reklama

Volejbalisté prohráli na úvod MS v tie-breaku s Francií

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Česko - Francie 2:3 (-19, 22, -21, 24, -10)

Turín - Čeští volejbalisté prohráli v úvodním zápase na mistrovství světa pětisetovou bitvu s Francií. V základní skupině v Turíně je čekají ještě Čína a Bulharsko, přičemž jednoho soupeře potřebují nechat za sebou, pokud chtějí postoupit do další fáze.

Ve čtvrté sadě se českým hráčům podařilo ještě odvrátit mečbol a vynutit si tie-break, v něm už ale úřadující vicemistry Evropy nedokázali zastavit.

"Byl to nadmíru důležitý zápas pro oba týmy a my jsme v něm všechny důležité míče prohráli. Nechceme ale na porážku moc myslet a musíme hledět dopředu. Je potřeba se soustředit na Čínu," řekl na tiskové konferenci český trenér Jan Svoboda.

Čtěte také: ME ve volejbale budou hostit Praha a Karlovy Vary

"Předpokládali jsme, že vyhrajeme, a proto jsme zklamaní, ale musíme se soustředit na Čínu," mluvil ve stejném duchu kapitán týmu Ondřej Hudeček.

Češi začali špatně, přesto se brzo oklepali

Šampionát začal pro české hráče jako ve zlém snu. Než se nadáli, po chybách v útoku prohrávali 0:5. Dlouho nedokázali Francii čelit, ve snaze maximálně riskovat kazili i servisy a za záchrannou brzdu zatáhl až v koncovce univerzál Štokr.

Dvěma body z podání a odvážným útokem pomohl odvrátit čtyři setboly, bodová ztráta na klidně a přesně hrající soupeře však byla příliš velká.

S výměnou stran Češi ze sebe nicméně setřepali nevydařený první set. Příchod smečaře Popelky za Pláteníka mužstvu pomohl, útočně tým táhli proti pověstné francouzské obraně oba blokaři Veselý s Konečným a svěřenci trenérského dua Svoboda, Hadrava dostali Francouze pod kýžený tlak.

Veselý přitom prožívá premiéru na MS, Petr Konečný na něm hraje po 12 letech. Za stavu 5:4 se čeští volejbalisté poprvé dostali do vedení a to už do konce setu nepustili.

Češi odvrátili ve čtvrtém setu mečbol

Na začátku třetí sady se sice znovu nemohli trefit do servisu, ale postupně až pětibodovou ztrátu dotáhli na 17:17. V té chvíli však třemi chybami vrátili soupeři klid.

Francouzskou ofenzivu táhl univerzál Rouzier, jehož Češi nedokázali ubránit, a nejlepší hráč celého utkání zakončil útokem i třetí dějství.

S Popelkou v základní sestavě místo Hudečka pokračovali čeští volejbalisté ve vyrovnané bitvě s týmem evropské špičky.

V precizní francouzské obraně nacházeli škvíry, ale za stavu 23:24 čelili prvnímu mečbolu. Kritickou chvíli však zvládli a po Marechalově autu a Štokrově bloku čtvrté dějství otočili ve svůj prospěch.

Češi musejí k postupu porazit Číňany

Rozhodující set měl nečekaného hrdinu. Kouč Blain poslal na hřiště mladíka Ngapetha a ten jednoblokem zastavil Štokra. Francouzi tak odskočili na dvoubodový rozdíl 9:7 a ten už nepustili.

Snahu Čechů poté zmrazil špatný příjem a nejvíce bodující hráč Rouzier dvěma útoky zajistil favoritům utkání oba body. Vyhrál tak zároveň očekávaný minisouboj univerzálů se Štokrem.

"Francouzům výborně zahrál univerzál Rouzier, kterého jsme po celý zápas nedokázali ubránit. Středem jsme si je pohlídali, ale rozhodující pro Francii bylo, že jim dobře zahrál Rouzier," uvedl Jiří Popelka na svém webu volleycountry.com.

V neděli musejí čeští volejbalisté porazit Čínu, proti níž mají výrazně větší šance než proti kandidátům na medaili Bulharům. Obě utkání začnou shodně v 17:00.

MS ve volejbalu mužů:

Skupina A (Milán):

Egypt - Írán 3:0 (21, 17, 21), Itálie - Japonsko 3:0 (20, 16, 14).

Skupina B (Verona):

Brazílie - Tunisko 3:0 (14, 21, 14), Kuba - Španělsko 3:2 (-21, 18, 19, -20, 13).

Skupina C (Modena):

Rusko - Kamerun 3:0 (11, 20, 22), Portoriko - Austrálie 3:1 (22, 22, -26, 19).

Skupina D (Reggio Calabria):

Argentina - Venezuela 3:0 (23, 17, 18), USA - Mexiko 3:2 (-22, -19, 18, 22, 11).

Skupina E (Turín):

Česko - Francie 2:3 (-19, 22, -21, 24, -10), Bulharsko - Čína 3:0 (14, 19, 22).

Skupina F (Terst):

Polsko - Kanada 3:0 (22, 21, 13), Srbsko - Německo 3:0 (21, 21, 13).

reklama