reklama

VIDEO Po boku legendy. Roman Kreuziger jako Marco Pantani

Roman Kreuziger ve srovnání s Markem Pantanim Roman Kreuziger ve srovnání s Markem Pantanim autor: Aktuálně.cz
Před třinácti lety ovládl průsmyk Alpe di Pampeago legendární „Pirát“ Marco Pantani. Nyní na něj navázal český cyklista Roman Kreuziger.

Praha – Před třinácti lety ovládl průsmyk Alpe di Pampeago legendární „Pirát“ Marco Pantani. Nyní na něj navázal český cyklista Roman Kreuziger.

To srovnání se nabízí. Jak v roce 1999, tak i letos se jednalo o 19. etapu Giro d´Italia. Oba trpěli jako koně, Kreuziger podle svých slov poslední desítky metrů už ani nevnímal, Pantani na tom byl v roce 1999 stejně.

Rodák z Moravské Třebové dva dny před touto etapou vybouchnul při etapě s vrcholem na Passo Giau a potřeboval si napravit reputaci. Italská modla rok před svým triumfem na Alpe di Pampeago prohrál boj o vrchol nad lyžařským letoviskem Val di Fiemme s Rusem Pavlem Tonkovem.

Jediný rozdíl v obou případech byl, že Pantani jel v roce 1999 v růžovém a nebýt následné sporné diskvalifikaci za mírné zvýšení červených krvinek v těle po 20. etapě, Giru by v roce 1999 suverénně vládl (před pozdějším vítězem Gottim měl náskok více jak pěti minut).

Ani to však nic nemění na jejich úchvatných výkonech. Pantani, který zemřel v roce 2004, dokázal o pět let dříve totálně rozcupoval právě Gottiho, ale také Roberta Herase či vítěze této etapy z roku 2003 Gilberta Simoniho.

Kreuziger nastoupil už na předešlém kopci a předvedl úchvatnou stíhací jízdu za skupinkou čtyř uprchlíků, z nichž jako poslední se jej dokázal držel Francouz Sandy Casar (stejně jako v roce 1999 Pantaniho Heras).

Pro milovníky čísel: stoupání na Alpe di Pampeago měří 7,7 kilometrů, převýšení činí 753 metrů, průměrný sklon je tak 9,7%, maximální pak 1,5 kilometru před cílem činí procent 16.

reklama