reklama

Volejbalisté řeší skandál. Schválně jste prohráli, obvinil Příbram klub, který díky tomu postoupil

Volejbal řeší podezřelý výsledek v extralize juniorů Volejbal řeší podezřelý výsledek v extralize juniorů autor: Reuters
Vítězství Proseka 3:0 a 3:0 nad Příbramí ve dvou posledních kolech dlouhodobé části extraligy juniorů označily za podvod nejen České Budějovice, ale i Prosek.

Praha - Pouze jediný zápas z osmnácti prohrál ve volejbalové extralize juniorů suverén z Příbrami, než v neděli podlehl dvakrát 0:3 na palubovce Proseka. Utkání skončila přesně takovým výsledkem, který domácím zaručoval postup mezi nejlepší čtyřku a naopak vyřadil ze hry České Budějovice.

"Volejbalový klub Příbram nařídil dorostencům prohrát utkání extraligy juniorů," píše bez jakýchkoli servítek na svém facebookovém profilu Vojtěch Zach, šéftrenér budějovické mládeže.

Za snahou poškodit Jihočechy podle něj zřejmě stojí rivalita mezi oběma kluby. "Třeba je k tomu vedl opravdu strach z Českých Budějovic, ale Dan Rosenbaum musel dorostencům - opakuji dorostencům - nařídit záměrně prohrát utkání extraligy juniorů," zlobí se Zach.

V Příbrami samozřejmě s obviněním nesouhlasí; podle manažera Miroslava Peterky Příbram dojela především na obrovskou marodku. "Na Proseku hrál můj syn. Standardně nastupuje na liberu, ale kvůli nedostatku kluků byl nucen hrát na nahrávce. Sám měl teplotu a dnes si byl pro neschopenku, dostal antibiotika. A takhle je to u iks hráčů," vysvětluje Peterka.

"Trenér na ně netlačil, abychom za každou cenu vyhráli. Ale vím na sto procent, že jim neřekl, aby prohráli," zdůrazňuje.

Jenže… Zápas za Příbramí vypuštěný označili sami zástupci Proseka. Tedy klubu, který z vítězství profitoval a těsně proskočil do postupové čtyřky.

"Příbram pod vedením Dan Rosenbauma dle všech náznaků nechtěla vyhrát. Někteří hráči nehráli na svých obvyklých postech, všichni hráči Příbrami skákali podání a to bez ohledu na jeho úspěšnost, což se projevovalo hlavně v koncovkách jednotlivých setů. Postup to byl poněkud hořký," tvrdí na webových stránkách předseda klubu Ondřej Pastrňák.

"Rezolutně popíráme, že by tam byl nějaký úmysl," stojí si ale za svým Příbram.

Vojtěch Zach upozornil mimo jiné i na to, že jeho příbramský kolega Daniel Rosenbaum patří mezi trenéry placené Českým volejbalovým svazem. "Peníze dostává za práci s mládeží, tato práce tedy obnáší i nerespektování sportovních principů fair play," ušklíbl se kouč. 

Volejbalová federace zatím žádný podnět k prošetření podezřelého výsledku nedostala. Ať už ze strany aktérů zápasu, rozhodčích nebo delegáta.

"Samozřejmě že i díky sociálním sítím se o tomto zápase hodně diskutuje. Eviduji dlouhodobou sportovní rivalitu mezi Příbramí a Českými Budějovicemi, která případným spekulacím dodává emocionální náboj. Zatím pracuji s omezeným množstvím informací, ale věřím, ze zmíněné výsledky posledního kola můžou být hodně překvapivé, ale že se zrodily skutečně na hřišti," řekl Aktuálně.cz Marek Pakosta, předseda volejbalového svazu.

reklama