Vítková na úvod sezony pátá, Soukalová v poli poražených

4. 12. 2014 18:42
Biatlonistka Veronika Vítková vybojovala na úvod sezony Světového poháru v biatlonu při vytrvalostním závodu na 15 kilometrů v Östersundu páté místo.
Veronika Vítková zahájila novou sezonu pátým místem v Östersundu
Veronika Vítková zahájila novou sezonu pátým místem v Östersundu | Foto: CPA Eduard Erben

Östersund - Hned na úvod nové biatlonové sezony se podařilo proniknout do nejlepší desítky Veronice Vítkové, která při vytrvalostním závodu na 15 kilometrů v Östersundu vybojovala páté místo.

Doprovodit jí mezi nejlepší mohly i Eva Puskarčíková a Jitka Landová, Puskarčíková dokonce při prvních třech střelbách ani jednou nechybovala a figurovala na fantastickém šestém místě. Jenže v závěrečné položce trefila jen jediný z pěti terčů a propadla se až na nebodované dvaačtyřicáté pořadí.

Také Landová si výborný výkon pokazila na poslední stojce, dvě chyby znamenaly propad na konečné dvacáté místo, které je přesto vynikajícím výsledkem.

Naopak už na prvním stanovišti bylo po nadějích Gabriely Soukalové, která z úvodních pěti terčů trefila jen jeden a skončila bez bodů v poli poražených, až na 62. pozici. Horší z českých reprezentantek byla pouze Lucie Charvátová na 71. místě.

Soukalová se tak ani náznakem nepřiblížila loňskému triumfu a zklamala i coby nositelka červeného trikotu pro vítězku Světového poháru v disciplíně vytrvalostních závodů.

"Ten závod se vyvíjel zvláštně, Gábina to rozsvítila hned na začátku. Musím pochválit Verču a Jitku, ty si zaslouží velkou pochvalu. Gábina asi zaujala špatnou polohu na první střelbě, trochu napodobila Martina Fourcada," řekl pro Českou televizi šéftrenér české reprezentace Ondřej Rybář.

"U Evy Puskarčíkové ta závěrečná čtyřka mrzí hodně, předchozí položky zvládla parádně. Je hodně zklamaná. Ale to je biatlon, v tom je jeho krása," dodal kouč.

Zvítězila po suverénním běžeckém výkonu Běloruska Darja Domračevová před druhou Finkou Kaisou Mäkäräinenovou a třetí Ukrajinkou Valerií Semerenkovou.

Světový pohár v biatlonu v Östersundu (Švédsko):

Ženy - vytrvalostní závod (15 km):

1. Domračevová (Běl.) 46:43,6 (2 trestné minuty), 2. Mäkäräinenová (Fin.) -27,9 (2), 3. Valj Semerenková (Ukr.) -38,1 (0), 4. Skardinová (Běl.) -2:04,3 (1), 5. Vítková (ČR) -2:09,1 (3), 6. Hildebrandová (Něm.) -2:25,7 (2), 7. Eckhoffová (Nor.) -2:28,6 (3), 8. Glazyrinová (Rus.) -2:35,5 (1), 9. Högbergová (Švéd.) -2:39,4 (1), 10. Boilleyová (Fr.) -3:07,8 (1), ...20. Landová -3:56,0 (3), 42. Puskarčíková -6:20,8 (4), 62. Soukalová -7:58,2 (6), 71. Charvátová (všechny ČR) -9:11,4 (6).