reklama

Víkend, kdy se rozhodne Six Nations. O Grand Slam bojují Angličané a Francouzi

Angličan Jonathan Joseph. Angličan Jonathan Joseph. autor: Reuters
Dnes a zítra se vrací ragyový turnaj Six Nations. O Grand Slam - tedy vyhrát všech pět zápasů turnaje. Bojují už jen Angličané a Francouzi.

Praha - Už v pátek a v sobotu může být jasné, jestli se některému z šesti národních ragbyových týmů letos povede získat Grand Slam - tedy vyhrát všech pět zápasů turnaje Six Nations. Šanci mají po úvodních kolech už jen dva týmy. Francie a Anglie. A oba čekají zatím nejtěžší soupeři. 

Francouzi půjdou na Wales

Už v pátek večer nastoupí ke svému zápasu Francouzi, kteří Six Nations, navíc bez ztráty bodu, vyhráli naposledy před šesti lety. Francouzi, trojnásobní finalisté mistrovství světa z let 1987, 1999 a 2011, jsou zatím stoprocentní, má to ale několik háčků. Oba zápasy hráli doma v Paříži na Stade de France. Italy, tradičně nejslabší tým, tu v prvním kole s velkým štěstím porazili pouze 23:21, když Italové promarnili v poslední minutě obrovskou šanci na vítězství. V druhém zápase Francie zdolala stejně těsně 10:9 i obhájce titulu z Irska.

Jenže v pátek v devět hodin večer na stadionu Principality v Cardiffu to proti Walesu budou mít mnohem těžší. Čekají je Velšané, kteří sice kvůli remíze 16:16 v prvním kole v Irsku už nemají šanci na Grand Slam, ale po domácí výhře nad Skoty 27:23 mohou stále vyhrát "alespoň" celý turnaj. 

Poslední francouzské vítězství nad Walesem je staré už skoro pět let. Modří se radovali v semifinále mistrovství světa 2011 na Novém Zélandu po vítězství 9:8, v zápase, který Velšané odehráli skoro celý bez svého vyloučeného kapitána Sama Warburtona. Čtyři další zápasy, vždy v rámci Six Nations, ale vyhráli Velšané a favority jsou zřejmě i tentokrát. 

Do Londýna přijedou houževnatí Irové

Francouzský neúspěch si samozřejmě nejvíc přejí Angličané, druhý tým se stále živící stále nadějí na Grand Slam. Největší poražení loňského mistrovství světa, v němž na domácí půdě vyhořeli už v základní skupině, mají za sebou dva zápasy se "slabšími" soupeři, které ale na venkovních hřištích zvládli elegantně. Anglie pod novým trenérem, Australanem Eddiem Jonesem nejdřív vyhrála ve Skotsku 15:9 a pak suverénně v Římě zválcovala domácí Italy 40:9, což už při zápasech na italské půdě není úplně obvyklý výsledek.

A teď čeká Anglii první domácí zápas v turnaji - a taky vůbec první zápas od říjnové národní tragédie. Na londýnský Twickenham přijede v sobotu v šest večer Irsko, vítěz posledních dvou ročníků a tým, který ví, jak Angličanům znechutit cestu za Grand Slamem.

Naposledy se to stalo před pěti lety při zápase v Dublinu. Anglie tam přijela jako suverénní vládce turnaje a s nadějí na první Grand Slam od roku 2003. Rozhodnuto bylo během první půle, kterou Irové vyhráli 14:3. A konečný výsledek 24:8 sice nepřipravil Anglii o zatím poslední vítězství v Six Nations, čekání na Grand Slam ale protáhlo až k dnešním skoro 13 letům.

V sobotu se ale přece jen bude víc věřit Anglii. Doma s Iry, kteří už letos zřejmě ztratili šance hrát o titul, naposledy prohrála před šesti lety. A navíc narozdíl od soupeřů, jejichž tým mimochodem reprezentuje obě části rozděleného Irska, nepustoší její sestavu zranění.  

Oba zápasy vysílá Nova Sport 1 a kanál Voyo. Na Voyo a programu Nova Sport 2 se můžete v sobotu už od 15.20 rozehřát před večerním vrcholem u zápasu Skotsko - Itálie.

Program prvního víkendu Six Nations 2016

Francie – Itálie, Sobota 15.25
Skotsko – Anglie, Sobota 17.50
Irsko – Wales, Neděle 16:00
(vše na Nova Sport 1 a Voyo)

reklama