reklama

VIDEO Nové pořádky. Wilder a Fury se hádali, Tyson s Lewisem se objímali

Deontay Wilder a Tyson Fury tváří v tvář v ringu
Mnoho zajímavého se stalo na galavečeru v brooklynském Barclays Center, kde byly k vidění hned dva zápasy o titul mistra světa v těžké váze. Nechyběly legendy Mike Tyson a Lennox Lewis, stejně jako výstřední Brit Tyson Fury.

New York – Legendy světového boxuLennox Lewis a Mike Tyson – se staly patrony zápasu o titul mistra světa WBC v těžké váze mezi vítězným Američanem Deontayem Wilderem a Polákem Arturem Szpilkou, který si v závěru devátého kola pospal v rohu ringu a následně zamířil na nosítkách směr nemocnice.

Tyson se k rivalovi tulil

Před patnácti lety si přitom nemohli přijít na jméno. Tyson sliboval soupeři před jejich vzájemnou bitvou v memphiské Pyramidě sežrání za živa, na tiskovce přidal důkaz místo slibů, když se při rvačce zakousl Lewisovi do lýtka.

Jenže v ringu dominoval vyjma prvních dvou kol vytáhlý ostrovní bijec, který ještě na olympiádě v Soulu reprezentoval Kanadu. "Zvíře" z Brooklynu, kde se víkendová bitva Wildera se Szpilkou uskutečnila, se poté objímala s Lewisovou matkou a chrlila na soupeře jednu pochvalu za druhou.

Před několika dny pak při přebírání ocenění od newyorské boxerské federace do sebe rozpustile strkali, objímali se a úsměvy rozdávaly i v ringu v sobotu večer při čekání na své nástupce. Americkou oslavu, při které kromě obhajoby titulu WBC získal pro zámoří pás federace IBF Charles Martin, se ale jal překazit jistý Fury. Tyson Fury.

Fury byl opět hodně vidět

Příznačně tak rozbouřil klidný večer muž, který dostal křestní jméno po zmíněném americkém bouřlivákovi a kterému ještě před měsícem a půl říkal titul IBF pane. Jenže po slavném triumfu nad Vladimirem Kličkem Brit o pás kontroverzně přišel, když na něj federace vyrukovala s okamžitou povinnou obhajobou proti jinému Ukrajinci Vjačeslavu Glazkovovi.

Co na tom, že Fury neměl zájem s Glazkovem boxovat. Ona mu to stejně zakazovala doložka o okamžité odvetě s Kličkem v jejich smlouvě. Britovi ale nic z toho zjevně nevadí. Nejprve si v Manchesteru koupil kožich z činčil za 12 tisíc dolarů, v pátek pak sedl na letadlo směr New York.

Jenže zatímco Alexander Povětkin (povinný to vyzývatel Wildera) s manažerem Andrejem Rjabinským či další Brit Dereck Chisora sledovali dění v ringu spořádaně na svých místech, Fury do něj vtrhl vlastně ihned poté, co zdravotníci odnesli na nosítkách knockoutovaného Szpiku.

Fury ukradl sokovi mikrofon

"Já jsem Tyson Fury! Je tu jen jeden Tyson Fury!" lehce zapěl ostrovní bijec do mikrofonu stanice Showtime. Co na tom, že do něj právě mluvil Wilder při svém pozápasovém komentáři.

"Všichni víme, že jsi falešný Tysone. Je to jen hra. Víš, kdo jsem, víš čas, víš místo, já se nebojím nikoho, klidně přijdu k tobě na tvém dvorku," kontroval Wilder. "Kdykoliv, kdekoliv, já klidně budu bojovat na tvé zahradě, stejně jako jsem to udělal s Kličkem. Nakopu ti zadek, vandráku," zaznělo z úst Furyho ve chvíli, kdy se oba téměř dotýkali svými rty.

