Volejbalisté zdolali Rumunsko a míří za postupem na ME, uspěla i ženská reprezentace

17. 9. 2016 20:59
Češi v kvalifikaci o mistrovství Evropy porazili Rumunsko 3:0 a vedou svoji skupinu. Podobně jsou na tom i ženy, které dnes přehrály 3:0 Slovinsko.
České volejbalistky
České volejbalistky | Foto: fivb.org

Craiova - Čeští volejbalistéprošli první polovinou kvalifikace mistrovství Evropy bez porážky a ve třech zápasech ztratili jediný set. V Craiově dnes na závěr úvodního turnaje skupiny F zdolali domácí Rumuny hladce 3:0 po setech 25:13, 25:17 a 25:21. Druhý turnaj se hraje příští týden v Jablonci nad Nisou.

Tým trenéra Miguela Falascy porazil v předchozích dnech Estonsko 3:0, Makedonii 3:1 a ani s domácím výběrem neměl větší potíže. Čeští reprezentanti si vybudovali dostatečný náskok pokaždé hned na počátku setu, jen v úvodu druhého dějství měli krátce navrch Rumuni. Ti pak soupeře pozlobili ještě v závěru, kdy odvrátili čtyři mečboly.

K tradičním oporám Michalu Fingerovi a Donovanu Džavoronkovi se přidal i druhý smečař Adam Bartoš, autor 13 bodů. Džavoronok si tentokrát připsal 11 a univerzál Finger 17 bodů. Český tým měl osm bodových bloků a na rumunskou stranu dvorce poslal pět es.

V polovině kvalifikace vedou čeští volejbalisté před Estonskem o čtyři body. Vítězové skupin postoupí přímo na šampionát, který se bude hrát příští rok v Polsku. Druhé celky absolvují v říjnu baráž.

Uspěly i volejblistky

Ve druhém utkání v kvalifikaci mistrovství Evropy uspěly i české volejbalistky, které v Brně v sobotu porazily Slovinsko 3:0 po setech 25:20, 25:16, 25:13. Po dvou kolech jsou české hráčky v čele skupiny F s plným počtem šesti bodů. Svěřenkyně trenéra Alexandera Waibla měly stejně jako v pátek proti Řecku zápas zcela pod kontrolou a ani jednou nepustily soupeře do vedení.

"Asi jsme čekaly, že bude toto utkání těžší. Zřejmě se na dobrém výsledku podepsala i skutečnost, že jsme do zápasu vstoupily s čistou hlavou. Plnily jsme, co jsme si řekly, a šly jsme od začátku tvrdě za vítězstvím," řekla po utkání Aneta Havlíčková, která patřila společně s Andreou Kossányiovou a Michaelou Mlejnkovou k pilířům českého týmu.

Houževnaté Slovinky stačily ještě v úvodním setu držet krok, v závěru už ale nedokázaly v bouřlivé kulise čelit drtivému tlaku českých volejbalistek, které k přesnému útoku přidávaly jistotu na blocích.

"Těžili jsme z tvrdého podání, dobrého příjmu a také kombinace. Naším akcím dávala rychlost nahrávačka Smutná. Odehráli jsme náš nejlepší zápas v posledních týdnech," řekl po utkání kouč Waibl.

Od druhého setu už bylo utkání jednoznačnou záležitostí. Waiblovy svěřenkyně rychle získaly náskok 8:2, hýřily aktivitou a do tlaku se dostávaly i důrazným podáním. V závěru už Slovinky zcela odpadly a marně hledaly zbraň, kterou by mohly klást suverénním soupeřkám odpor. "Nedaly jsme Slovinkám ani chvilku na to, aby se zvedly. Proto možná toto utkání vypadalo lehčí než páteční s Řeckem," dodala Havlíčková.

Ve třetím utkání ve skupině se české volejbalistky v neděli od 18:00 střetnou s Běloruskem, které rovněž vyhrálo oba zápasy, ale v každém z nich získalo pouze dva body.

Druhý kvalifikační turnaj se uskuteční za týden ve Slovinsku. Vítězové skupin postoupí na evropský šampionát v příštím roce v Ázerbájdžánu a v Gruzii. Druhé celky ze skupin čeká v říjnu baráž.