reklama

Osmačtyřicetiletý boxerský dědek Hopkins přepsal historii

Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins. Nejstarší boxerský šampion, Bernard Hopkins. autor: Reuters
Američan Bernard Hopkins se stal v neděli ve věku 48 let nejstarším boxerským mistrem světa.

New York – Můžete ho nenávidět. Můžete nesnášet jeho nabubřelost. Jeho mnohdy nečistý a zároveň až neskutečně účelný a úsporný styl boje. Jedno ale Bernardu Hopkinsovi jen tak nikdo nevezme: ve 48 letech, 1 měsíci a 25 dnech se stal nejstarším boxerským mistrem světa jedné ze čtyř top organizací (WBO, WBA, WBC, IBF).

I když stal. Rodák z města zaslíbeného – Philadelphie – nedělním vítězstvím nad šampiónem IBF Tavorisem Cloudem pouze o necelé dva roky vylepšil své vlastní maximum, které stanovil poté, co obral o titul WBC Kanaďana Jeana Pascala.

Hopkins si zasloužený triumf náležitě užil

„Svět patří čtyřicátníkům. Pořád vládneme,“ pronesl Hopkins chvíli po zápase do mikrofonů televizní stanice HBO s někdejším soupeřem a nyní kamarádem a svým promotérem Oscarem de la Hoyou po svém boku.

Nebyl by to ale „B-Hop“, aby nezpůsobil během zápasu i po něm pozdvižení. Ani tentokrát se totiž nevyvaroval svých obvyklých eskapád a aby toho nebylo málo, přidali se i jeho příznivci. V závěru třetího kola se totiž pozornost i V.I.P. hostů z okolí ringu otočila na tribuny Barclays Center v Brooklynu, kde se do sebe pustily hloučky fanoušků.

A jelikož chtěl nejspíše Hopkins přilákat pozornost fanoušků zpět do ringu, zjevně po konci čtvrtého kola vysypal do Clouda ještě jednu kombinaci navíc, v dalším dějství pak poškádlil lehkým pohlavkem a vyplazeným jazykem protivníka poté, co se šikovně povolil jeho úderu a Cloud se ocitl zády k němu v provazech.

Zaflirtoval si i s hosteskou

Po skončení duelu si pak ještě než mu stačili lidé z jeho rohu sundat rukavice slovně pustil do vládce super střední váhy a ten večer televizního spolukomentátora André Warda a vyzýval ho na zápas (ten by se podle všeho opravdu mohl uskutečnit).

S Cloudem si pak hodně žhavě popovídali a ještě před vyhlášením výsledků se na jeho tváři poprvé a naposledy objevil úsměv, když si lehce zaflirtoval s vnadnou hosteskou. „Cloudovi jsem řekl, že je odvážný mladý šampión. A že jednou, za čtyři, pět let bude opět vládnout. Ale dnes jsem psal historii,“ pronesl po zápase Hopkins.

Ten se svého zápisu do historie dočkal pětadvacet let poté, co poprvé debutoval v profesionálním ringu. A světe div se – prohrál. Stejně jako o pět let později ve svém prvním duelu o titul mistra světa, když nestačil na jinou stále ještě aktivně boxující legendu světa šestnácti provazů – Roye Jonese juniora.

První a poslední titul dělí sedmnáct let

I tak jeho dnešní a první získaný titul, tehdy ve střední váze, dělí více jak sedmnáct let! Stejně dlouho také čeká boxerský svět na to, kdo pošle tvrďáka přezdívaného „Kat“ k zemi. Za celou jeho famózní kariéru jej do počítání a to ještě hodně sporného, dokázal dostat jediný muž – Segundo Mercado.

Bijec, zocelený rvačkami na ulici a poté i ve vězení, kde se naučil boxovat, je jednoduše přírodním úkazem nejen díky své dlouhověkosti. Zároveň potvrdil i to, že má stále i hodně jedovatý jazyk. Není tajemstvím, že Hopkins k smrti nesnáší svého bývalého manažera (stejně jako mnozí další v čele s Mikem Tysonem) Dona Kinga.

Vítězství nad Cloudem, který byl momentálně hlavním trumfem stárnoucího dvaaosmdesátiletého výstředního muže, bral hodně osobně. „Nemám rád Dona Kinga. Byl součástí mé motivace. Proč? Protože zachází s lidmi jako s kusy hadru. Je jako komáří kousnutí, kterého se nemůžete zbavit,“ nebral si Hopkins příliš servítky směrem k Donu Kingovi.

Pohřbil Hopkins Dona Kinga?

Jako kdyby v ringu nestál proti Cloudovi, ale právě proti tomuto muži. „Řekl jsem mu: je to deset let, co jsem od tebe odešel a porazil všechny bojovníky, co jsi proti mně postavil. Nyní jsem dostal šanci zatlouct hřebík do tvé rakve a plně ji využil. Zbavil jsem posledního tvého bojovníka, co za něco stál,“ dodal osmačtyřicetiletý vládce lehké váhy, který se na chvíli proměnil z kata na hrobaře.

Svého nepřítele číslo jedna možná pohřbil, se svou kariérou rozhodně končit nehodlá. Pokud se naplní jeho přání a skutečně se utká s jedním z nejlepších boxerů současnosti – Wardem – mají se fanoušci nač těšit. Navíc, pokud by se boxovalo v super střední váze, měl by Hopkins šanci stát se poosmé mistrem světa ve třetí váhové kategorii...

reklama