Volejbalisté zahájili MS vítězstvím

ČTK, SportPlus
17. 11. 2006 13:28
Nagano - Čeští volejbalisté zahájili mistrovství světa vítězstvím 3:0 nad Íránem. Nad asijským protivníkem, papírovým outsiderem skupiny C, v pátek zvítězili v Naganu po setech 25:23, 25:19 a 25:22.

"Na soupeři bylo vidět, že začal s velkým respektem. My jsme nepodali ideální výkon, s tímhle bychom proti Itálii neuspěli. Ale byl to důležitý zápas, zítra můžeme být uvolnění," uvedl Lébl.
    Štokr, na něhož český tým v Japonsku hodně spoléhá, kvitoval zejména výsledek 3:0. "Je dobře, že jsme to zvládli ve třech setech. Ušetřili jsme tak síly na zápas s Italy," řekl. Utkání začne v sobotu v 8:00 SEČ a úřadující mistři Evropy se budou chtít rehabilitovat za dnešní porážku od Bulharska.
Proti asijskému protivníkovi, papírovému outsiderovi skupiny C, si dnes v Naganu vybrali slabší chvilku jen na začátku třetí sady, dokázali však dotáhnout čtyřbodovou ztrátu a k "povinné" výhře přidali i čisté konto v kolonce prohraných setů. V sobotu čeká české reprezentanty favorizovaná Itálie, ze šestičlenné skupiny postoupí do čtvrtfinálové fáze čtyři týmy.

S rolí favorita se Češi vypořádali hned od začátku poměrně dobře. Díky smečařům Pláteníkovi se Štokrem byla útočná síla na obou kůlech mnohem silnější než na straně Íránců.

Ti hledali cestu obranou rychlými akcemi středem sítě, a když se jim to dařilo, byli svěřencům Zdeňka Haníka vyrovnaným soupeřem. První set se oba týmy od stavu 11:9 tahaly bod po bodu, v české sestavě brzy vystřídal Popelku Hudeček, a když Češi setřásli i zbytky nervozity, koncovku zvládli.

"První zápas na mistrovství světa je vždy těžký, my jsme byli favority a to je role, která se na takovém turnaji těžko nese. Ale psychicky jsme zvládli první dva sety a ve třetím nepodlehli tlaku, i když jsme o tři čtyři body prohrávali," řekl japonské televizi trenér Haník.

Na tiskové konferenci vyzdvihl výkon nahrávače Ticháčka. "Celkově jsme nepodali špatný výkon," dodal.

I ve druhé sadě si Češi vytvořili hned na začátku mírný náskok, dobře útočili středem sítě, ale podání se jim stále nedařilo. Srbský kouč na íránské lavičce Kijač míchal se sestavou, rozjetý český tým však nezastavil. Po dvou obětavých zákrocích více než dvoumetrového Štokra při obraně v poli se povedl blokem proměnit hned první setbol.

Proti soupeři, který má v týmu jediného legionáře - spoluhráče Štokra a Lébla z italské Perugie Mahmúdího - však přišla ve třetí sadě slabší chvilka. Několika chybami v útoku Češi posadili Íránce na koně, velké problémy české obraně dělal zejména Nadí. Se zlepšenou defenzivou se obraz hry začal měnit, při Hudečkově servisu přišla pětibodová šňůra na 21:19 a tečku za zápasem udělal vydařený trojblok.

Cenu pro nejlepšího hráče utkání převzal blokař a kapitán Martin Lébl, který nasbíral stejně jako Pláteník 14 bodů. Rak se blýskl pěti bloky včetně dvou v klíčové chvíli třetího dějství a celkem bodoval stejně jako Štokr jedenáctkrát.

Štokr, na něhož český tým v Japonsku hodně spoléhá, kvitoval zejména výsledek 3:0. "Je dobře, že jsme to zvládli ve třech setech. Ušetřili jsme tak síly na zápas s Italy," řekl. Utkání začne v sobotu v 8:00 SEČ a úřadující mistři Evropy se budou chtít rehabilitovat za páteční porážku od Bulharska.

Výsledek - skupina C:
ČR - Írán 3:0 (23, 19, 22)
Rozhodčí: Nava (Mex.), Rodriguez (Portor.) Čas: 75 min. Diváci: 1150.
ČR:
Ticháček, Popelka, Rak, Štokr, Pláteník, Lébl, libero Obdržálek - Hudeček.
Írán: Hosejn, Torkašvand, Mansúrí, Bazargard, Akbarí, Nadí, libero Zaríf - Mahmúdí, Mokbelí, Sádeghiání, Šaríjat.

Volejbalisté Itálie a USA začali porážkou

Dva favorité české skupiny zahájili turnaj nečekanou porážkou. Mistři Evropy Italové, proti nimž Češi nastoupí v sobotu, podlehli 2:3 Bulharsku a Američané uhráli v japonském Naganu jen set s Venezuelou. Po prvním kole se tak do čela tabulky dostali svěřenci Zdeňka Haníka, kteří neztratili ani set s outsiderem Íránem.

Italové hned na úvod tvrdě narazili na koncentrované a nabuzené Bulhary. Po vyhraném prvním setu nezvládli koncovku druhého a nakonec šance na výhru pohřbili v tie-breaku, který skončil jednoznačným výsledkem 15:8. "Měli jsme vyhrát druhý set, ale bohužel. V tie-breaku nám úplně utekl začátek. Musíme se z toho do zítřka dostat a pokusit se o lepší výsledek," řekl kapitán a zkušený smečař Samuele Papi.

Bulhaři byli úspěšnější v útoku i obraně, nejlepším hráčem byl Matej Kazijski s 23 body. Zápas ČR - Itálie začne v sobotu v 08:00 SEČ. Hráči Venezuely předčili Američany nejen v útoku, ale třinácti bloky i jasně v obraně na síti a po hodině a tři čtvrtě si připsali v první dva body.

Vítězně vstoupili do šampionátu jeho největší favorité Brazilci, kteří v posledních letech vládnou mužskému volejbalu. V zápase s Kubou se sice rozjížděli pomalu, ale první prohraný set je probudil a zvítězili 3:1. Úspěšní dnes byly také další silné evropské týmy Francie, SČH či přemožitel českého celku z baráže o ME 2007 Německo.

Skupina A (Saitama):
Polsko - Čína 3:0 (21, 20, 21), Portoriko - Argentina 3:2 (-19, 32, 26, -21, 13), Japonsko - Egypt 3:2 (13, 21, -24, -24, 12).
Skupina B (Fukuoka):
Brazílie - Kuba 3:1 (-21, 19, 15, 22), Francie - Řecko 3:1 (22, 22, -22, 17), Německo - Austrálie 3:1 (-20, 22, 21, 13).
Skupina C (Nagano):
Venezuela - USA 3:1 (18, -20, 21, 18), Bulharsko - Itálie 3:2 (-20, 24, 16, -16, 8).
Skupina D (Sendai):
Kanada - Kazachstán 3:0 (21, 24, 21), SČH - Rusko 3:0 (22, 18, 23), Tunisko - Korea 3:2 (22, -24, -17, 26, 13).