Ve stínu Ósaky dozrávají nadějní čeští atleti

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
6. 9. 2007 13:30
Česká atletika se budoucnosti obávat nemusí
Díky Romanu Novotnému by česká atletika zase jednou mohla mít pořádného skokana do dálky. Ve 21 letech už má skočeno 798 cm.
Díky Romanu Novotnému by česká atletika zase jednou mohla mít pořádného skokana do dálky. Ve 21 letech už má skočeno 798 cm. | Foto: Ivo Piták, ČAS

Praha - Česká atletika ukázala v Ósace zářivou současnost. Neméně důležité události se však dějí na nenápadných mládežnických závodech, kde se rozhoduje o její budoucnosti. Vyhlídky vůbec nevypadají beznadějně.

Padají letité rekordy, mladí závodníci oživují svými úspěchy i disciplíny, v kterých Česká republika držela dlouholetý půst.

Staré rekordy nevydržely nápor mladých

Velká cena v Kolíně jistě není slovutný mítink, jenže koncem srpna se zapsal do historie české atletiky. Magdalena Nová zde o centimetr překonala neuvěřitelných 29 let starý žákovský rekord ve skoku do výšky. Rekordní zápis 181 cm vydržel jen několik dnů. V úterý ho ještě o jeden centimetr vylepšila.

Atletický speciál k MS v Ósace najdete ZDE

Nutno dodat, že lovosické Magdaleně Nové je teprve 14 let. Na červencovém MS do 17 let v Ostravě by za tento výkon brala mezi závodnicemi až o tři roky staršími bronz. Tehdy ovšem ještě tolik naskákáno neměla a za 174 cm brala deváté místo.

Jen pro připomenutí, nejlepší česká výškařka v Ósace, Barbora Laláková, skočila ve finále soutěže na třetí pokus jen o 8 cm výš.

Ve 4. kole první atletické ligy v Břeclavi zase devatenáctiletý tyčkař Jan Kudlička zlepšil juniorský národní rekord Adama Ptáčka z roku 1999 o jeden centimetr na 561 cm.

Špotákové se nelíbí OH v Číně. Bojkotovat ale nebude - čtěte ZDE

Mladý opavský atlet se tímto výkonem dostal do čela letošních světových juniorských tabulek. V srpnu skočil na exhibici v Kutné Hoře dokonce 562 cm. Jelikož ale nešlo o oficiální atletický sektor, rekord nemohl být uznán.

Pro srovnání, na MS v Ósace bylo ke kvalifikaci do finále potřeba jen o tři, respektive čtyři centimetry (nepočítáme-li kutnohorský zápis) vyšší výkon. A hned 11 atletů skočilo v kvalifikaci méně než Kudlička v Břeclavi, včetně Čecha Michala Balnera (555 cm).

Symbolicky o víkendu, kdy vrcholilo atletické mistrovství světa v Ósace, se v Jablonci nad Nisou konalo atletické mistrovství ČR do 22 let. I to ukázalo, že po odchodu úspěšné Šebrleho generace nemusí být s českou atletikou zle.

V Jablonci padlo hned 10 rekordů šampionátu, nutno však dodat, že se jednalo teprve o 6. ročník.

"Je to poměrně vysoký, celkem neočekávaný počet. Rekordů mohlo být ještě víc, kdyby startovaly účastnice MS v Ósace Ščerbová v dálce, Hejnová na 400 m překážek a Ledvinová v kladivu," vypočítává reprezentační trenér mládeže Jiří Kreuter.

Made by Železný and Kratochvílová

Velkou naději české atletiky představují i mladí oštěpaři, kterých se ujal v Dukle Praha Jan Železný - devatenáctiletý  Petr Frydrych z Klatov či dvaadvacetiletý Jan Syrovátko z Pardubic. Házejí na úrovni kolem 75 metrů, v současné době nemá Česko úspěšnější oštěpaře ani mezi seniory.

Oštěpařská
Oštěpařská | Foto: Zuzana Hronová

Dvaatřicetiletý Miroslav Guzdek sice v roce 2002 hodil "osobák" 85,74 m a o rok později se na MS v Paříži umístil na 7. místě, ale od té doby se potýká se zraněními lokte.

