reklama

Vášeň i vzpomínky v Kanadě: box začíná v roce 2014 smutně

Mike Perez bije Magomeda Abdusalamova. Mike Perez bije Magomeda Abdusalamova. autor: Reuters
Preview na boxerský galavečer v Montrealu.

Montreal – První našlapaný boxerský galavečer v roce 2014 si budou moct v noci na neděli vychutnat fanoušci tohoto sportu, když se montrealská Bell Centre na chvíli přemění z gladiátorské hokejové arény na tu, kde hrají prim muži v rukavicích.

Jenže příliš veselý večer s podtitulem „Bitva titánů o Kanadu“ se nechystá. Důvody jsou hned dva. Ten jeden je navíc hodně čerstvý – ve čtvrtek večer naposledy dotlouklo na podzim operované srdce Josého Sulejmana, dlouholetého šéfa boxerské federace WBC.

Sulejman byl kontroverzní postavou

Tenhle dvaaosmdesátiletý libanonský přistěhovalec do Mexika převzal v roce 1975 vládu nad nově tvořící se boxerskou organizací po rozpadu té původní americké a během své vlády z ní udělal nejprestižnější v tomto sportu. Ano, mnozí mu jeho despotickou vládu vyčítali, stejně jako protěžování některých (mexických) boxerů, z Evropanů pak především bratrů Kličků.

Na druhou stranu Sulejman se zasadil o větší bezpečnost v boxu, o snížení kol z patnácti na dvanáct, zveřejňování průběžných výsledků titulových soubojů po čtvrtém a osmém dějství pro fanoušky v hale.

Perez bude vzpomínat na svého soupeře

A ten druhý důvod k pietě a zamyšlení? Zápas těžkých vah mezi elitními bijci a potencionálními šampióny budoucnosti Mikem Perezem a Carlosem Takamem. Pro prvně jmenovaného Kubánce bude totiž souboj s Kameruncem žijícím v Paříži prvním soubojem o listopadové války s Rusem Magomedem Abdusalamovem.

Ten parádní boxerskou podívanou v ringu bohužel odnesl vážnými zdravotními problémy, když měl kromě několika zlomenin i krvácení do mozku, prodělal mozkovou mrtvici, po pár operacích a boji o holý život pak strávil téměř šest týdnů v kómatu v newyorské nemocnici. Z něj se sice probral, ale nyní jej čeká dlouhá cesta k tomu, aby se otec dvou dětí mohl vrátit alespoň plnohodnotně do normálního života.

„Díky Bohu, že jsem já z toho zápasu odešel živý a zdraví. Věděl jsem, že vyhraji, ale co se stalo Magovi mnou pochopitelně otřáslo. Nechtěl jsem mu způsobit trvalé následky, dělal jsem jen svojí práci, věřím, že se brzo plně uzdraví,“ vyprávěl v tomto týdnu před zámořskými fanoušky člen stáje K2 Promotions bratří Kličků.

Kubánec čelil osobním výhrůžkám fanoušků

„Zápas s Takamem chci věnovat Magovi. Nejde, abych na něj při něm nemyslel, budu ho mít v hlavě a jeho jméno i na trenýrkách,“ dodal osmadvacetiletý Kubánec přezdívaný „Rebel“ žijící možná trochu netradičně v Irsku.

I on si mimochodem prošel po zmíněném souboji osobním peklem, jelikož dostal množství výhružných vzkazů, dle vlastních slov musel na několik dní zrušit facebookový profil svůj i manželky. „Bylo to těžké období, ale dneska už je všechno v normálu a já se mohu soustředit na svého dalšího soupeře, o kterém toho ale moc nevím,“ dodal možný nástupce Vitalije Klička coby šampióna právě výše zmíněné federace WBC.

Proti němu ale bude stát opět hodně tvrdý oříšek. Takam sice už jednou ze třiceti soubojů prohrál, jenže tato porážka je stará skoro pět let a po ní následovalo již několik velmi zajímavých triumfů, i když povětšinou nad sice velkými jmény (Michael Grant, Frans Botha), jenže přece jen již za zenitem. Duel s Perezem tak bude pro mistra světa méně ceněné organizace WBF tím největším v kariéře.

Vrcholem kanadské noci místní "derby"

Obě atraktivní supertíhy by měly nastartovat fanoušky na očekávaný šlágr večera – kanadskou bitvu Montrealu vs. Quebeku, alias Jeana Pascala a Luciana Buteho. Ani jeden z nich sice není kanadským rodákem – Pascal jako další místní boxerské hvězdy (Bermane Stiverne, Adonis Stevenson) pochází z Haiti, Bute pak sice žije v zemi s javorovým listem ve znaku, má ale stále pas své rodné země – Rumunska.

Pro tvrďáky v polotěžké divizi je to existenční zápas. Pascal mocně touží po souboji s mistrem světa Adonisem Stevensonem, Bute si prožil nepříjemné dva roky – když nejdříve přišel v roce 2012 o neporazitelnost po výprasku od Brita Carla Frocha, poté se trápil s Rusem Denisem Gračevem a následně kvůli zranění nestál v ringu více jak 14 měsíců.

Také proto zámořští novináři spekulují, že pokud by opět psychicky selhal i s „kulturistou“ Pascalem, mohla by kariéra tohoto bývalého špičkového amatéra i mistra světa mezi profesionály definitivně skončit. Podobný strašák – i když ne tak výrazný – ale létá také nad Pascalem. Rivalové se již málem poprali na tiskovce, na vážení si pak Pascal přelepil pusu páskou, přesto mezi nimi panuje kromě velké rivality i vzájemný respekt.

Ať již zmíněné šlágry dopadnou jakkoliv, jedno je jasné již nyní – ve dvacetitisícové obří aréně zažijí fanoušci i boxeři všechny možné emoce a všechno možné, jen ne nudu...

reklama