reklama

Veselý se ke zlatu protrápil. Po závodě bolestí sotva chodil

Vítězslav Veselý si ještě vítězství na MS pořádně neužívá: Je unavený a bolí ho zraněné koleno. Vítězslav Veselý si ještě vítězství na MS pořádně neužívá: Je unavený a bolí ho zraněné koleno. Foto: Reuters
Maximální odhodlání má cenu zlata. Vítězslav Veselý hodil oštěpem nejdál i navzdory bolestivému zranění. Po závodě ho koleno bolelo tak, že sotva chodil.

Moskva - Právě se stal mistrem světa, mohl se radovat a křepčit, místo toho byl oštěpař Vítězslav Veselý odevzdaný. Unavený psychicky, ale také fyzicky.

Zraněné a zatejpované koleno ho po moskevském finále bolelo tak, že sotva chodil, vypětí posledních dní před životní soutěží ho mentálně vyčerpalo. Jeho cesta za zlatem však skončila úspěšně, a tak si užíval vnitřně.

"Bylo to dramatičtější než dramatické, pro mě ale s dobrým koncem. Jsem za to rád," řekl českým novinářům Veselý.

"Bylo to dlouhé, náročné, jsem unavený"

Před tím ho unavilo množství rozhovorů do kamer a mikrofonů. "Znáte mě, já vypadám unavený pořád," snažil se vtipkovat. "Ale to čekání na soutěž bylo dlouhé, závod byl náročný, vypjatý, prostě jsem unavenej," přiznal.

Veselý je po svém kouči Janu Železném, desetibojařích Tomáši Dvořákovi a Romanu Šebrlem a diskaři Imrichu Bugárovi teprve pátým českým atletem, který vyhrál mistrovství světa.

"Asi bych to od sebe nečekal," pousmál se. Celkem má česká atletika jedenáct světových šampionů. Železný a Dvořák dokázali MS vyhrát třikrát, oštěpařský světový rekordman Železný má z MS ještě dva bronzy.

Fyzioterapeut přemýšlel, jestli ho do závodu pustit

Veselý se v Moskvě postavil bolesti. Dva týdny před šampionátem nemohl trénovat, fyzioterapeut Pavel Kolář byl na vážkách, jestli má oštěpaře do Ruska kvůli kolenu vůbec pouštět. Přitom jen nedlouho před tím Veselý prohlásil i kvůli dosavadním výsledkům v sezoně, že jde po zlatu. "V hlavě se mi pak honily různé věci," přiznal.

V novinách si přečetl, jakým je favoritem, že vítěz bere všechno a on chce být vítěz. Jenomže nemohl trénovat, nemohl běhat, několikrát váhal, jestli vůbec na MS pojede.

"Bylo to zvláštní. Říkali jsme si, jestli to dopadne dobře, tak nikdo neuvěří, že jsem měl takové problémy. Jestli to nedopadne, tak si všichni budou myslet, že jsem se vymlouval. Nebyly to příjemné chvíle," popisoval dnes Veselý.

Po prvním hodu musel porážet bolest, měl i průjem

Hodil dobrý první hod, pak se marně snažil porazit bolest a zlepšit se.

"Kulhám, bude to napuchlý, ale snad se kolenu nic nestalo a bude to jen otok," uvedl. Během soutěže na to nemyslel, pohltil ho závodní adrenalin.

"Lidské tělo je udělané, aby to tak fungovalo, ale teď mě to bolí, i když stojím. Musím to zaledovat co nejdřív. Ale dopadlo to všechno dobře," těšilo ho.

Už tři dny ho trápí také žaludeční problémy, které se přidaly k nervozitě před kvalifikací. "Po kvalifikaci už jsem se ani nenajedl. Naštěstí jsem nezvracel, ale měl jsem průjem a bolel mě žaludek," řekl.

I proto už vyhlíží konec sezony. "Už je to vyčerpávající. Ale možná si to pak člověk začne užívat, zvlášť když to dobře dopadlo. Uvidím, jak se zítra probudím," přemýšlel.

"Nechám odpočinout koleno a pohlídám si Diamantovou ligu"

Domluvené měl do konce sezony ještě dva závody. Ten menší vynechá a bude se soustředit asi už jen na finále Diamantové ligy v Bruselu.

"Uvidíme, jak se to koleno bude vyvíjet. Ale je lepší si asi odpočinout a pohlídat si tu Diamantovou ligu," konstatoval. Celkové pořadí své disciplíny vede se 14 body, ale vicemistr svět Tero Pitkämäki z Finska a dvojnásobný olympijský vítěz Andreas Thorkildsen z Norska, v sobotu sedmý muž, mají o šest bodů méně a ještě ho mohou ve finále 6. září v Bruselu předstihnout.

reklama