Pokud se jeho talent někam nezatoulá, je třeba počítat i s mimořádným oštěpařským objevem, dvanáctiletým Janem Kubešem. Ten ve věku, kdy se ještě s oštěpem závodně nehází, zvládá 40 metrů.

Úspěšná závodnice by mohla časem vzejít i z pověstných tréninkových skupin Jarmily Kratochvílové, které již české i světové atletice daly takové závodnice jako byla třeba Ludmila Formanová či Hana Benešová.

V tréninkové skupině světové rekordmanky na 800 m se v současné době připravuje mimo jiné Petra Lochmanová (letos má  800 m za solidních 2:05,75 ) nebo teprve osmnáctiletá  Martina Sedlaříková (letos zaběhla 400m za 55,65).

"Stlačit čas 2:05,00 pod 2:00,00, jako se to podařilo Lídě Formanové, vyžaduje ještě hodně tréninkové práce. Obdobné je to v případě 400 m, kde je velká dřina dostat se z času okolo 53,00  na výkonnost pod 51,00. Uvedená děvčata mají předpoklady se k těmto časům propracovat. Atletická veřejnost bude muset ještě chvíli počkat a držet jim palce," hodnotí jejich vyhlídky Jiří Kreuter.

Mládež křísí plonkové disciplíny

Mládežnické světové a evropské šampionáty ukazují, že se české atletice klubou perspektivní závodníci i v disciplínách, ve kterých dnes Češi nemají silné zastoupení.

Jednou z největších senzací bylo evropské juniorské zlato Jakuba Holuši v  steeplu na 3000 metrů. Holuša se v červenci v Hengelu prosadil v disciplíně, v níž Češi na vrcholných akcích vůbec nemívali zastoupení.

Sedmibojařka Kateřina Cachová se v červenci stala v Ostravě dorosteneckou mistryní světa. Zvítězila v nejlepším výkonu roku 5641 bodů s téměř stobodovým náskokem před Němkami Schaferovou a Dobelovou.

Její kolegyni Nikol Ogrodníkové stačilo i pouhých šest disciplín k sedmému místu.V kouli pak třikrát vyšlápla, takže svůj nadějný závod nemohla dokončit na medailové pozici.

Sedmibojařka Kateřina Cachová získala na MS do 17 let titul mistryně světa. Za pár let jí možná budou vzývat fanoušci po celé republice stejně jako dnes Romana Šebrleho.
Sedmibojařka Kateřina Cachová získala na MS do 17 let titul mistryně světa. Za pár let jí možná budou vzývat fanoušci po celé republice stejně jako dnes Romana Šebrleho. | Foto: Jan Kucharčík, atletika.cz

Jedenadvacetiletý skokan do dálky Roman Novotný z Kroměříže má letos skočeno již 798 cm a získal v tomto roce bronz na  ME do 22 let i na univerziádě. Na republikových šampionátech patří  k favoritům také ve výšce.

Novotný vše směřoval k Ósace. "Velká škoda, že se mu nepodařilo kvalifikovat, start by mu v jeho dalším atletickém růstu rozhodně prospěl," lituje Kreuter.

Dvaadvacetiletý diskař Jan Marcell získal na ME do 22 let stříbrnou medaili za nadstandardní výkon 59,24 m.

"Je to vynikající somatotyp, přirozeně fyzicky zdatný. Je jen otázkou času, kdy se mu podaří po senzačním osobáku stabilizovat svoji výkonnost za hranici  60 metrů," nebojí se o diskařský talent reprezentační trenér.

Některé mladé naděje již navzdory svému věku  nakoukly do seniorské atletiky - dálkařka Denisa Ščerbová získala v pouhých 20 letech na ME bronz, Lenka Ledvinová ve 22 letech získala v tomto roce stříbro na ME do 22 let, bronz na univerziádě a  kvalifikovala se na seniorské  MS do Ósaky. Zuzana Hejnová, běžkyně na 400 m překážek, se na světový šampionát dospělých podívala poprvé v roce 2005, tedy v 18 letech.

Všechny příběhy o mladých nadějných atletech však mají jeden háček.

"Zlepšení výkonnosti z této věkové kategorie do úrovně seniorské kategorie je ještě dlouhá cesta. Vyžaduje to především dlouhodobou trpělivou a systémovou tréninkovou práci od závodníka i trenéra," upozorňuje Jiří Kreuter.

 

Právě se děje

Další zprávy