reklama

VIDEO Amerika se polévá ledem, zapojil se Crosby i hráči NBA

Podívejte se na doposud nejzajímavější "ledové sprchy." Včetně například kropení ledovcovou vodou z vrtulníku Podívejte se na doposud nejzajímavější "ledové sprchy." Včetně například kropení ledovcovou vodou z vrtulníku Foto: Aktuálně.cz
Behem pár týdnů se díky celebritám rozrostla Ice Bucket Challenge po celém internetu. Ledem se v rámci boje proti mozkové skleróze polil i Mark Zuckerberg. LeBron James pak nominoval prezidenta Obamu.

Boston - Vzniklo to jako docela nevinný nápad, už po pár týdnech ale ledová výzva Ice Bucket Challenge přináší díky americkým celebritám rekordní příjmy.

O co vlastně jde? Známe tváře postují na internet videa, na kterých se nechají polít ledem, aby podpořily boj proti amyotrofické laterální skleróze (ALS), která napadá mozkové buňky a nakonec vede k paralýze. Kdo zkoušku úspěšně splní, má pak možnost nominovat další tři adepty.

Do akce se zapojili i vrcholoví sportovci včetně Sidneyho Crosbyho nebo LeBrona Jamese a Asociace na podporu boje proti ALS obdržela jen za poslední dva týdny už 10 milionů dolarů.

Nominován je i Obama

Portfolio “obětí” ledové sprchy se díky sociálním sítím rozrostlo na všechny strany. Zúčastnili se například televizní bavič Jimmy Fallon, který se nechal polít přímo uprostřed svého pořadu, nebo i zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, šéfové společnosti Apple, Bill Gates a zpěvačka Taylor Swift.

Ze známých sportovců byl jeden z prvních Sidney Crosby, nedávno se hromadně nechali polít i basketbaloví reprezentanti USA, kteří se připravují na mistrovství světa, poté i největší hvězdy NBA jako Kevin Durant a Kobe Bryant.

LeBron James, který si od sportovců vysloužil několikanásobnou nominaci, na sebe hodil led na jachtě a dále nominoval prezidenta Obamu.

Peníze se charitě jen hrnou

“Pozvednout povědomí veřejnosti je pro boj proti ALS možná důležitější než samotné peníze,” napsal o probíhající výzve internetový portál The Verge.

I úspěšní absolventi této ledové výzvy pak většinou na charitu stejně přispějí a evidentně tím inspirují tisíce dalších lidí. Rekordní částka deseti milionů, kterou asociace ALS díky Ice Bucket Challenge získala, několikanásobně předčila příjem ze stejného kvartálu z minulých let.

“Ice Bucket Challenge ovládla sociální sítě. Pete Frates sice nemůže mluvit, během dvou a půl týdne ale inspiroval i ty nejznámější celebrity, aby na sebe vylily kýbl ledu,” napsali New York Times.

Pete Frates byl první, kdo s nápadem přišel. Rodák z Bostonu byl chorobou ALS diagnostikován před dvěma lety, letos v červenci pak zveřejnil na Fabeook video, ve kterém bez jediného slova nabádal své přátelé k tomu, co dnes vyrostlo v Ice Bucket Challenge.

reklama