reklama

Putin vyslal Povětkina do boje a ten zbil Wacha více než Kličko

Takto potlučený byl Mariusz Wach po zápase s Alexandrem Povětkinem Takto potlučený byl Mariusz Wach po zápase s Alexandrem Povětkinem autor: Instagram Svět boxu
Poslední, s kým ruský boxer těžké váhy Alexander Povětkin mluvil před svým středečním duelem s polským obrem Mariuszem Wachem, byl ruský prezident a dle Forbesu nejmocnější muž světa Vladimir Putin. "Ruský Vítěz" sice svého vůdce neposlechl na slovo, na knockout ale přece jen došlo.

Kazaň - Byl to v noci na středu velký boj. Ruský boxer Alexander Povětkin boxoval s tržným zraněním nad levým okem, jeho polský soupeř Mariusz Wach s nepříjemnou podlitinou pro změnu pod levým okem.

Ringový rozhodčí zápas ukončil po necelé minutě posledního dvanáctého kola, když Wacha odmával. A Povětkin se mohl před nabitou kazaňskou halou radovat z vítězství, jakého nedosáhl ani Vladimír Kličko.

Oba padli dosud jen s Kličkem

Právě před třemi lety vzdoroval pětatřicetiletý obr z Krakova vládci těžké váhy posledních deseti let plných dvanáct kol. Kličko s 202 centimetrů vysokým goliášem nedokázal byť jen pohnout, přestože do něj často bušil jako do pytle. Wach byl po zápase zmalovaný až hrůza, ale přesto nešetřil úsměvy.

Ty mu trochu sebral následný pozitivní dopingový test, za který ale dostal jen tříměsíční trest - ale poté nastoupil cestu očištění, kdy ve čtyřech duelech své soupeře demoloval. A díky tomu si vysloužil duel s o tři měsíce starším Povětkinem.

Ano, tím Povětkinem, který s Kličkem prohrál ve dvanácti kolech na body rok po Wachovi. V zápase, po kterém slízl Ukrajinec pořádnou kritiku za své věšení se na soupeře a vysloužil si přezdívku "Klinčko".

Povětkin nebyl politickou zbraní

V basketbalové hale v Kazani se proti sobě oba postavili příznačně v den výročí osvobození města od polské okupace z roku 1612. "Politiku za tím nehledejte," tvrdil přesto v podvečer bitvy manažer domácí hvězdy Andrej Rjabinskij.

Arénu jeho chráněnec a hrdina publika ovládl od druhého kola. Postupně drtil vysokého rivala tvrdými háky v přesných kombinacích. A to jak na hlavu, tak na spodek. "Saša mě nepřekvapil rychlostí, ale silou svých úderů. Opravdu má velkou ránu, po jednom ze spodků mi najednou odešla moje pravá ruka, nevím proč," smutnil s odstupem pár hodin Wach.

Polský obr si následně vyslechl kritická slova od fanoušků za to, že v zápase absolutně nepoužíval svoji pravačku (zadní ruku) a nechal do sebe bušit od o hlavu menšího rivala naprosto bez reakce. "První kolo zvládl dle taktiky, měl ho nechat útočit a kontrovat, jenže pak to přestal dělat. Bil ho pořád do stejného místa jen přední rukou a nakonec ani to," doplnil jej kouč Piotr Wilczewski.

"Moc se omlouvám všem svým fanouškům. Moc dobře jsem viděl jeho zranění obočí, chtěl jsem toho využít, ale nešlo to. Byl jsem málo aktivní. Možná zkušenosti, možná mi chybělo srdce, odvaha. Sám nevím, v čem byl problém," hlesl zbitý "Viking".

Szpilka kamaráda nešetřil

Použil ale i ostřejší slova. Stejná jako polská jednička těžké váhy a jeho velký kamarád Artur Szpilka: "Mariusz dostal strach, chyběly mu koule k tomu, aby něco předvedl, aby se do něj více pustil."

Wach, považovaný za nejodolnějšího boxera současné těžké váhy, v sobotu poprvé "zatančil" na konci šestého kola, jistě pak nepůsobil ani o tři dějství později, v desáté tříminutovce mu pak Povětkin roztrhl podlitinu pod levým okem.

A tím celý krvavý souboj rozhodl. Na rozdíl do soupeře totiž dokázal krvavého zranění využít a na konci první minuty posledního kola Wach zaváhal znovu a de facto si řekl o ošetření. Což zároveň znamenalo i konec duelu, lékař jej do dalšího boje správně nepustil. Sám "nezničitelný" Polák ani neprotestoval. Naopak vypadal, jako by se mu ulevilo.

Wilder má opět o vrásku více

To, co nedokázal Kličko ani dalších jednatřicet soupeřů, tak zvládl "Ruský Vítěz". Oficiální vyzývatel federace WBC opětovně předvedl, proč se do setkání s ním příliš šampionovi Deontayi Wilderovi nechce. Co na tom, že on sám má čistou bilanci, vyšperkovanou navíc 34 knockouty z 35 výher.

Američan dostal od organizace další dobrovolnou obhajobu, ke které dojde nejspíše v polovině ledna. "Já jsem připravený, nepotřebuji další testovací souboje. Klidně za ním vyrazím do Ameriky," opětovně sebevědomě vzkázal za velkou louži olympijský vítěz z Atén 2004.

Rodák z Kursku má k víře v sebe samého důvod. Od zmíněné porážky s Kličkem jakoby byl ještě lepší. Zatímco většinu boxerů demolice od ukrajinského krále mnohdy odrovná, přímo i nepřímo ukončí kariéru, Povětkin od té doby stál ve středu v ringu už počtvrté. Počtvrté odešel coby vítěz a pokaždé zničil soupeře před limitem.

Povětkin poráží seriózní soupeře

A ani jednou nešlo o druhořadého soupeře, tak jak bývá obvyklé. Nejdříve vypnul Manuela Charra, bývalého vyzývatele o titul mistra světa, poté dva vysoce hodnocené talenty Carlose Takama a Mika Pereze. A nyní dalšího ex-vyzývatele světového šampiona Wacha.

"Cítím se skvěle. Změnil jsem životosprávu, začal nad jídlem i tréninkem více přemýšlet. Hodně mi v tomto pomohl nový trenér Ivan Kirpa," vyprávěl už před středečním duelem Povětkin. A po něm na téma trenér dodal jednu smutnou zprávu: "Rád bych toto vítězství věnoval svému prvnímu trenérovi - Alexanderu Ragozinovi, který nedávno zemřel."

To ale nebylo jediné, co jej hnalo vpřed. "Když jsem byl v šatně, volal mi těsně před zápasem prezident Vladimir Putin. Co mi řekl? Abych vlezl do ringu a vyhrál v prvním kole. (úsměv) Nevyšlo to tak rychle, ale nakonec jsem to zvládl," dodal na závěr hrdina kazaňské noci, který si v popularitě s nejmocnějším mužem světa dle Forbesu příliš nezadá.

Vydá se na sportovním poli dobýt Ameriku? Letos to už nebude, je ale jisté, že se mu Deontay Wilder nebude moct vyhýbat věčně.

reklama