Velká národní zažila i vítěze s kurzem 100:1

zh
16. 4. 2007 0:00
Liverpool - Letošní Velkou národní vyhrál outsider z Irska Silver Birch. Závod toho za 170 let pamatuje hodně. Třeba i vítěze s kurzem 100:1 či šampiona na odpis.
Vítěz s vysokým kurzem není v historii Velké národní výjimkou. Vyhrál tu už i kůň se závratným kurzem 100:1. (Na snímku letošní vítěz Silver Birch.) | Foto: Reuters

Vítězný irský outsider Silver Birch má své slavné průkopníky. První kůň trénovaný v Irsku, jenž slavný dostih vyhrál, se jmenoval Matthew a podařilo se mu to přesně před 160 lety, v roce, kdy se závod začal oficiálně nazývat "The Grand National".

Největším outsiderem, který na Velké liverpoolské triumfoval, je pak Foinavon. Po hromadném pádu doklusal v roce 1967 jako první do cíle i přes svůj závratný kurz 100:1.

Asi nejuznávanějším čtyřnohým závodníkem dlouhé liverpoolské historie je Red Rum, trénovaný v Southportu. Ten totiž vyhrál dostih třikrát (naposledy v roce 1977), dvakrát skončil druhý a zaznamenal i vítězství ve skotské Velké národní.

Když roku 1995 skonal ve věku 30 let, pohřbili ho nedaleko cílové rovinky liverpoolského závodu.

Jeden z nejslavnějších příběhů se ovšem v Aintree odehrál na přelomu 70. a 80. let. Roku 1979 se úspěšný žokej Bob Champion dozvěděl, že má rakovinu a zbývá mu pouze několik měsíců života.

Své úsilí v boji proti nemoci a v boji o návrat na závodiště spojil s podobným smolařem, koněm Aldaniti, jenž byl po třech zraněních "na odpis". Champion se uzdravil a vyhraných milion liber věnoval na výzkum rakoviny. Jímavý příběh v roce 1983 inspiroval film "Champions".

Velká národní instituce

Stejně jako je Anglie kolébkou fotbalu, je i kolébkou klasického dostihového sportu. Vše tu začalo parfosními hony, oblíbenými u šlechticů. Již na počátku 19. století se stali součástí této kratochvíle, kdy jezdci se smečkou psů pronásledují zvěř až do jejího úplného uštvání, i překážkové dostihy.

K slavnému dostihu neodmyslitelně patří celebrity, bláznivá móda a pořádná porce snobárny. | Foto: Reuters

V roce 1837 se poprvé běžela Velké národní steeplechase, neboli Velká liverpoolská. Od roku 1839 se koná na současném dějišti v Aintree. Dostih se mimo jiné stal inspirací pro vybudování závodiště v Pardubicích roku 1856 a pro Velkou pardubickou, jež se jela poprvé v roce 1874.

Velká národní se v Anglii těší takové popularitě a vážnosti, že je pojímána jako "národní instituce". Přesto i ona si prošla svou krizí. Po druhé světové válce jí nastaly hubené roky, ještě celá 60. léta se spekulovalo o tom, že daný ročník jistě bude poslední.  Roku 1975 zaznamenala rekordně malou účast a hrozilo, že by mohla zcela zaniknout.

Tehdy jí zpět na nohy pomohla britská sázkařská společnost Ladbrokes. Svého kroku zřejmě nelituje, peníze ze sázek se jí jen sypou, Velká národní je závod s největším objemem sázek ve Velké Británii.

Slavný dostih opět vzkvétá, účast na něm je otázkou prestiže nejen pro lidi v sedle, ale i pro ty v hledišti. Přitahuje celebrity, ukázat se v Aintree patří téměř k povinnostem, k "dobrému bontonu".

Vzhledem ke své extrémní náročnosti má dostih nejvíce problémů s ochránci zvířat, kteří usilují o zrušení této kratochvíle a poukazují na častá vážná zranění koní.