Váňovi i všem ostatním utekla klisna Orphee des Blins

Fotogalerie ze 122. Velké pardubické
Už v posledním oblouku stříhala ušima, v cílové rovině zvolnila krok. To je nečekaná vítězka 122. Velké pardubické jménem Orphee des Blins. Jak se klisna ze stáje Pegas ke svému životnímu triumfu propracovala?
Základ položila spolu s žokejem Janem Faltejskem už po startu. Šla do vedení a Taxis skákala jako první (vlevo) před Belmontem a Aspirantem.
Josef Váňa s Tiumenem (č. 12) překonával slavnou překážku jako obvykle na pravé straně a ukryt v závětří, hned vedle své další svěřenkyně Sixteen (bílý dres).
Horký favorit sice odpočíval v klubku koní, ale tentokrát nebyl tak vzadu jako loni.
Foto: CPA -Eduard Erben
Martin Cáp Martin Cáp
13. 10. 2012 16:41
Na vítězství Orphee des Blins ve 122. Velké pardubické se vyplácel kurs 55:1, životní úspěch slaví žokej Faltejsek i trenér Wroblewski

Pardubice - Když klisna Orphee des Blins v sobotu zatáčela do cílové roviny 122. ročníku Velké pardubické, její žokej Jan Faltejsek se nevěřícně ohlédl za sebe. Široko daleko nemohl objevit žádné soupeře.

Desetiletá hnědka v majetku miliardáře Jiřího Trávníčka, na jejíž vítězství se před startem dalo vsadit v kursu 55:1, porazila všechny favority stylem start-cíl, druhý Ronino na ni ztrácel propastných šestnáct délek.

Horký favorit Tiumen, na kterém se bezmála šedesátiletý Josef Váňa pokoušel o deváté vítězství a stanovení nového věkového rekordu pro vítěze Velké pardubické, finišoval třetí. Nejlepší z cizinců Maljimar obsadil čtvrté místo.

"Nevím, co mám říct, kobyla byla fantastická," rozplýval se po doběhu Faltejsek, který už řadu let působí část roku na britských ostrovech.

"Vůbec jsem nevěděl, že vyhraje tak snadno, až jsem se trochu bál, zda jsem nespletl kurs. Tohle vítězství se nedá s ničím jiným srovnat..." dodal Faltejsek.

"Na vítěze dnes nikdo neměl, stále jsem čekal, že té potvoře  dojdou síly, ale nedočkal jsem se. Pak už nemělo smysl je nahánět, byl to Honzův velký dostih," gratuloval vítězi Váňa.

Bez zaváhání na špici

Přesně tím vystihl, co rozhodlo o nejpřekvapivějším výsledku za dlouhá léta. Byl to právě Jan Faltejsek a jeho mistrný odhad tempa, který v sobotu znamenal rozdíl mezi úspěchem outsiderky a favoritů.

Když poslal Orphee des Blins hned na začátku 6900 metrů dlouhé trati na špici, nikoho to výrazněji nepřekvapilo. Klisna francouzského původu se za tři roky pobytu v České republice stihla proslavit jako tempařka.

Zároveň ale také specialistka na dostihy pod šest kilometrů, a tak všichni soupeři kalkulovali s tím, že hnědce ze stáje Pegas dojdou v závěru síly.

Více si ji hlídal jen Liam Treadwell v sedle druhého favorita Trezora, který se záhy posunul na druhé místo a tam setrval větší část dostihu. Protože Faltejsek chvílemi odskočil o několik délek, Trezor tím prakticky vodil a rozdal cenné síly. Naopak Váňa držel Tiumena v závětří blízko Sixteen a všech cizinců.

Na Taxisu skončily naděje Bremen Plana s Janem Korpasem a na desáté překážce spadl Imbir, jinak ale úvodní fáze dostihu proběhla poklidně. Třetí a poslední pád letošního ročníku potkal za lesíkem Nikase.

Tempo na hranici rekordu

Devětadvacetiletý Faltejsek rozvrhl síly své klisny dokonale a nesporně při tom uplatnil svou britskou zkušenost.

Pozorovateli z tribuny se mohlo zdát, že tempo je přímo vražedné a na hranici časového rekordu, Orphee des Blins ale cválala s ohromující lehkostí.

Většina favoritů ho nechtěla akceptovat, a tak se pole výrazně roztáhlo. A to byl rozhodující moment.

Protože na Orphee des Blins nikdo netlačil, stihla průběžně odpočívat a stále měla dost sil. Někteří soupeři už kilometr před cílem poznali, že jejich úsilí je marné. Josef Bartoš zadržel loučící se Sixteen, postupně se vytratili i Mandarino, Tomis a další.

Ti, kteří zůstali v dostihu, buď postupně začali slábnout jako Trezor, nebo prostě na Orphee des Blins nedokázali dosáhnout.

Josef Váňa byl přesně tam, kde měl být a za Havlovým skokem si postupně klestil cestu uvadajícími soupeři, ale náskok Faltejskovy klisny se prostě už nedal dohnat. A Váňa to brzy poznal.

