reklama

Čáslavská zhubla 22 kilo, ale s rakovinou dál bojuje. A ruský doping nechápe

Věra Čáslavská Věra Čáslavská autor: Milan Kammermayer
Bývalou excelentní českou gymnastku Věru Čáslavskou překvapil ruský doping, podle československé sportovní legendy museli ruští funkcionáři vědět, že se na vše přijde.

Praha - Spolu s Emilem Zátopkem je bývalá vynikající gymnastka Věra Čáslavská největším českým sportovcem, a to nejen dosaženými výsledky, ale i přístupem ke sportu a svými lidskými postoji. Čili vším, čím se zapsala do srdcí svých příznivců. Její morální sílu neoslabily ani vážné zdravotní problémy, které letos vyústily v operaci slinivky.

"Cítím se dobře, ale vím, že mě čeká běh na dlouhé trati,“ svěřila se držitelka sedmi zlatých olympijských medailí ze šedesátých let v rozhovoru pro Aktuálně.cz

Kdy došlo k operaci rakovinou zasažené slinivky a jaký byl váš pooperační stav?

Na sále jsem skončila 15. května a po velice dlouhé, desetihodinové operaci, mně chirurg Martin Oliverius řekl, že jsem z nejhoršího venku, ale také, že mě čeká velmi náročná léčba. Po třech týdnech v nemocnici jsem se vrátila domů. Od této doby mám už za sebou řadu chemoterapií, transfuzí a infuzí s umělou výživou. Je to časově hodně náročné, ale nezbývá nic jiného, než vše přijmout s pokorou a vírou v uzdravení.

Jaký je váš současný zdravotní stav?

Zhubla jsem o 22 kilogramů, bez problémů zvládám nařízenou dietu a na chemoterapii docházím jednou za čtrnáct dní s třídenní hospitalizací v nemocnici. Důležitá je výživa, dobrá psychická kondice, žádné stresy.

Sledujete pořád dění v českém i světovém sportu?

Všechno pozorně sleduji, jsem stále činná v olympijském výboru a pořád udržuji kontakt s představiteli japonského sportu a dlouhou řadou přátel. Těší mě každý úspěch českých reprezentantů, ať jsou to atleti, hokejisté, fotbalisté, vodáci či tenisté. Je obdivuhodné, jak tak malá zemička, jakou je Česká republika,  neustále dává o sobě na mezinárodní scéně vědět. Základy těchto úspěchů vidím v Sokole a ve všech různých masových akcích.

Jaký je váš názor na dopingový skandál ruských atletů?

Je to smutná kapitola. Vždyť ruským sportovcům dokonce hrozí neúčast na olympijských hrách v Riu. Museli přece počítat s tím, že se časem na tyto případy přijde. Pokud jsou vinni trenéři a funkcionáři, tak sportovců je mi upřímně líto.

Máte za sebou mimořádně sledované souboje tehdy se sovětskými gymnastkami, především pak Latyninovou a Kučinskou. Byla to podle vás čistá střetnutí?

Určitě! Byly to vynikající gymnastky, které žádný podpůrný prostředek na zlepšení svých výkonů nepotřebovaly.

Nedávno bylo 17. listopadu. Co se vám líbí a s čím nejste spokojena v souvislosti s výročním dnem boje za svobodu a demokracii?

Občas se setkávám s nespokojeností současného režimu, ale všechno je jen o lidech. Dost těch, kteří rozhodují o důležitých věcech, myslí hlavně na sebe. Různých korupčních skandálů je na můj vkus příliš mnoho. Avšak reptání, že za socialismu se nám žilo lépe, je nespravedlivé. Jsme načichlí bývalým režimem, morálka upadá a dost lidí bez vlastního úsilí myslí jen na peníze. Dvě generace to bude trvat, než zavládne všeobecná spokojenost.

reklama