reklama

Vedro, vlhko a písek v očích. Takový bude příští rok šampionát v Kataru

Linda Villumsenová při časovce v Richmondu. Linda Villumsenová při časovce v Richmondu. autor: ČTK
Sotva skončil cyklistický šampionát v Richmondu, vše se chystá na příští rok v Kataru. Závodníky tam rozhodně nečekají lehké podmínky, na druhou stranu hotely a zázemí zřejmě budou opět bezkonkurenční.

Richmond (od zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz)  - Letošní mistrovství světa v silniční cyklistice vidělo v ulicích Richmondu 645 tisíc diváků. V podobný úspěch věří i další ne tolik tradiční destinace pro cyklistické závody. Katarské Dauhá. Tam proběhne v neobvyklém  říjnovém termínu šampionát pro rok 2016. Půjde o první mistrovství pořádané v arabské zemi.

"Ukážeme světu historickou čtvrť Kataru, moderní záliv a trať povede i přes umělý ostrov Perla," představoval na recepci v Richmondu kulisy akce šéf organizačního výboru šampionátu šejk Chalid bin Ali Al-Thání.

Po boku mu v tu chvíli seděl legendární cyklista Eddy Merckx, nyní ambasador šampionátu a poradce při přípravách závodů a tratí. "Když to má na starosti Eddie, nemám o závody strach, umí udělat závod," řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny (čtěte zde) na adresu mnohonásobného mistra světa, vítěze Tour de France, Giro d´Italia i Vuelty prezident Mezinárodní cyklistické federace Brian Cookson.

Katařané, ostatně jako řadu dalších sportovních akcí (letos země hostila mistrovství světa v házené, v roce 2019 je v plánu šampionát v atletice, vrcholem má být MS ve fotbale 2022), pojmou bezpochyby i toto mistrovství monstrózně. Původně se počítalo s tím, že národním výpravám dokonce zaplatí cestu a veškeré výdaje s týdnem v pouštní zemi spojené. 

Svazy se pořádně plácnou přes kapsu

Z prezentace pořádané v opulentním hotelu Jefferson v centru Richmondu ale vyplynulo, že národním svazům, které do bojů o duhový trikot vyšlou své sportovce, nabídnou "pouze" výhodnější ceny a smluví schůzky se zástupci Qatar Airways, případně s vedením centrály turismu tohoto emirátu, který pomůže s výběrem hotelu. Na náklady pořadatelů pak bude hrazen nocleh sportovců, nikoliv trenérů a doprovodného personálu, a ještě jejich snídaně.

Po sportovní stránce to bude jistě výjimečné a zajímavé mistrovství. "Nebudeme na tom, co v Kataru je k dispozici, nic měnit. Takže je jasné, že se bude závodit v širokých ulicích, bude vítr, bude horko. Troufnu si předpovědět, že neuvidíme hromadný spurt v cíli," popsal pozvaným hostům Mercx, pojmenoval šampionát "závody s příchutí východu" a rozloučil se po arabsku slovem "šukran", tedy děkuji.

Podobně jako v Richmondu se bude závodit na městském okruhu. A opakovat se budou i kostky. Velkým nepřítelem jezdců bude i průjezd pouští ven z města při hlavním mužském závodě jednotlivců. 

Závodníci se bojí nevyzpytatelného větru

Od roku 2002 se pod patronací pořadatele Tour de France, agentury A.S.O., jezdí v únoru Tour of Qatar. Několikadenní etapový závod bude příští rok malým testem větší akce na podzim. První etapa závodu by měla projet po trase okruhu pro mistrovství světa. Dá se proto čekat, že už začátkem roku ti nejlepší cyklisté do Emirátů dorazí, aby si cesty vyzkoušeli. 

Okolo Kataru je v kalendáři UCI zařazena v kategorii závodů 2.1. I přes to, že tedy nepatří do World Tour, startovné a prize money, na které uměli Katařané v minulosti nalákat, vábila už dosud velká jména cyklistiky. Mezi vítěze se v minulosti zařadil třeba Marc Cavendish nebo Tom Boonen.

"Nikde na světě není závod, kde jsou tak složité podmínky, co se týče větru," nechal se dřív slyšet vítěz Tour de France a několikanásobný účastník Okolo Kataru Bradley Wiggins.

Mistrovství světa v roce 2017 se pak pojede v norském Bergenu. O pořadateli šampionátu v roce 2018 se má rozhodnout v nejbližších týdnech. Podle zdrojů Aktuálně.cz blízkým vedení UCI je horkým favoritem na pořádání akce rakouský Innsbruck. Problémem ale může být to, že za ročník 2006 má UCI s jeho pořadateli ze Salcburku stále nevypořádané závazky.  

reklama