V posledním oblouku se Fajtejsek důkladně ohlédl za sebe, klisna zastříhala ušima a závěr dostihu si už naplno užili.

Nechtěl klisnu jezdit, tak odešel

Jiří Trávníček dovezl polokrevnou Orphee des Blins jako výbornou překážkářku před třemi lety z Francie.

Už v prvních startech na českém území ukazovala talent, opakovaně lehce vyhrála menší dostihy a několikrát podlehla svému vlastnímu tempu.

Letos se vrátila na dráhu po půldruhém roce, na jaře si připsala dvě snadná vítězství v Pardubicích a v srpnu se kvalifikovala třetím místem za Trezorem a Klausem.

Polský světoběžník Grzegorz "Greg" Wroblewski, který trénuje Trávníčkovy koně ve velkoryse pojatých stájích ve Zhoři u Jihlavy, své klisně bezezbytku věřil.

Před Velkou pardubickou měl ale nečekanou starost. Stájový jezdec Dušan Andrés chtěl místo Orphee des Blins jezdit pro konkurenci Valldemosa a kvůli tomu nakonec ze Zhoře odešel.

"Jestli si teď kvůli tomu rvu vlasy? Ale ne, myslím si, že já bych s ní dnes nevyhrál," poznamenal sportovně Andrés.

Wroblewski po jeho odchodu oslovil volného Faltejska.

"S některými lidmi jsem se i pohádal, protože nevěřili, že klisna Velkou pardubickou prostojí. O to krásnější je dnešní vítězství. Musím ale poděkovat i Dušanovi Andrésovi, který Orphee des Blins dlouho jezdil," řekl Wroblewski.

Pardubice si poprvé vyzkoušel už jako amatérský jezdec v 80. letech, později se sem během působení v Polsku i Itálii často vracel. Poté, co dosáhl vysněného úspěchu, se ale hrála česká hymna.

Váňa: Chybu jsem neudělal

Josef Váňa zajel dobrý dostih, Tiumenovi ale stejně jako o dvacet let dříve Železníkovi čtvrté vítězství za sebou uniklo.

"Nejsem si vědom žádné chyby, Tiumen byl dobře připravený, ale někdo jiný dnes byl lepší. Vyšlo z toho třetí místo a já jsem za něj rád. Čekal jsem, že nás porazí aspoň dva cizinci, nakonec jsme prohráli s dobře připravenými koňmi z Česka, takže mě to ani nemrzí," řekl Váňa ve vážnici.

Následky jarního zranění, kdy si zlomil stehenní kost, během dostihu nepociťoval.

"Možná jsem tu a tam o něco zavadil, ale já prostě nejsem žádný žokej-stylista, mladí kluci vypadají v sedle mnohem líp. Já to jedu podle pocitu, abych koni nepřekážel," konstatoval.

Sixteen scházely síly

Dostih byl posledním startem pro dvojnásobnou vítězku Sixteen.Josef Bartoš ji zastavil v době, kdy už byla příliš daleko od podstatného dění.

"Dnes jsem měl problém v celém dostihu, od startu jsem měl špatný pocit. Chvílemi jsem sice měl dobrou pozici, ale stále jsem z ní vypadával, nedokázal jsem s nimi udržet krok," litoval Bartoš.

Těsně po doběhu nechtěl spekulovat, jaký vliv na výkon Sixteen měla skutečnost, že se potloukla při transportu.

"Asi se o tom teď bude mluvit, ale jak jsem znal Sixteen, ta dokázala přijet na dostihy totálně rozmlácená a stejně utíkala jako vítr. Dnes to prostě nebylo ono, měl jsem ji zadržet už před Velkým anglickým skokem, síla už nebyla..." dodal.

Do cíle naopak doběhli oba Irové i Brit, všichni s mladými jezdci sbírajícími zkušenosti. Maljimar jako čtvrtý, Uncle Junior šestý a Doctor Pat sedmý.

"Byl to parádní dostih a můj kůň šel skvěle. Sice skoro spadl na šesté překážce, ale mám velkou radost, že jsme doběhli do cíle. Kdybych byl blíž vedoucím koním, nedopadlo by to tak dobře. Jsou to skvělé zkušenosti pro budoucnost," řekl Richard McLernon, jezdec Doctora Pata.

122. Velká pardubická s Českou pojišťovnou (6900 m; 4.8 milionu Kč):

1. Orphee des Blins (ž. Jan Faltejsek, tr. G. Wroblewski, majitel DS Pegas),

2. Ronino (ž. Kousek), 3. Tiumen (ž. Váňa st.), 4. Maljimar (ž. Reveley), 5. Valldemoso (ž. Andrés)

Další pořadí: Uncle Junior, Doctor Pat, Trezor, Klaus, Belmont, Cabernet, Aspirant, Karlsbad, Grilias, Le Jackpot. Do cíle doběhlo 15 z 23 koní.

Výrok: zadrženě 16 - 12 - 12

Čas: 9:13,39

 

Právě se děje

Další zprávy