Mexická vlna v pražské aréně

Plíšková si po vítězné dvouhře necelou hodinu odpočinula a pak nastoupila na kurt po boku Strýcové. Domácí pár do utkání vlétl a hned získal brejk. Jenže ruská dvojice si okamžitě vzala ztracené podání zpět a v závěru první sady měla pevnější ruku. Plíškovou za stavu 4:4 přestal poslouchat první servis, Rusky si čistou hrou došly pro brejk a úvodní dějství vyhrály.

Druhý set ale domácí pár opět zahájil brejkem a tentokrát jej potvrdil. Češky znovu sebraly soupeřkám servis, za stavu 5:1 sice neproměnily dva setboly, ale své další podání už udržely. Finále tak musel rozhodnout až třetí set čtyřhry, diváci byli na nohou a O2 arenou obíhala mexická vlna.

Pavljučenkovová se před třetí sadou nechala ošetřit, ale rozjetý český pár už nic nezastavilo. Rozhodující byl hned první game, v němž Plíšková se Strýcovou na třetí pokus vzaly Vesninové servis. Za stavu 3:2 odvrátily Češky při podání Plíškové brejkbol a naopak v další hře samy vzaly soupeřkám servis, když volej z rakety Vesninové dopadl těsně do autu. Domácí hráčky proměnily hned první mečbol a mohly začít s oslavami.

Souboj s Ruskem byl reprízou finále z Moskvy 2011. Tenistky před čtyřmi lety vyhrály v Moskvě rovněž po závěrečném deblu a získaly první titul v historii samostatné republiky. Zahájily tím úspěšnou éru, kterou korunovaly dalšími triumfy v letech 2012, 2014 a nyní i 2015.

Finále tenisového Fed Cupu v Praze:

ČR - Rusko 3:2

Kvitová - Šarapovová 6:3, 4:6, 2:6, Karolína. Plíšková - Pavlučenkovová 6:3,  6:4, Karolína Plíšková, Strýcová - Pavljučenkovová, Vesninová 4:6, 6:3, 6:2.,