reklama

VIDEO Partizanské peklo. Tady se smažila Barcelona

Atmosféru na Partizanu chválí celá Evropa, je opravdu pekelná youtube.com
Domácí zápasy basketbalového Partizanu Bělehrad se pyšní fantastickou atmosférou. Zakusili jsme ji na vlastní kůži při euroligovém šlágru s Barcelonou.

Bělehrad - Neskutečné peklo. Tak hráči obvykle hodnotí atmosféru na basketbalovém Partizanu Bělehrad v jeho domácím prostředí. A nutno říci, že tento příměr opravdu pasuje.

Však si frenetické publikum pochvalovala i jeho nedávná hvězda, český křídelník Jan Veselý, který loni z Partizanu zamířil přímo do NBA.

Pověstná osmitisícová hala Pionir se na euroligové zápasy pravidelně plní, fanoušci pějí chorály a domácí mužstvo se nechává strhnout k maximálním výkonům.

V to příznivci doufali i v předposledním kole základní části, kdy Partizan hostil soupeře z největších - slavnou Barcelonu.

Kapacita? Co to je?

Po lístcích se jen zaprášilo a bylo by zajímavé zjistit, kolik jich klub opravdu dal do prodeje. Reálná návštěva přesáhla kapacitu haly o dobré dva tisíce.

Přestože je Pionir pro fanoušky modlou, hledá jej neznalý návštěvník docela obtížně. Že jste u něj, poznáte až na místě. A stará kamenná stavba vás zvenku rozhodně nenadchne.

Před halou postává pár stánkařů se suvenýry a občerstvením. Dají se ale spočítat na prstech jedné ruky a moc velkou práci nemají. Přestože tričko, dres či šálu v černo-bílých barvách musí mít na sobě snad každý, cestou do haly se fanoušci příliš nezastavují.

Do haly dvě hodiny před zápasem

Všichni totiž ví, že pokud do Pioniru nepřijdou hodinu a půl před zápasem, už nenajdou místo. Vstupenky nejsou na konkrétní sedadla, a tak kdo dřív přijde, ten dřív mele.

Při pozdějším příchodu zbývají už jen místa po stranách a na schodech. I ta se však rychle plní neustávajícím přílivem dalších a dalších "grobarů". Na místech k stání není k hnutí, ale že by se fanoušci okřikovali, to ani náhodou. Naopak. Pomáhají si a drží se navzájem.

Kdyby nedejbože někdo v hledišti zkolaboval, lékař by se k němu dostával asi hodně těžko a najít záchranáře by byl také nadlidský úkol. Zato policistů a těžkooděnců číhá na každém koutu plno.

Během čekání na úvod zápasu se strmé tribuny rozehřívají pokřiky, až je tu nástup obou mužstev a úžasná hymna "Da volim crno-bele" (miluju černo-bílé), z níž mrazí v zádech.

Drama jako řemen

Zkraje utkání se domácím daří a hala burácí, zpívají se chorály. Postupem času srovnává favorit krok a dramatický vývoj pokračuje i nadále. Už to vypadá, že Barcelona těsný náskok uhájí, ale Partizan Lučičovou trojkou strhává vedení na svou stranu. Pionir exploduje nadšením a v hledišti se rozpoutá peklo.

To trochu uklidní až další vyrovnání a prodloužení. V něm se ukázala větší zkušenost i kvalita španělského týmu a nevydařeným závěrečným střeleckým pokusem padne naděje černo-bílých na senzační výhru (67:68). Postup do fáze TOP 16 musejí vybojovat v přístím zápase, každopádně by tomuto snaživému celku slušel.

Už kvůli jeho skvělým fanouškům. Ti totiž v play off dokáží naplnit i třikrát větší městskou arénu. A to už je pak opravdová fantazie!

reklama