Vedení neudrželi. Házenkáři vstoupili do Eura porážkou s domácím Rakouskem

10. 1. 2020 20:12
Čeští házenkáři vstoupili do evropského šampionátu porážkou 29:32 s Rakouskem. Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše sice v úvodním utkání skupiny B ve Vídni v poločase vedli 14:13, ale druhá půle patřila domácímu favoritovi, který si udržoval mírný náskok. Český tým obhajuje šesté místo z minulého Eura, jímž vyrovnal historické maximum.
Jan Mojžíš (vpravo).
Jan Mojžíš (vpravo). | Foto: ČTK

V druhém duelu na šampionátu, který poprvé hostí tři země a účastní se ho 24 mužstev, se reprezentanti rovněž ve Vídni utkají v neděli se Severní Makedonií. Skupinu uzavřenou úterním zápasem s Ukrajinou. Do další fáze turnaje postoupí první dva týmy.

V úvodní české sestavě chyběl nejlepší střelec minulého Eura Zdráhala. Islandští rozhodčí poslali hosty v páté minutě už podruhé do oslabení a i kvůli tomu si Rakušané před ne zcela zaplněnou desetitisícovou halou udržovali na začátku mírný náskok.

Za první polovinou úvodního dějství nahradil Mrkvu v české brance Galia, chvíli nato se dostal poprvé do hry i Zdráhala a obraz hry se změnil. Hosté srovnali a v 25. minutě je Zdráhala poslal do vedení 12:11.

S jednobrankovým náskokem šel český celek i v pauze do kabin, úvod druhého dějství ale opět nezachytil. Rakušané se sérií tří branek dostali do vedení 18:15, hosté však rychle zareagovali a i díky několika Galiovým zákrokům v polovině druhé půle srovnali na 22:22, když se prosadil ze spojky Kašpárek.

Češi pak znovu neproměnili několik vyložených šancí a domácí opět odskočili do tříbrankového vedení. Táhl je především kapitán a Horákův spoluhráč z Kielu Bilyk, který dal celkem 12 gólů a byl nejlepším střelcem utkání. Hosté už na zvrat neměli a nedokázali soupeři oplatit porážku 20:30 z evropského šampionátu před šesti lety. Reprezentanti vstoupili do mistrovství stejně jako předloni prohrou.

Mistrovství Evropy házenkářů ve Vídni:

Skupina B:

ČR - Rakousko 29:32 (14:13)

Sestava a branky ČR: Mrkva, Galia - Hrstka 6, Bečvář 3, Jurka 2, Horák 1, Kašpárek 3, Babák 3, Číp 2, Vančo, Zdráhala 5, Klíma, Solák, Mubenzem 2, Zeman 2, Mojžíš.

Nejvíce branek Rakouska: Bilyk 12, Božovič 7. Rozhodčí: Eliasson, Palsson (oba Isl.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 2/2. Vyloučení: 3:5. Diváci: 7200.