reklama

Ve finále ME jsou Holuša i diskařky Staňková s Kubelovou

Jakub Holuša Jakub Holuša autor: Reuters
Stoprocentní úspěšnost měli dnes na mistrovství Evropy v Curychu čeští atleti v dopoledním kvalifikačním programu.

Curych - Stoprocentní úspěšnost měli dnes na mistrovství Evropy v Curychu čeští atleti v dopoledním kvalifikačním programu. Do finále závodu na 1500 metrů postoupil díky času Jakub Holuša, ve finále disku jsou nečekaně Eliška Staňková i Jitka Kubelová.

Holuša, který má letos životní formu a v atletických kuloárech se hovoří o tom, že by mohl promluvit do konečného medailového umístění, závěr prvního rozběhu protaktizoval. Byť je silný ve finiši, nezvládl se dostat na přímou postupovou pozici a musel čekat, jak dopadne druhý rozběh.

"Naštěstí na kilometru zpomalili," ulevilo se Holušovi, když už věděl, že mu výkon 3:39,64 minuty na finále stačí. "Takhle jsem se toho nezalekl celou sezonu. Měl jsem co dělat, abych se v mixzóně nepoblil," prohlásil zjevně velmi unavený běžec.

Za sebou má náročné soustředění a věří, že stihl vyladit formu na neděli. "To bude o něčem jiném, musím do toho jít," řekl Holuša.

Cítil, že mu finiš nešel jako obvykle. "Je to asi nevyběhané, není to prošťouchlé. Poslední třístovka mi nejela, nebyl tam ten drajv," poznamenal. "Dneska to nebylo ono, odpočinu si a v neděli to bude lepší," doufal.

Kubelová proklouzla do finále jako poslední

Diskařky využily toho, že kvalifikační limit hodilo jen osm závodnic. Staňkové stačilo 55,79 metru na deváté místo, Kubelová proklouzla do finále jako poslední dvanáctá hodem dlouhým 53,82 metru a od vyřazení ji dělilo 22 centimetrů.

"Fantastické, že jsme tam obě, super," radovala se Staňková. Měla štěstí, neboť po ranním dešti přestalo pršet a kruh vyschl. "Kdybych si přezula boty na sucho hned, hodila bych to dřív," komentovala poslední kvalifikační hod, kterým se posunula do finále.

Kubelová byla ráda, že bude v Curychu házet ještě jednou. "Jsem docela spokojená s tím, co jsem za těch podmínek předvedla," připomněla chlad a hlavně déšť. "Fyzicky jsem na tom dobře, ale nezvládá to technika, byť se mi zdá, že se to lepší," uvedla Kubelová.

Dnes budou v Curychu ve hře ještě dva čeští finalisté - Jaroslav Bába ve skoku vysokém od 19:46 a kladivářka Kateřina Šafránková ve 20:40. program a výsledky šampionátu naleznete zde.

reklama