Voda byla neskutečně horká, tvrdí kolega mrtvého plavce

Jakub Šafránek Jaroslav  Šindelář Tomáš  Kubánek Jakub Šafránek, Jaroslav Šindelář, Tomáš Kubánek
25. 10. 2010 11:56
Dálkový plavec Francis Crippen zemřel při SP v SAE
Fran Crippen.
Fran Crippen. | Foto: Reuters

Praha - Ani dva dny po tragédii posledního letošního podniku Světového poháru v dálkovém plavání, během kterého zemřel americký reprezentant Francis Crippen, neutuchají diskuze kolem možných příčin jeho smrti.

Nejnověji se ozval vítěz sobotního závodu ve Spojených arabských emirátech a devítinásobný světový šampion Thomas Lurz, který nepřímou vinu na závodníkově úmrtí přikládá jak systému světového poháru, tak přímo místním organizátorům.

"Voda byla neuvěřitelně horká. Ale nikdo netušil, že se něco podobného může stát. Ukazuje se, že prostě byla příliš horká, a to nejen pro něj (Crippena). Velké problémy mělo hodně závodníků," uvedl pro agenturu AP Lurz. Po závodě totiž bylo do nemocnice převezeno ještě několik plavců, kteří byli propuštěni teprve v pondělí.

Čtěte také:

Šestnáctiletá plavkyně Štěrbová zdolala kanál La Manche
Video: Tragédie, při závodě zemřel mladý dálkový plavec

"Byl to velice zkušený plavec. Jsem si jistý, že do toho prostě chtěl dát všechno, protože byl sportovec," dodal Lurz a dle AP zmínil i kritizovaný systém Světového poháru, který nutí závodníky k extrémním výkonům, aby získali body a tím i finanční odměny.

Problémem prý také byl i nízký počet organizátorů, kteří mohli Crippenovi v kritickou chvíli pomoci. "Je prostě nepřijatelné, že se jej vydali hledat samotní plavci," uvedl Lurz. "Na závodech musí být víc lodí, které se budou o plavce starat."

Do cíle Crippenovi zbývalo 400 metrů

Šestadvacetiletý Crippen totiž začal být pohřešován teprve v cíli. Pátrání, do něhož se vedle záchranářů zapojili i sami závodníci, přineslo výsledek až po dvou hodinách poblíž poslední bójky na osmém kilometru. Do cíle závodu mu chybělo pouhých 400 metrů.

Fran Crippen.
Fran Crippen. | Foto: Reuters

Bezvládného Crippena převezli v bezvědomí do nemocnice, kde však lékaři mohli už jen konstatovat smrt. Příčinou smrti šestinásobného mistra USA a dvojnásobného bronzového medailisty z MS 2009 byla dle vyšetřování přílišná závodníkova námaha.

"Podle lékařské zprávy byla příčinou jeho smrti přílišná námaha a následný kolaps," uvedl šéf FINA Julio Maglione. "Je nám moc líto, že tento závodník zemřel, ale byl příliš unavený a přesto se snažil dál," dodal za organizátory  výkonný ředitel plavecké asociace SAE Ajman Saad.

Stejně jako závodníci i experti tvrdí, že kolaps plavce zavinila příliš vysoká teplota vody, která údajně dosáhla až 30 stupňů.

I Crippenův bývalý kouč Richard Shoulberg agentuře AP řekl, že mu jeho někdejší svěřenec volal a říkal, že voda má teplotu přes třicet stupňů Celsia.

"Celá soutěž byla monitorována Mezinárodní plaveckou federací a všechna bezpečnostní měření vyšla dobře. Už jsme zde pořádali 14 závodů a tohle se stalo poprvé," popřel jakékoliv zavinění Al Hamour, jeden z organizátorů.

Prezident mezinárodní plavecké federace FINA Julio Maglione rovněž tvrdí, že problém ve vysoké teplotě nebyl. "Crippen po osmi kilometrech říkal svému kouči, že se necítí dobře. Ale pokračoval a našli ho ve hluboké vodě," řekl agentuře Maglione.

Saad po tragédii zrušil středeční závod Grand Prix na 15 km, který se měl konat na stejné trati. I kdyby tak neučinil, mnozí plavci by se ho nezúčastnili.

"Určitě bych tu do středy nezůstala," řekla agentuře Ana Marcela Cunhaová, brazilská vítězka Světového poháru.

 

Právě se děje

Další zprávy