reklama

Velmi dobrá práce, říká Berdych. Pozor, na antuce na Djokoviče nečekaně umí

Dokáže Berdych zastavit Novaka Djokoviče a probojovat se do svého druhého semifinále na French Open? Dokáže Berdych zastavit Novaka Djokoviče a probojovat se do svého druhého semifinále na French Open? autor: Reuters
Potřetí v kariéře postoupil Tomáš Berdych do čtvrtfinále French Open. V něm se střetne se suverénní světovou jedničkou, Novakem Djokovičem. Se srbským tenistou má až hrozivou zápasovou bilanci, kdy z pětadvaceti vzájemných zápasů vyhrál pouze na dva. Na antuce se však Berdychovi proti Djokovičovi daří.

Paříž - Potřetí v kariéře se Tomáši Berdychovi podařilo postoupit do čtvrtfinále French Open. Pařížský grandslam nepatří mezi jeho nejoblíbenější, ale letos se zde prezentuje velmi dobrou formou.

Kdo by to byl řekl, že po výprasku od Belgičana Davida Goffina v Římě, kde schytal dva kanáry, a následném propuštění trenéra Daniela Vallverdua dojde mezi osm nejlepších na Roland Garros? Navíc nemusí zůstat pouze u této mety. V cestě do semifinále však stojí soupeř ze všech nejsilnější, světová jednička Novak Djokovič.

"Nezáleží na tom, co se dělo v posledních týdnech. Podstatné je, co se děje právě teď. Hraji dobrý tenis, cítím se skvěle a na kurtu jsem sebevědomý,“ hází Berdych za hlavu své nezdary před Roland Garros.

Chladné počasí Berdychovi svědčí

Česká jednička zatím na turnaji působí suverénně. Hlavně osmifinálový výkon proti Davidu Ferrerovi snesl ta nejpřísnější měřítka. Berdych utkání ovládl bez ztráty setu a ani jednou za zápas nepřišel o servis, přičemž se mu podařilo odvrátit všech devět brejkbolů soupeře. Naopak on sám dokázal vzít Španělovi podání čtyřikrát z deseti možností.

"Hrál jsem dobře. Sice bylo chladno a kurty mokré, ale podařilo se mi to proměnit v moji výhodu, protože míč neodskakoval vysoko, takže jsem ho mohl hrát rychle po odskoku. Myslím, že to ode mě byla velmi dobrá práce,“ chválil se po cenném osmifinálovém skalpu český tenista.

Ve čtvrtfinále však na rodáka z Valašského Meziříčí čeká pořádně tvrdý oříšek. Soupeřem mu bude neotřesitelná světová jednička Novak Djokovič. Srbský tenista zatím v letošní sezoně odešel poražen pouze ve třech zápasech, z toho jednou utkání nedohrál kvůli zdravotním problémům. V dosavadním průběhu turnaje ztratil pouze jeden set, v osmifinále proti Bautistovi ze Španělska.

"Zatím jsem ztratil jeden set, takže si vedu dobře. Samozřejmě že můžu hrát lépe. Svoji hru můžu posunout ještě o několik levelů nahoru. Baví mě sledovat, jak se zápas od zápasu zlepšuji a kam svůj výkon mohu posunout,“ zůstává zdravě sebevědomý srbský tenista.

Berdych na antuce proti Djokovičovi umí

Pro Novaka Djokoviče je to již 28. grandslamové čtvrtfinále v řadě. Navíc si jako první tenista v historii vydělal čistě tenisem přes sto milionů dolarů. Daleko více však rodáka z Bělehradu zajímá titul z Roland Garros, který ještě v kariéře nezískal. Na svého soupeře ve čtvrtfinále si věří.

Sebevědomí proti Berdychovi je rozhodně namístě. S českým hráčem má až děsivě produktivní zápasovou bilanci. Z pětadvaceti odehraných zápasů dokázal český hráč vyhrát pouze dvakrát. Jestli ale něco Čechovi nahrává, tak je to povrch. Na antuce se spolu střetli pouze třikrát, z toho jednou vyhrál Berdych a v dalších dvou zápasech sebral světové jedničce set.

"Opravdu nemám co ztratit. Hraji tady dobře a pokusím se poprat o postup. Budu se snažit hrát svoji hru a diktovat výměny. Uvidíme, na co to bude stačit,“ zůstává Berdych při zemi před velkým zápasem.

Srbský suverén má o motivaci postaráno. Během kariéry vyhrál, co se dalo. Je jedenáctinásobným grandslamovým vítězem, vyhrál nespočet tisícových turnajů, v roce 2010 ovládl se svou zemí Davis Cup a nyní je zcela neotřesitelnou světovou jedničkou. Ještě však nikdy nevyhrál French Open, když třikrát ztroskotal ve finále.

K tomu, aby se mu to letos podařilo, musí překonat ještě tři překážky. Tou následující je Tomáš Berdych, který stále touží po svém prvním grandslamovém titulu. Který hráč se tak přiblíží ke svému snu? 

Jak se daří Berdychovi na grandslamech?

TOMÁŠ BERDYCH

Projděte si jeho statistiky.

reklama