reklama

Veselý: Velká očekávání, která jediný Čech v NBA nenaplnil

Střelba a nespolehlivá obrana nakonec vyhnaly Jana Veselého z NBA. Český reprezentant chce nabrat ztracené sebevědomí v Turecku, kde může naplno využít své atletické dovednosti. Střelba a nespolehlivá obrana nakonec vyhnaly Jana Veselého z NBA. Český reprezentant chce nabrat ztracené sebevědomí v Turecku, kde může naplno využít své atletické dovednosti. autor: ČTK/AP
Do ligy vstupoval jako velký talent a už během draftu si všechny získal slavným polibkem své přítelkyni. Teď se Jan Veselý loučí s NBA jako jedno z největších zklamání posledních let.

Denver - Odchod Jana Veselého z NBA je z pohledu českého fanouška hodně bolestivý, byl však nevyhnutelný. Veselý za tři roky v nejprestižnější basketbalové lize světa nedokázal prorazit. A to je v talentem nabité soutěži moc dlouhá doba.

Veselý se podle zámořských médií domluvil na tříleté smlouvě s tureckým mistrem Fenerbahce Istanbul, a definitivně se tak rozloučil s šancí pokračovat v NBA, kde za sebou po třech letech nechává jen nenaplněná očekávání.

Podle bývalého basketbalového reprezentanta Petra Janoucha, který v současnosti komentuje přenosy NBA pro televizní stanici Nova Sport, se Veselý rozhodl správně. Zámořský styl basketbalu prostě nebyl pro něj a trápení už bylo dost.

“Rozhodně je škoda nemít českého zástupce v NBA, pro Honzu je ale návrat do Evropy pozitivním impulsem. Teď má šanci dostat se znovu do špičky a nabrat zpět ztracené sebevědomí,” řekl Janouch v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Od šestky draftu se čekalo víc

Zámořská štace dosud jediného Čecha v NBA končí skoro až ostudně. Jen šest dalších hráčů v historii, kteří byly draftování v první šestce, opustilo ligu tak brzy.

Veselý odchází s celkovým průměrem necelých čtyř nastřílených bodů na zápas a mizernou úspěšností trestných hodů pod 41 procent. Přitom do ligy vstupoval jako jeden z největších talentů, v roce 2010 byl dokonce jmenován nejlepším mladým hráčem Evropy organizací FIBA.

“Honza stále je skvělým hráčem. Každý má ale nějakou sadu dovedností a ta jeho prostě moc neseděla na NBA,” připomíná Janouch, že atletická výbava v obrovské konkurenci nestačí. “Tam je atlet skoro každý, pak bohužel snadno vynikly jeho slabiny,” dodal.

Špatná střelba z pole, nespolehlivá obrana a nejisté ruce pak nezakryl ani Veselého pohyb a rychlost, s jakou se dokáže pohybovat po palubovce. Ve Washingtonu a později i v Denveru se od něj prostě čekalo víc.

V Evropě znovu rozkvete, říká Janouch

Nekonečný tlak Veselému nikdy nepřestal svazovat ruce a podrážet nohy. Zámořští trenéři ve čtyřiadvacetiletém křídelníkovi viděli bránícího podkošového hráče a taková role Veselému neseděla.

I proto si Janouch myslí, že návrat do svižnějšího evropského basketbalu českému reprezentantovi pomůže. “Když se ohlédnete zpět za tím, jak zakončil poslední sezonu, tak nebylo moc reálné, že by v NBA dostal smlouvu,” říká. A riskovat, že o něj nebude zájem ani v Evropě by nedávalo smysl.

V Turecku bude moct hrát opět na křídle, kde může zužitkovat svoji rychlost. Navíc, jak čtyřiadvacetiletý rodák ze Stříbra ukázal už na loňském Mistrovství Evropy, má v sobě kromě útočného talentu i potenciál skvěle doskakovat.

K tomu všemu bude ve skvělém klubu - Fenerbahce vyhrál tureckou ligu pětkrát v posledních osmi letech a letos v létě výrazně posiloval. Kromě Veselého přišel například i Andrew Goudelock, jenž má zkušenosti z Los Angeles Lakers, či srbský talent Bogdan Bogdanovič. S tím se Veselý zná ještě ze svého působení v Partizanu Bělehrad.

“V Eurolize teď bude svádět souboje s Tomášem Satoranským, i to nakonec může být pro český basketbal přínosem,” připomněl Janouch dalšího talentovaného Čecha, který bude v příští sezoně oblékat dres Barcelony.

Třeba v sobě Veselý v Turecku probudí stejného hráče, jakým byl ještě před svým odchodem do NBA. Pak by nemusel být nereálný ani zámořský pokus číslo dvě. Do té doby si však čeští příznivci nejprestižnější basketbalové ligy světa musejí zvyknout, že Česko je znovu bez zástupce.

reklama