Velká kunratická diskriminuje ženy. Startují v převleku

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
10. 11. 2007 0:00
Ženám je v Kunraticích vyhrazen jen podřadný okruh
Běžkyně Lenka Borovičková patří k těm, které si nenechaly líbit diskriminaci žen na Velké kunratické a cestu na trať ženám zapovězenou si dokážou najít.
Běžkyně Lenka Borovičková patří k těm, které si nenechaly líbit diskriminaci žen na Velké kunratické a cestu na trať ženám zapovězenou si dokážou najít. | Foto: Archiv Lenky Borovičkové

Praha - V neděli se běží již 74. ročník Velké kunratické. Návštěvníkovi, který si klikne na stránky tradičního závodu, se nejprve zobrazí  jako "intro" fotka běžící ženy. Zvláštní úvod k podniku, kde jsou ženy organizátory lehce diskriminovány.

To, co znamená Taxisův příkop pro Velkou pardubickou, znamená pověstné stoupání na Hrádek pro Velkou kunratickou. Bez těchto překážek není Pardubická Pardubickou a Kunratická Kunratickou, jde o strašáka i lahůdku zároveň.

Jenže na Hrádek si odpradávna mohou při Velké Kunratické vyběhnout jen muži, ženám je 3100 metrů dlouhý okruh přísně zapovězen. Musejí si vystačit jen s velmi malou náhražkou, tratí na 1300 metrů bez zajímavých terénních zlomů.

"Myslím, že je to velká škoda nemít možnost srovnání s výkony mužů. Trať žen je velmi krátká a lehká," lituje jedna ze závodnic, Lenka Borovičková.

Muži by ženy přivítali

Diskriminace pokračuje ještě dál. Zatímco muži mají délku tratě odstupňovanou podle věkových kategorií, seniorky běží stejně jako mladší žákyně pouhých 1300 metrů, i když jinou trasou. Zatímco počet přihlášek do ženského závodu je neomezený, u mužů je počet vydaných čísel limitován.

Přečtěte si:

Svízel je v tom, že se běhá v kunratickém lese, jehož podloží trpí masovostí závodu. Oblíbený podnik si každoročně nechce nechat ujít na pět tisíc sportovců.

Jenže limity celkového počtu běžců a těch, kteří zdolávají Hrádek, se neustále mění a momentálně dovolují "jen" 1 750 závodníků v trase přes Hrádek a 3 400 celkem.

"Limity nejsou výmyslem pořadatelů, ale jsou stanoveny v povolení závodu, které vydává pražský magistrát," brání se ředitel závodu Miroslav Koubek.

Ovšem ani jedno ze 1 750 volných míst není určeno pro dámy. Přitom běžcům by účast běžkyň nevadila, ba naopak.

"Většina mužů z řad pravidelných závodníků si myslí, že by ženy na této trati běhat měly a nechápe nařízené omezení," potvrzuje Lenka Borovičková.

Podle Koubka by se však otevřením hlavního závodu ženám naopak diskriminovali muži: "Oficiálním otevřením tratě přes Hrádek pro ženy by vlastně mohlo dojít k diskriminaci mužů. Ženy by měly v záloze svou trať, pokud by se na ně nedostalo číslo přes Hrádek, muži by běžet nemohli."  

A aby útlaku žen nebylo málo, musí si závodnice za "mnohem méně muziky" zaplatit stejně vysoké startovné jako muži - 100 korun.

Na trati určené pouze mužům vévodí ve světlém drese skupince mužů v černém... žena! (Lenka Borovičková).
Na trati určené pouze mužům vévodí ve světlém drese skupince mužů v černém... žena! (Lenka Borovičková). | Foto: Archiv Lenky Borovičkové

Jako Eliška Pomořanská

Dotčené běžkyně, toužící zaběhnout si s muži trasu přes Hrádek, nazývají tato opatření ironicky "karlštejnský zákon". A stejně jako Eliška Pomořanská i ony jej dokáží obejít a dostat se na Hrádek stejně jako královna na Karlštejn.

Zbudou-li v den startu nějaká volná startovní čísla pro mužskou kategorii, ženám se nevydávají, dokonce se jim ani neumožňuje startovat alespoň mimo závod.

A tak se ty nejodvážnější vydávají za muže. Organizátoři je pak fotografují, usvědčují a diskvalifikují.

"Pokud běží s mužským číslem, jedná se o neoprávněný start na jiné trati, bez čísla se podle podmínek povolení závodu běžet nesmí," vysvětluje regule ředitel závodu. 

K dokonalosti dovedla tuto hru právě Lenka Borovičková. Na startu mužského závodu stála už několikrát, poprvé v roce 1996. Před několika lety se jí podařil husarský kousek.  Mužskou trať si zaběhla dokonce dvakrát za sebou. Pak se do kunratického lesíka vydala potřetí, tentokrát legálně za ženy.

"Pořadatelé mě nechali v pohodě odstartovat, pouze mě fotografovali a upozorňovali, že budu diskvalifikována a ve výsledcích se můj výkon neobjeví. Při třetím startu se mě ptali, kolikrát ještě ten den poběžím," vzpomíná na tragikomický zážitek Borovičková.

Ani letos tomu nebude jinak. Ženy si zaplatí stejně jako muži 100 korun a odběhnou si svůj krátký neatraktivní okruh. Ale ty nejodvážnější si cestu na Hrádek najdou. Podobně jako Eliška Pomořanská na hrad Karlštejn - v mužském převleku.

Pro příští roky však svítá běžkyním alespoň malá naděje.

"Pokud se podaří zvýšit limit závodníků přes Hrádek, bylo by možné ženy na hlavní trať pustit. Zároveň by ale musela být zachována původní trať, protože mnohé ženy by klasická trať odradila. Další možností je použít pro ženy trať dorostenců," nastiňuje možnosti ředitel závodu Miroslav Koubek. 

 

Právě se děje

Další zprávy