Volejbalisté podlehli ve finále Evropské ligy Estonsku, ženy v semifinále nestačily Maďarkám

14. 6. 2018 20:29
Muži si i tak zahrají o postup do Ligy národů, naopak ženy po semifinálové porážce do baráže nepostoupily.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Karlovy Vary - Čeští volejbalisté na druhý triumf v Evropské lize nedosáhli. Národní tým ve finále před domácím publikem v Karlových Varech prohrál s Estonskem jasně 0:3 po setech 21:25, 22:25 a 21:25.

Už díky postupu do finále si ale český tým zajistil start v kvalifikaci o Ligu národů, která nahradila Světovou ligu. O jedno postupové místo mezi elitu bude hrát reprezentace příští týden v Portugalsku na šestičlenném turnaji.

Češi vyhráli premiérový ročník Evropské ligy v roce 2004. V opavském finále tehdy po dvou hodinách porazili úřadující vicemistry světa Rusy.

Všechny sety utkání s Estonci měly podobný průběh. Češi dotahovali náskok soupeře a většinou se jim to povedlo po tvrdých servisech univerzála Fingera. V koncovkách ale domácí tým chyboval a soupeř hrál tvrději.

"Estonci byli lepším týmem. Po přihrávce měli lepší čísla a v obraně nás převyšovali. Jejich středáci měli výškovou převahu a obranu měli hodně dobře srovnanou," zhodnotil utkání trenér Michal Nekola v České televizi.

Trenér zkoušel do pole poslat na oživení místo Janoucha na nahrávku Pavla Bartoše, místo Michálka hrál na smeči od druhé sady Adam Bartoš. Ve třetím setu přišel do hry i blokař Patočka, ale Estonce se přehrát nepodařilo.

Češi dokázali díky úspěšným blokům odvrátit dva mečboly. Při třetím ale poslal Hadrava razantní servis do autu, což potvrdil videorozhodčí.

S Estonci se volejbalisté mohou utkat znovu právě v kvalifikaci Ligy národů. Tu budou hrát také Portugalsko, Kazachstán, Kuba a Chile. "Pojedeme tam s pokorou a s vírou v lepší zítřky. Jdeme se prát o další vítězství," uvedl Nekola.

Volejbalistky nestačily na Maďarsko

Ve čtvrtek se v Evropské lize nedařilo ani volejbalistkám, které prohrály v Budapešti s domácím Maďarskem semifinále 0:3 po setech 21:25, 19:25 a 19:25. Porážkou ztratily možnost hrát příští týden v peruánské metropoli Limě kvalifikaci o Ligu národů, která nahradila Světovou ligu. V pátek budou hrát svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera o třetí místo v Evropské lize s Finskem, které v prvním semifinále podlehlo Bulharsku 0:3.

České volejbalistky nastoupily v nejsilnější sestavě, která zvládla bez porážky předcházejících šest zápasů ve skupině Evropské ligy. Maďarky za podpory bouřlivého hlediště vstoupily do semifinále razantním způsobem a v průběhu celého utkání nedaly soupeřkám naději na zvrat.

V úvodu prvního setu si přesnější hrou a důrazem Maďarky vypracovaly čtyřbodový náskok, který si udržely až do koncovky. Ve druhém dějství Pommerův tým zlepšil bloky i ofenzivu. Přesto měl největší problémy s ubráněním dvou nejlepších hráček Maďarska smečařek Gréty Szakmáryové a Renaty Sándorové, které zakončovaly většinu akcí a dohromady zatížily konto českého týmu 39 body.

Vyrovnanou partii držely Češky až do stavu 14:12. Ve druhé polovině setu si ale jistější domácí volejbalistky po pětibodové šňůře zajistily bezpečný náskok k zisku druhé sady. Podobný průběh měl i třetí set, ve kterém opět Maďarky v závěru český tým přehrály.

Hlavní oporou poraženého celku byla Michaela Mlejnková s 18 body, Barbora Purchartová si připsala osm bodů.

Kvalifikace o Ligu národů pro rok 2019 se uskuteční příští týden od 20. do 24. června v Limě. Postup si s Maďarkami a Bulharkami zajistily vedle domácího Peru také Portoriko, Kazachstán a Kolumbie.