Poté už mezi oba vstoupila ochranka a 201 centimetrů vysokého Američana a o pět čísel vyššího Brita muži v oblecích odtrhli. "Můžeš utíkat, jak chceš, já tě stejně doženu. Jakmile se mnou vstoupíš do ringu, tak tě pokřtím. Budu tvůj kazatel. To je zákon ringu. Nejsi bojovník. Nechci hrát tvoje hry, jsi jen herec. Tohle není WWE (nejslavnější wrestlingová liga)," pronesl ještě Wilder.

Vzájemný zápas nyní nebude

Následně do novinářských diktafonů nadiktoval: "Rád bych s ním bojoval. Bohužel mám jiné povinnosti šampiona. Ale neboj Tysone, datum našeho zápasu bude, to vám všem slibuji."

Tato slova už poslouchal Fury bez svého saka, které demonstrativně hodil na zem. Jeho gesto mezi hrstku naštvaných diváků a následné mrknutí do objektivů fotografů ale dává tušit, že Wilder tak úplně od cesty v případě herectví rivala nemluvil.

"Mě to baví. Oba jsou budoucností těžké váhy. Ví, jak prodat své zápasy. Tvoří si vlastní rivalitu a tak by to mělo být. Myslím, že tohle k boxu patří," usmíval se spokojený zástupce promotérské společnosti Premier Boxing Champions Lou DiBella. Zatímco on zamířil s Wilderem na tiskovku, Fury se svým strýcem do baru hotelu, kde byli ubytováni.

Szpilka si zlomil ruku

A zbitý Szpilka byl v tu chvíli naopak v nedaleké nemocnici na preventivním vyšetření hlavy a také rentgenu levé ruky, který potvrdil její zlomeninu. Sám rodák z Wieliczky nyní již žijící v Chicagu přiznal, že si levačku zranil už v přípravě na životní duel.

"Vědělo o tom pár lidí, bral jsem léky proti bolesti. Něco se stalo v jednom tréninku, když jsem si narazil loket. Ale nechci se vymlouvat. Jakmile to půjde, vrátím se do tréninku. Ještě jsem neřekl poslední slovo," řekl polským médiím z nemocnice, vedle sebe krásnou přítelkyni Kamilu.

Ta už v tu dobu působila daleko klidněji, než v průběhu zápasu a především na jeho konci, kdy jejího milého poslal Wilder brutálně přesným úderem na bradu do říše snů. "Co se týče knockoutového úderu a počítání, moc si toho nepamatuji. Slyšel jsem rozhodčího, jak mi říká, abych zůstal ležet," snažil se Szpilka vzpomenout na osudný okamžik do té doby vyrovnaného souboje.

Wilder uznal kvality soupeře

Ostatně, že byl těžkým soupeřem, uznal i Wilder: "Artur byl opravdu šikovný, nepříjemný boxer. Má hodně těžko čitelný styl, bojoval tak, jak se má o titul mistra světa bojovat. Nebylo to s ním snadné. Ale na rovinu, já nestál proti levákovi více jak tři roky. Artur bojoval velký zápas, ale udělal jednu chybu. Nakonec jsem ale dal fanouškům to, co chtěli, tedy knockout!"

"Snažil jsem se pohnout, ale nešlo to, asi bych se postavil, sice ne na deset, ale postavil. Možná vás to překvapí, ale nebyl to nijak tvrdý zásah. Jen byl přesný. Schytal jsem od něj pár úderů a byl jsem v pohodě. Po tom všem jsem očekával, že bude mít v ruce nějakou nadpozemskou ránu, ale nebylo to tak. Do toho mu ještě něco chybí," dodal k závěru souboje stále teprve šestadvacetiletý bijec.

Dle většiny expertů i fanoušků se klidně ještě může v nějakém souboji o titul mistra světa v budoucnu objevit. A Wilder? Ten nyní bude čekat na výsledky jednání mezi jeho manažer Alem Haymonem a výše zmíněným Rjabinským o termínu dlouho očekávané bitvy Zápas vs. Východ mezi ním a Povětkinem.

reklama