reklama

Veselý riskoval, ale je ve finále. Uspěli koulaři i Masná

Vítězslav Veselý. Vítězslav Veselý. autor: CPA Eduard Erben
Oštěpař Vítězslav Veselý hodil na mistrovství světa v kvalifikaci 81,51 metru a třetí pokus už vynechal, byť limit je ještě o 99 cm dál.

Moskva- Stoprocentní úspěšnost měli dnes čeští atleti na mistrovství světa v dopoledních kvalifikacích. Do finále postoupili oštěpař Vítězslav Veselý i všichni tři koulaři, v rozběhu na 800 metrů uspěla Lenka Masná.

Odpoledne marně bojovala o postup do finále čtvrtkařská štafeta mužů.

Veselý hodil v druhé sérii 81,51 metru a třetí pokus už vynechal, i když za limitem zaostal o 99 cm. Jeho krok se nakonec ukázal jako nepříliš riskantní, v druhé skupině ho totiž přehodil jen jeden soupeř a český medailový kandidát postoupil do finále jako pátý. Kvalifikaci vyhrál Fin Ter Pitkämäki, který hodil 84,39 metru. O medaile budou oštěpaři bojovat v sobotu.

Do pátečního finále soutěže koulařů postoupili všichni tři čeští zástupci. Ladislav Prášil hned prvním pokusem dlouhým 20,90 metru splnil kvalifikační limit a potvrdil, že je adeptem na medaili. Dál než on vrhl pouze Američan Ryan Whiting (21,51).

Mezi dvanáctkou jsou i Martin Stašek, který byl jedenáctý výkonem 20,04 m, a Antonín Žalský, jenž se stal posledním postupujícím díky vrhu dlouhému 19,76 m ze závěrečné třetí série. Tři reprezentanty ve finále neměla Česká republika nikdy v historii, stejný počet koulařů mezi dvanáctkou mají už pouze Američané.

Úspěšná byla také osmistovkařka Lenka Masná, která sice ve svém rozběhu skončila pátá, ale proklouzla do semifinále posledním postupovým časem 2:00,31 minuty.

Veselý: Bylo to riziko

Veselého před šampionátem trápilo bolavé koleno, dva týdny nemohl trénovat. S tejpem a speciálním zpevňovací návlekem se rozběhl k prvnímu pokusu, který se mu povedl. Oštěp skončil na hranici 88 metrů, ale druhý muž letošních světových tabulek svůj hod na odhodové čáře neustál a přešlápl.

V druhé sérii Veselý zjevně zajišťoval a oddychl si, když náčiní dopadlo do vzdálenosti 81,51 metru. V té chvíli bylo velmi pravděpodobné, že tento výkon bude na postupovou dvanáctku stačit. "Bylo to trochu riziko, ale doufám, že to ušetření sil a kolena se mi pak vrátí ve finále," uvedl Veselý. "Malinko jsem cítil bolest, ale bude to dobrý, určitě," věřil si.

Prášil nečekal, že kvalifikace pro něj bude tak snadná. "Nejsem moc ranní ptáče, takže byl pro mě problém ráno vstávat, ale bylo to dobrý. Pokus byl pohodě," řekl. "Na tréninku jsem se cítil velmi dobře, házel jsem daleko. Snad to vydrží," uvedl.

Postup Masné hatí plány štafety

Masná nastoupila do třetího rozběhu a celý závod udávala tempo. Nakonec jí došly síly, přesto z toho byl třetí výkon kariéry a nejlepší čas za poslední tři roky. Před závěrečným rozběhem byla Masná na poslední postupové pozici a nebylo jasné, jestli na ní vydrží.

"Já jsem se na ani nedívala, jen jsem se koukla, jak probíhaly čtvrtkou a potom na cílovou rovinku. To bylo takový strašný očekávání, že jsem to raději nechtěla vidět," přiznala už spokojená Masná. I proto, že jsou letos po dlouhé době jen dvě semifinále, musela zariskovat.

"Já jsem sem jela s nějakým 26. časem ze 32 holek, takže to bylo jasné. Buď to napálím, nebo prostě nepostoupím. Ty holky mají všechny běženo pod dvě minuty, nemohla jsem si dovolit se za nimi vozit, protože by mě v cíli předběhly tak jako tak," věděla.

Její postup do semifinále znamená komplikaci pro štafetu na 4x400 metrů, neboť její rozběhy jsou v pátek, kdy Masná bude bojovat o finále. Trojici Zuzana Hejnová, Denisa Rosolová a Jitka Bartoničková tak doplní jedna z náhradnic Jana Slaninová nebo Sylva Škabrahová. "Asi si budou muset hodit korunou," uvedla Masná.

Čtvrtkaři už mají štafetové účinkování za sebou. Čtveřice Daniel Němeček, Pavel Maslák, Petr Lichý, Jan Tesař do finále nepostoupila. V nejpomalejším třetím rozběhu doběhla sedmá a čas 3:04,54 znamenal celkově až 19. místo. Překvapivě však vypadlo i kvarteto z Baham, které loni na olympijských hrách získaly zlato.

Mistrovství světa v atletice v Moskvě:

Kvalifikace:

Muži:

Koule: 1. Whiting (USA) 21,51, 2. Prášil 20,90, ...11. Stašek 20,04, 12. Žalský (všichni ČR) 19,76 - všichni postoupili.

Oštěp: 1. Pitkämäki (Fin.) 84,39, ...5. Veselý (ČR) 81,51 - postoupil.

Ženy:

200 m - rozběhy: 1. Felixová (USA) 22,59.

800 m - rozběhy: 1. Martinezová (USA) 1:59,39, ...13. Masná (ČR) 2:00,31 - postoupila.

Výška: 1. Greenová-Tregarová (Švéd.), Trostová (It.), Čičerovová, Gordějevová, Školinová (všechny Rus.), Beitiaová (Šp.), Palšytéová (Lit.) všechny 192.

reklama